با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

ابداع یك پوست آزمایشگاهی با قابلیت رویش مو

ابداع یك پوست آزمایشگاهی با قابلیت رویش مو

به گزارش گردو دانلود پژوهشگران آمریكایی، نوعی پوست انسانی را در آزمایشگاه ابداع نموده اند كه قابلیت رویش مو دارد و می تواند یك منبع مهم برای پژوهش های علمی باشد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران آمریکایی، مدلی از پوست انسان با قابلیت جوانه زدن مو را در آزمایشگاه ابداع نموده اند که شاید روزی بتواند به جلوگیری از ریزش مو کمک نماید.
"اندام واره ها" (Organoids)، نسخه مینیاتوری و آزمایشگاهی از اندام های واقعی هستند که در این پژوهش، پوست را شامل می شوند. این پوست، اولین نمونه اندام واره پوست انسانی است که با سلول های بنیادین پرتوان القایی ایجاد می شود.
این پروژه، توسط پژوهشگران "دانشگاه ایندیانا بلومینگتون" (IU) به سرپرستی دکتر "کارل کوهلر" (Karl Koehler)، پژوهشگر این دانشگاه صورت گرفته است.
پوستی که در این پژوهش ابداع شده، یک اندام چند لایه است که همه عناصر پیوسته لازم همچون فولیکول ها و غدد را که برای تنظیم دمای بدن و حفظ مایعات آن ضروری هستند، از آن در مقابل فشارهای بیرونی محافظت می کنند و به تعدیل احساس لمس شدن و درد می پردازند، در بر دارد.
"بنجامین وودروف" (Benjamin Woodruff)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این پژوهش نشان داده است که تولید موی انسان برای پژوهش های علمی، بدون احتیاج به گرفتن آن از انسان امکان پذیر است. ما برای اولین بار توانسته ایم یک منبع نامحدود از فولیکول های موی انسان را برای پژوهش تولید نماییم.
دستیابی به پوستی که موی بیشتری روی آن رشد می کند، می تواند به پژوهشگران در درک بهتر رشد مو و افزایش آن کمک نماید و شاید سرنخ های مورد نیاز را برای بازگرداندن خط مویی که در حال عقب نشینی است، عرضه نماید.
پژوهشگران امیدوارند که این اندام واره پوستی بتواند منبع کافی را برای پژوهش های آینده در مورد رشد مو، مدل سازی بیماری و جراحی برای بهبود آن فراهم آورد.
این پژوهش، در مجله " Nature" به چاپ رسید.1399/03/16
12:52:33
5.0 / 5
2088
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴