ارتباط میان ناهنجاری رگ های خونی مغزی با باكتری های روده

ارتباط میان ناهنجاری رگ های خونی مغزی با باكتری های روده

به گزارش گردو دانلود پژوهشگران ˮمؤسسه ملی اختلالات عصبی و سكته مغزیˮ(NINDS) آمریكا در مطالعه اخیرشان دریافته اند ناهنجاری رگ های خونی مغزی مرتبط ناشی از سكته با باكتری های روده ارتباط دارد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، محققان دریافتند که وجود دسته های غیرطبیعی رگ های خونی شکننده در مغز یا نخاع به نام "آنژیوم حفره ای"(CA) با ترکیب باکتری های روده یک فرد مرتبط می باشد. این نواحی صدمه دیده که جریان خون در آنجا آهسته و یا راکد است اغلب بعنوان ناهنجاری های حفره ای مغزی هم شناخته می شود و اغلب می تواند سبب سکته های مغزی، تشنج یا سردرد شود.
درمان فعلی شامل برداشتن نواحی صدمه دیده با جراحی است. مطالعات پیشین که بر روی موشها و تعداد کمی از افراد بیمار انجام شده بود ارتباط بین آنژیوم حفره ای و باکتری های روده را نشان داده بود. در این مطالعه محققان برای نخستین بار به بررسی نقش میکروبیوم/ریزاندامگان همزیست روده در بدن بیماران مبتلا به آنژیوم حفره ای پرداختند.
ریزاندامگان همزیست یا ریزسازوارگان همزیست به معنای کلی و فراگیر زیست بوم ریزاندامگان، همه ژن ها و توده یاخته ای ریزاندامگان با در نظر نگرفتن سرده و گونه ی آنها، مستقر در یک بخش ویژه را گویند.
در این مطالعه که توسط دانشمندان دانشگاه شیکاگو انجام شد آنها از تکنیک های پیشرفته آنالیز ژنومی برای مقایسه نمونه های مدفوع ۱۲۲ نفر که حداقل یک آنژیوم حفره ای در اسکن مغز آنها دیده می شد، استفاده کردند.
محققان نمونه های مدفوع این بیماران را با افراد سالم که به بیماری آنژیوم حفره ای مبتلا نبودند اما از نظر سن و جنسیت با آنها یکی بودند، مقایسه کردند. در ابتدا آنها دریافتند که به صورت متوسط، بیماران مبتلا به آنژیوم حفره ای دارای باکتری های گرم منفی بیشتری هستند در حالیکه گروه دیگر دارای باکتری های گرم مثبت بیشتری بود و فراوانی نسبی سه گونه باکتری روده، بیماران مبتلا به آنژیوم حفره ای را از نظر جنسیت، موقعیت جغرافیایی و ژنتیک از آن گروه متمایز می کرد.
علاوه بر این، باکتری های روده بیماران مبتلا به آنژیوم حفره ای به نظر می آید مولکول های لیپوپلی ساکارید بیشتری تولید می کنند که این مورد سبب ایجاد آنژیوم حفره ای در موش ها شده بود. محققان برای نخستین بار نشان دادند که چگونه ترکیب داده های باکتری روده با نتایج حاصل از آزمایش پلاسما خون می تواند به پزشکان کمک نماید تا یک اختلال مغزی را بهتر تشخیص دهند.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Communications" منتشر گردید.1399/03/19
23:25:33
5.0 / 5
2043
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود