در اجلاسیه كمیته ملی استانداردهای نانو؛

تصویب واژه نامه نانو برای تعریف اصطلاحات

تصویب واژه نامه نانو برای تعریف اصطلاحات

به گزارش گردو دانلود، در اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو فناوری نانو، واژه نامه- قسمت 1: اصطلاحات اصلی با هدف تعریف اصطلاحات در عرصه فناوری نانو و تسهیل ارتباطات بین سازمانی و افراد در صنعت مصوب شد.به گزارش گردو دانلود به نقل از ستاد نانو، اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو با حضور نمایندگان سازمان استاندارد، دکتر احمدوند دبیر ستاد توسعه فناوری های نانو و میکرو، کارشناسان ستاد نانو و نمایندگانی از دانشگاه ها، شرکتها و لابراتوار ها انجام شد و در این نشست، استاندارد «فناوری نانو- واژه نامه- قسمت ۱: اصطلاحات اصلی» با هدف تعریف اصطلاحات در عرصه فناوری نانو و تسهیل ارتباطات بین سازمانی و افراد در صنعت و همه کسانی که با آنها در تعامل هستند، دفاع و مصوب شد.
در اردیبهشت سال ۱۳۹۶، به همت دکتر علی بیت اللهی استاندارد ملی شماره ۱-۸۰۰۰۴ با عنوان «فناوری نانو – واژه نامه – قسمت ۱: اصطلاحات اصلی» که در سال ۱۳۹۵ مصوب شده بود، به عنوان استاندارد مرجع برای واژه ها، اصطلاحات و تعاریف فناوری نانو شناخته و جایگزین استاندارد ملی شماره ۱۲۰۹۸ اعلام گردید.
استاندارد ملی ۱۲۰۹۸، به عنوان نخستین استاندارد ملی و اصلی ترین استاندارد کشور در عرصه واژه ها، اصطلاحات و تعاریف فناوری نانو شناخته می شود که در سال ۱۳۸۸ برمبنای مجموعه ای از استانداردهای معتبر ملی و بین المللی تدوین شد.
اکنون در سال ۱۴۰۲ با تلاش اعضای کمیته فنی و کارشناسان ستاد نانو، استاندارد کاربردی «فناوری نانو- واژه نامه- قسمت ۱: اصطلاحات اصلی»، تجدیدنظر شده و تغییرات مهمی در تعاریف و واژه های این استاندارد انجام شده است.
برای تدوین پیش نویس این استاندارد ملی در نیمه دوم سال ۱۴۰۲، هشت جلسه کمیسیون فنی بصورت مجازی با حضور نمایندگانی از گروه استاندارد و ایمنی و گروه ارزیابی و نظارت ستاد نانو، دانشگاه ها، سازمان استاندارد، شرکتها و لابراتوار ها تشکیل شد و باتوجه به اهمیت موضوع، تمامی واژه ها و اصطلاحات با دقت بسیار بالا بررسی و به چالش گذاشته شدند.
پیش نویس استانداردهای ملی که توسط متخصصان و ذی نفعان هر حوزه و زیرنظر کمیته های فنی متناظر تدوین می شوند، در نهایت در جلسات کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو بررسی و بعد از تایید سازمان ملی استاندارد، به عنوان استاندارد ملی ایران منتشر می شوند.
این استاندارد مهم نیز در نشست کمیته ملی بعد از بررسی نماینده سازمان ملی استاندارد ایران و دفاع دبیر و دیگر اعضا مورد تایید، واقع و مصوب شد.


منبع:

1402/11/16
13:36:31
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود