نقش پروتئین كروناویروس در آلوده كردن سلول ها

نقش پروتئین كروناویروس در آلوده كردن سلول ها

به گزارش گردو دانلود در شروع بیماری ˮكووید-۱۹ˮ، كروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) با استفاده از پروتئین های میخ مانند(spike-like proteins) كه روی سطح آن قرار دارد به سلول های انسانی متصل می شوند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، هدف دانشمندان درک این پروتئین میخ مانند است و آنها قصد دارند با مورد هدف قرار دادن آنها واکسنی توسعه دهند.
حال گروهی از دانشمندان آلمانی همچون اعضای آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی اروپا(EMBL) در هایدلبرگ، موسسه زیست فیزیک ماکس پلانک، موسسه پاول ارلیش و دانشگاه گوته فرانکفورت طی این مطالعه برای دستیابی به بینشی جدید برای درک ساختار سطح کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) با یکدیگر همکاری کرده اند. با درک این ساختار آنها می توانند واکسن و داروهای مؤثر برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ توسعه دهند.
طی این مطالعه محققان از روش "توموگرافی کریو الکترون"(CryoET) و شبیه سازی دینامیک مولکولی به منظور تجزیه و تحلیل ساختار مولکولی پروتئین مذکور استفاده کردند.
با استفاده از پیشرفته ترین امکانات مرکز تصویربرداری میکروسکوپی کریو الکترون، محققان حدود ۱۰۰۰ ویروس مختلف را که هر یک به صورت متوسط ۴۰ پروتئین روی سطح خود داشتند مورد بررسی قرار دادند. آنها سپس با پردازش اطلاعات همراه با شبیه سازی دینامیک مولکولی، در نهایت اطلاعات ساختاری مهم و جدید در مورد این ساختارها را عرضه دادند.
نتایج شگفت آور بود چون که داده ها نشان داد که بخش کروی پروتئین میخ مانند که حاوی ناحیه اتصال گیرنده و سیستمی برای همجوشی با سلول هدف است، به یک ساختار/ساقه انعطاف پذیر متصل می شود.
"مارتین بک"(Martin Beck) محقق این مطالعه و مدیر موسسه زیست فیزیک ماکس پلانک اظهار داشت: قسمت فوقانی این پروتئین دارای ساختاری است که توسط پروتئین های نوترکیب باردیگر برای توسعه واکسن مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود یافته های ما در مورد ساقه که قسمت کروی پروتئین را بر روی سطح ویروس تثبیت می کند، جدید بود. انتظار می رفت که ساقه کاملاً سفت و سخت باشد اما در مدلهای کامپیوتری و تصاویر واقعی متوجه شدیم ساقه ها بسیار انعطاف پذیر هستند.
محققان با ترکیب داده های شبیه سازی دینامیک مولکولی و توموگرافی کریو الکترون سه مفصل لگن، زانو و مچ پا را شناسایی نمودند که این مفاصل سبب انعطاف پذیری این ساقه می شوند.
"جاکومین کرینس لاکر"(Jacomine Krijnse Locker) محقق این مطالعه از موسسه پاول ارلیش اظهار داشت: مانند یک بادکنک روی یک نخ، این ساختار روی سطح ویروس حرکت می کند و به جستجوی گیرنده برای اتصال به سلول می پردازد. برای پیشگیری از عفونت، این ساختار توسط آنتی بادی ها مورد هدف قرار می گیرد. با این وجود، تصاویر و مدلها نشان دادند که کل پروتئین مذکور، همچون ساقه با زنجیره ای از مولکول های قند مانند گلیکان پوشانده شده است. این زنجیره ها نوعی پوشش محافظتی را ایجاد می کنند که از خنثی کردن این ساختارها توسط آنتی بادی ها جلوگیری می کنند.1399/05/29
13:39:16
5.0 / 5
1294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود