با توافق نامه سه جانبه كلید خورد؛

شناسایی فرصت های فناورانه در صنایع برق و انرژی

شناسایی فرصت های فناورانه در صنایع برق و انرژی

گردو دانلود: توافق نامه همکاری مشترک بین معاونت علمی، پژوهشگاه نیرو و صندوق دانش بنیان پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی در امتداد معرفی و شناسایی فرصت های حوزه توسعه فناوری صنعت برق و انرژی به امضا رسید.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در این توافق نامه که به امضای شقایق حق جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، مجید عمیدپور، رئیس پژوهشگاه نیرو و سپهر برزی مهر، رئیس صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت برق و انرژی (نیرو) رسید بر پشتیبانی از کارهای تحقیق و توسعه و تولید محصولات اولویت دار در عرصه صنعت برق و انرژی با هدف افزایش ضریب نفوذ دانش و فناوری در این صنعت و ترویج و توسعه بازار محصولات دانش بنیان داخلی و ارتقاء ابزارهای مؤثر در پشتیبانی از تولیدکنندگان نیز تاکید گردیده است.
موضوع این توافق نامه، برنامه ریزی و اجرای طرح های توسعه فناوری و بومی سازی تکنولوژی های جدید و نوپا بوسیله شرکت های صنعتی و یا دانش بنیان با تمرکز بر بهره مندی از ظرفیتهای قانون جهش تولید دانش بنیان در حوزه های بهینه سازی و مدیریت مصرف انرژی، اتوماسیون و هوشمندسازی شبکه های برق، انرژی های تجدیدپذیر و همچنین، برنامه ریزی برای تعریف و اجرای سه هزار میلیارد تومان طرح و پروژه تحقیقاتی و فناورانه است.
حق جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری طی سخنانی در این مراسم با اعلان اینکه پژوهشگاه نیرو، جدی ترین گزینه مرکز برای توسعه فناوری های صنعت برق بوده است، اظهار داشت: دغدغه مندی این پژوهشگاه در عرصه توسعه فناوری و نزدیک بودن آن به رگولاتوری و دسترسی به بخش سیاست گذاری و قانون گذاری و شناخت از بازار دلیل این انتخاب بود چونکه این پژوهشگاه بنا بر عقبه پژوهشی که دارد، کاملا به اولویت ها، ظرفیت ها و امکانات آگاه است.
وی افزود: در عرصه فناوری های راهبردی با دو دسته پروژه مواجه هستیم؛ نخست طرح های کوتاه مدت ثروت آفرین که منجر به توسعه بازار می شود و دوم طرح های قدرت آفرین بلندمدت که ما را تاب آور می کند؛ از ین جهت، در معاونت علمی می کوشیم تا با بهره بردن از ابزارها و حمایت های مالی و رگولاتوری به ظرفیتهای موجود در کشور جهت دهیم و در این جهت دهی نگاهمان به شرکت های دانش بنیان بالغ باشد و با توسعه و وصل کردن شرکت های نوپا به آنها این مهم را رقم بزنیم.
نکته دیگری که رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی درباب توافق نامه بر آن تاکید داشت تمرکز بر چند فیلد و برنامه مشخص بود تا نهایتاً بتوان در یک زمان مشخصی به خروجی های قابل قبول رسید.
مجید عمیدپور، رئیس پژوهشگاه نیرو، هم توافق نامه مذکور را یکی از نخستین گام ها برای همکاری بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و وزارت نیرو خواند و با اعلان اینکه حدود هزار شرکت در عرصه آب و انرژی فعالیت دارند، اظهار داشت: یکی از کارهایی که وزارت نیرو باید در دستور کار خود قرار دهد، فعال کردن این شرکتها و پر و بال دادن به آنها است.
عمیدپور هم بر پرهیز از پراکنده کاری اصرار کرد و تمرکز بر چند محور و اولویت راهبردی و مورد تقاضا برای رسیدن به خروجی در بازه زمانی مشخص را ضروری دانست.
وی اظهار امیدواری کرد که با تسهیل شرایط برای شرکت های دانش بنیان و همین طور کارهای فناورانه بتوان تا پایان دولت سیزدهم کارنامه خوبی را در عرصه صنعت برق و آب به جا گذاشت.
مدت زمان و اعتبار توافقنامه از زمان شروع همکاری مشترک به مدت سه سال است.
معاونت علمی، در این توافقنامه متعهد شده تا از شرکت های فعال در صنعت برق و انرژی کشور، شرکت های دانش بنیان، واحدهای فناور و خلاق جهت توسعه تکنولوژی های جدید و ارتقای کیفی محصولات با اولویت نیازهای احصاء و اعلام شده پژوهشگاه یا سایر شرکتها و ذی نفعان صنعت برق و انرژی کشور با بهره گیری از ظرفیتهای قانون جهش تولید دانش بنیان حمایت و پشتیبانی کند.
همچنین، برنامه ریزی جهت تسهیل در گرفتن مجوزهای اختصاص اعتبارات مالیاتی برای سرمایه گذاری شرکتها در کارهای اولویت دار موضوع توافقنامه و پشتیبانی از گسترش زیرساخت های در رابطه با تجهیز لابراتوار های مرجع از دیگر تعهدات معاونت علمی در این توافقنامه است.
در طرف مقابل پژوهشگاه نیرو هم احصاء، مطالعه و اولویت بندی و معرفی طرح ها و پروژه های اولویت دار صنعت برق و انرژی، پشتیبانی فنی و آزمایشگاهی از طرح ها و پروژه های تحقیقاتی و فناورانه مصوب، تسهیل گرفتن تاییدیه های استاندارد در صنعت برق بوسیله تدوین استاندارد و انجام آزمون های مرتبط در لابراتوار های مرجع داخلی، پشتیبانی از تجاری سازی و کاربست نتایج پروژه های فناورانه موضوع توافقنامه در صنعت برق و انرژی را هم متعهد شد.
صندوق دانش بنیان ریاست جمهوری طرف سوم توافقنامه هم متعهد به شناسایی و جذب شرکت های صنعتی و یا دانش بنیان بمنظور اجرای موضوع توافقنامه، حمایت و مشارکت با شرکت های صنعتی و یا دانش بنیان جهت بهره مندی ایشان از اعتبار مالیاتی برای سرمایه گذاری در کارهای تحقیق و توسعه و... شد.


منبع:

1402/10/22
14:13:09
5.0 / 5
177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود