10 ابرسیاهچاله توسط یك ایستگاه تحقیقاتی در هلند رصد شد

10 ابرسیاهچاله توسط یك ایستگاه تحقیقاتی در هلند رصد شد

گردو دانلود: اخترشناسان موسسه تحقیقاتی ˮآسترونˮ در هلند با بهره گیری از سامانه رصدی موسوم به ˮآپرتیفˮ موفق به رصد 10 سیاه چاله كلان جرم جدید شدند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، میلیاردها سال نوری دور از ما، جرمی وجود دارد که یک میلیارد برابر جرم خورشید است. در اطراف این جرم یک حلقه گازی قرار دارد که مقدار غیرقابل وصفی اشعه الکترومغناطیسی آزاد می کند و به آن یک درخشندگی می دهد که آنرا هزاران برابر درخشان تر از کهکشان راه شیری می کند. چنین جرمی اغلب بعنوان ابرسیاه چاله یا سیاه چاله کلان جرم(supermassive black hole) یا اختروش(quasar) شناخته می شوند و در ۳۰ تا ۴۰ سال قبل ما فقط توانسته ایم تعداد معدودی از آنها را پیدا نماییم. با این وجود، طی یک سال قبل پژوهشگران در یک ایستگاه تحقیقاتی در هلند، ۱۰ مورد جدید از آنها را کشف کرده اند.
سیاه چاله کلان جرم بزرگترین نوع سیاه چاله در کهکشان ها است که گمان می رود در مرکز حدودا همه کهکشان ها همچون کهکشان راه شیری(کمان ای* با جرم چهار میلیون جرم خورشیدی) نیز یافت شود که دارای جرمی معادل صدها هزار تا چندین میلیارد برابر جرم خورشید هستند. این سیاه چاله ها پر جرم ترین نوع سیاه چاله ها هستند و گرانش بسیار زیادی دارند که در جهان بی نظیر است.
اختروش نیز یک هسته فعال به شدت نورانی و دوردست است که وابسته به یک کهکشان جوان است. آنها در رده یک کلاس از اشیا به نام هسته کهکشانی فعال قرار دارند.
اختروش ها پیش تر بعنوان منابع انرژی الکترومغناطیسی شامل امواج رادیویی و نور مرئی با انتقال به سرخ زیاد شناخته می شدند که به ستاره ها شبیه بودند. با وجود بحث های مختلف بر سر موجودیت این شیء آسمانی همگی دانشمندان به یک توافق علمی رسیدند که یک اختروش، هاله متراکم شده ای از ماده است که ابرسیاهچاله یک کهکشان جوان را احاطه کرده است. اختروش ها دارای کاربردهای زیادی همچون در تعیین سرعت چرخش زمین و تهیج های آن هستند.


اکتشاف این ۱۰ ابرسیاه چاله جدید در موسسه ای تحقیقاتی در هلند به نام "آسترون"(Astron) اتفاق افتاد، جایی که نجوم رادیویی در آن مطالعه می شود. در این مکان مجموعه ای از ۱۴ آنتن بشقابی وجود دارد که ۲۵ متر وسعت دارند. این گروه از آنتن ها، "رادیو تلسکوپ سنتز وستبروک" یا "WSRT" را می سازند که ابزاری قدرتمند است که برای ایجاد تصاویر رادیویی از آسمان و مطالعه طیف گسترده ای از پدیده های اخترفیزیکی استفاده می شود.
در سال ۲۰۱۸ یک سامانه موسوم به "Phased Array Feeds" به ۱۲ بشقاب "WSRT" افزوده شد که موجب افزایش وسعت دید و سرعت این تلسکوپ شد. این کار همین طور امکان کشف انواع جدیدی از تحقیقات نجومی را فراهم نمود. همین به روزرسانی بود که منجر به برخی اکتشافات جدید و جالب همچون کشف ۱۰ ابرسیاه چاله جدید شده است.
این سیستم توانست ضمن جستجو در فرکانس رادیویی ۱.۴ گیگاهرتز، سیگنال های رادیویی منبع متغیر(IHV) را شناسایی کند. یک سیگنال های رادیویی منبع متغیر یک سیگنال رادیویی فشرده است که همچون نادرترین پدیده ها در آسمان است. درک فعلی این است که آنها توسط اختروش ها ساطع می شوند و طی چند دهه گذشته تنها تعداد معدودی از آنها شناسایی شده است و پژوهشگران موسسه "آسترون" طی یک سال، ۱۰ سیگنال IHV را شناسایی نمودند.
این همه آن چیزی نیست که پژوهشگران در آسترون دریافتند. آنها در صورتیکه به دنبال سیگنال های IHV می گشتند، قادر به یافتن ابرهای پلاسما در میان زمین و اختروش ها شد. ابرهای پلاسما سیگنال IHV حاصل از اختروش ها را تغییر می دهند و آنها را "چشمک زن می کنند. آنها به اختروش ها مرتبط نیستند، اما چشمک زدن آنها به تلسکوپ رادیویی کمک می نماید تا سیگنال را شناسایی کند.
تصور می شد که مکان آنها بطور مساوی در کل کهکشان پراکنده شده است، با این وجود این مشاهدات اخیر نشان میدهد که این ابرها به صورت خوشه ای در کنار هم قرار گرفته اند و ممکنست یکی از آنها به قدری نزدیک باشد که در منظومه شمسی ما قرار داشته باشد. طبق یافته های پژوهشگران، یک ابر پلاسمایی می تواند به اندازه "ابر اورت"(Oort Cloud) که در بیرونی ترین مناطق کمربند کوئیپر واقع در آن سوی پلوتون است، نزدیک باشد.
"ابر اورت" برمبنای نظریه "یان اورت" اخترشناس هلندی نام مکانی است که بسیاری از دنباله دارها از آن سرچشمه می گیرند و برابر این نظریه علمی در فاصله ۵۰ هزار واحد نجومی حدودا یک سال نوری از خورشید قرار دارد.
این اکتشافات نشان میدهد که سیستم "آپرتیف" در موسسه تحقیقاتی "آسترون" نه فقط یک موفقیت است، بلکه نقش مهمی در چگونگی مطالعه کیهان توسط اخترشناسان در سال های آینده نیز خواهد داشت.
منبع:

1399/06/11
09:50:40
5.0 / 5
1167
تگهای خبر: مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳