آزمایش موفقیت آمیز واكسن تنفسی كرونا روی موش ها

آزمایش موفقیت آمیز واكسن تنفسی كرونا روی موش ها

گردو دانلود: یك واكسن تنفسی برای كووید19 توسعه یافته كه آزمایش آن روی موش ها موفقیت آمیز بوده است.به گزارش گردو دانلود به نقل از ادکس، پژوهشگران دانشگاه واشنگتن یک واکسن تنفسی برای کووید ۱۹ ساخته اند که می توان آنرا بوسیله بینی استفاده نمود. آزمایش واکسن روی موش های مبتلا به ویروس نیز موثر بود.
محققان ادعا می کنند انتقال واکسن بوسیله بینی واکنش ایمنی قدرتمندی را در سراسر بدن ایجاد می کند، اما بطور خاص برای بینی و مسیر تنفسی موثر است و اجازه نمی دهد عفونت بر بدن تسلط یابد.
طبق این پژوهش که در ژورنالCell پخش شده، برنامه بعدی پژوهشگران آزمایش واکسن در حیوانات و انسان ها است تا ایمنی و تاثیرگذاری آن در مقابل عفونت کووید ۱۹ بررسی شود. مایکل دیاموند محقق ارشد این پژوهش می گوید: بعد از استفاده از واکسن از واکنش ایمنی قدرتمند در سلول های لایه داخلی بینی و قابلیت محافظتی واکسن در مقابل ویروس شگفت زده شدیم.
او در ادامه اضافه کرد: این موش ها در مقابل بیماری به خوبی ایمن شدند. استفاده از این واکسن نوعی ایمنی پایدار در موش ها به وجود آورد بطوریکه هیچ نشانی از عفونت در بدن آنها رصد نشد.
محققان برای توسعه واکسن پروتئین اسپایک ویروس کرونا (که به سلول های اعضای بدن می چسبد و آنها را مبتلا می کند) را داخل یک ویروس دیگر به نام «آدنو ویروس» قرار دادند. این ویروس عامل سرماخوردگی معمولی است. اما پژوهشگران آدنو ویروس را طوری دستکاری کردند تا سبب بیماری نشود.
در مرحله بعد آدنوویروس بی خطر پروتئین اسپایک را به بینی منتقل می کند و بدن انسان نسبت به ویروس کرونا واکنش نشان میدهد.
در کنار این مورد، پروتئین اسپایک به کار رفته در این واکسن ۲ جهش دارد تا آنتی بادی تشکیل شده در بدن انسان نسبت به آن پایدارتر باشد.


منبع:

1399/06/02
23:56:32
5.0 / 5
1051
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود