دیابت دوره حاملگی در ابتلای نوزاد به بیماری قلبی موثر است

دیابت دوره حاملگی در ابتلای نوزاد به بیماری قلبی موثر است

پژوهشگران كانادایی در بررسی جدیدی دریافتند كه دیابت مادر در دوره حاملگی می تواند به بروز بیماری قلبی فرزند در سنین بالاتر منجر شود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدایندیا، بررسی جدید پژوهشگران "دانشگاه منیتوبا"(UManitoba) کانادا نشان میدهد که ممکنست بیماری قلبی در بزرگسالان جوان و نوجوانان، با قرار گرفتن آنها در معرض دیابت هنگامی که در رحم مادر بوده اند، ارتباط داشته باشد.
پژوهشگران با بررسی بزرگسالان جوان و نوجوانان متولد شده در استان منیتوبا که مادران آنها طی دوره حاملگی به دیابت مبتلا بودند، دریافتند که این افراد بین ۵۰ تا ۲۰۰ درصد بیشتر در خطر مبتلاشدن به بیماری قلبی قبل از ۳۵ سالگی قرار دارند.
دکتر "جاناتان مکگاوک"(Jonathan McGavock)، استادیار دانشگاه منیتوبا اظهار داشت: بررسی های انجام شده، از این فرضیه ما پشتیبانی می کنند که عوارض ناشی از بیماری های قلبی- عروقی در اوایل بزرگسالی، به سبب قرار گرفتن آنها در معرض دیابت مادر است.
پژوهشگران، داده های مربوط به بیش از ۲۹۰ هزار نفر را که بین سال های ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۵ به دنیا آمده بودند، مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که ۲.۸ درصد آنها در معرض دیابت دوره حاملگی و ۱.۱ درصد در معرض دیابت نوع دو که از پیش وجود داشته است، قرار گرفته اند.
سه تشخیص متداول مربوط به نوزادان در معرض دیابت، فشار خون بالا، دیابت نوع دو و بیماری سرخرگ کرونری بود.
مکگاوک افزود: ما با بهره گیری از داده های مربوط به همه نوزادان متولد شده در منیتوبا و بررسی آنها طی یک دوره ۳۰ ساله دریافتیم احتمال بروز بیماری قلبی در نوزادانی که مادران آنها در دوره حاملگی به دیابت مبتلا بوده اند، ۳۰ تا ۸۰ درصد بیش از بقیه نوزادان بوده است و ۲.۰ تا ۳.۴ برابر بیشتر از بقیه نوزادان، امکان مبتلاشدن به عوامل خطرناک بیماری قلبی مانند فشار خون بالا را داشته اند.
پژوهشگران باور دارند که یافته های این بررسی ممکنست برای اقدامات بهداشتی پیشگیرانه مفید باشد.
این پژوهش، در مجله "CMAJ" به چاپ رسید.1399/07/07
13:44:46
5.0 / 5
849
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود