450 شركت دانش بنیان از معافیت های گمركی بهره مند شده اند

450 شركت دانش بنیان از معافیت های گمركی بهره مند شده اند

به گزارش گردو دانلود معاونت علمی و فناوی ریاست جمهوری اعلام نمود كه حداقل ۴۵۰ شركت دانش بنیان از این خدمت بهره مند شده اند.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان با اشاره به فعالیتهای گمرکی این مرکز، از استفاده ۴۵۰ شرکت دانش بنیان از تسهیلات گمرکی اطلاع داد.
وی اظهار داشت: برپایه ماده ۲۱ آئین نامه اجرایی قانون پشتیبانی از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان از پرداخت هزینه های عوارض و حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض صادراتی معاف هستند.
رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان اضافه کرد: معافیت های گمرکی شرکت های دانش بنیان به ۴ دسته کلی تقسیم می شود؛ کالاهای دانش بنیان برای مهندسی معکوس، کالاها و قطعات برای ساخت کالای دانش بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت، تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت و ماشین آلات خط تولید که شرکت های دانش بنیان می توانند از این تسهیلات گمرکی بهره مند شوند.
دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: تابحال ۴۵۰ شرکت دانش بنیان از معافیت های گمرکی بهره برده اند و در سال ۱۳۹۸، تعداد ۹۵ شرکت دانش بنیان از این تسهیلات بهره برده اند. از این میان، ۳۶ مورد سهم شرکت های تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت، ۳۷ مورد کالای دانش بنیان تا حد نمونه های اولیه، ۱۳ مورد ماشین آلات و ۹ مورد مهندسی معکوس بوده است.
عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری اظهار داشت: شرکت های با تعاملات گمرکی بالا و همینطور دارای حداقل ۳ سال فعالیت در حوزه صادرات و واردات و عدم سابقه قاچاق، تقلب تجاری و جعل اسناد، می توانند جزء فعالان اقتصادی مجاز قرار بگیرند. تا سال ۹۵ تنها ۲۶ شرکت دانش بنیان بعنوان فعال مجاز اقتصادی شناخته شده بودند که ۳۷ شرکت دیگر تا انتهای سال ۹۷ به این تعداد اضافه گردید و تعداد فعالان مجاز اقتصادی در سال جدید نسبت افزایش خواهد یافت.
صاحبکار خراسانی با اشاره به همکاری ها و تعاملات گسترده این مرکز با سایر نهادها در حوزه وارادت و صادرات اظهار داشت: تعامل با بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی، وزرات صمت، اداره کل تجهیزات پزشکی، سازمان توسعه تجارت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بخشی از همکاریهای مرکز شرکت های دانش بنیان با سایر نهادها در حوزه تسهیل واردات و صادرات کالاهای شرکت های دانش بنیان است.
رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان به عرضه بیشتر از ۳۰۰۰ مشاوره مجانی گمرکی به شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان می توانند از راه ارسال درخواست در وب سایت bizservices.ir پیشخوان مشاوره گمرک و حمل و نقل بین الملل، از مشاوره های مجانی گمرکی بهره مند شوند.

1399/03/18
21:43:34
5.0 / 5
2218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود