تغییرات ژنتیكی موجب اگزما می شود

تغییرات ژنتیكی موجب اگزما می شود

گردو دانلود: تحقیقات جدید كه توسط موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریكا انجام شده است، نشان داده است كه چگونه تغییرات ژنتیكی می تواند سبب اگزما شود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران در مطالعه اخیرشان چگونگی مشخص شدن دو تغییر نسبتاً متداول یک ژن به نام KIF۳A را نشان داده اند که چگونه این ژن مسئول اختلال در موانع پوستی هستند و موجب از بین رفتن بیش از اندازه آب پوست شده و در نهایت موجب وخیم تر شدن درماتیت آتوپیک(Atopic dermatitis‎) که معمولاً بعنوان اگزما شناخته می شود، می شود.
درماتیت آتوپیک یک بیماری التهابی پوستی است که تا ۲۰ درصد از کودکان کشورهای توسعه یافته را تحت تاثیر قرار می دهد و به آن مبتلا می شوند. این بیماری مزمن با خشکی، ضخیم و خارش شدید پوست خصوصاً در چین های پوستی مشخص می شود. افراد مبتلا به اگزما مستعد مبتلاشدن به عفونت های پوستی باکتریایی، ویروسی و قارچی هستند و بطور مکرر گرفتار بیماری های آلرژیک مانند آسم می شوند. KIF۳A ژنی است که پروتئین درگیر در تولید سیگنال ها را از خارج به داخل سلول کدگذاری می کند.
قبل از این، دانشمندان ارتباطی بین دو تنوع ژنتیکی در KIF۳A و آسم را در کودکانی که مبتلا به اگزما بودند، شناسایی کرده بودند. در مطالعه جدید، پژوهشگران دریافتند که این تغییرات یا چندریختی تک-نوکلئوتید(SNPs) قسمت هایی از ژن KIF۳A را به شکلی تغییر داده اند که می تواند بوسیله فرآیندی به نام متیلاسیون، سرعتی را که ژن در آن رونویسی می شود، تنظیم کند.
پژوهشگران تأیید کردند که برای تولید پروتئین، سلول های پوست و بینی افراد دارای KIF۳A چندریختی تک-نوکلئوتید انواع متیلاسیون بیشتری دارند. علاوه بر این، پژوهشگران نشان دادند که افرادی که دارای سطح بالای چندریختی تک-نوکلئوتید، سطح بیشتری از کاهش آب پوستشان را تجربه می کنند. دانشمندان برای تعیین اینکه آیا سطح پایین KIF۳A موجب درماتیت آتوپیک شده است یا خیر، موش هایی را که فاقد نسخه KIF۳A در سلول های پوستی بودند، مورد بررسی قرار دادند.
آنها دریافتند که این موش ها نیز به سبب وجود مانع ناقص عملکرد پوستی گرفتار از دست دادن آب در سلول های پوستی خود شده اند و به درماتیت آتوپیک مبتلا شده اند. پژوهشگران نتیجه گرفتند که وجود یک یا هر دو چندریختی تک-نوکلئوتید در ژن KIF۳A منجر به کاهش پروتئین KIF۳A می شود و موجب اختلال در عملکرد سدی می شود که به طور عادی پوست را به خوبی هیدراته نگه می دارد و از این طریق احتمال مبتلاشدن به درماتیت آتوپیک افزایش می یابد. این یافته ها نشان میدهد که چگونه دو تغییر در ژن KIF۳A می تواند عملکرد بخش پوست را مختل کند و به آلرژن ها اجازه دهد تا به لایه های عمیق تر نفوذ کنند.
جلوگیری از درماتیت آتوپیک در اوایل کودکی به نوبه خود می تواند از ظهور بیماری های آلرژیک مانند آسم، آلرژی غذایی و رینیت آلرژیک که ممکنست فرد در آینده به آنها مبتلا شود، جلوگیری کند.
منبع:

1399/05/25
13:49:42
5.0 / 5
1220
تگهای خبر: تولید , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵