رستمی در جمع رؤسای پارك های فناوری كشور مطرح كرد

تبیین تفاوت علم و فناوری

تبیین تفاوت علم و فناوری

به گزارش گردو دانلود، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اینکه فضاهای فناوری باید معطوف به نیازهای واقعی کشور شوند، به تفاوت علم و فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: علم شناخت را حاصل و مجهولات را برطرف می کند، ولی فناوری نیازها را برطرف می کند. علم با وجود آنکه واسطه فناوری شمرده می شود، ولی هدف علم و فناوری متفاوت می باشد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در نشست رؤسای پارک های علم و فناوری کشور که در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار گردید، ضمن تبریک روز میلاد مسعود سیدة النساء و محور دوده حضرت فاطمه زهرا(س) و میلاد امام راحل، شهادت حاج قاسم سلیمانی، سردار دلها را تسلیت گفت.
وی با اعلان اینکه علم و فناوری دارای تفاوت هستند، اشاره کرد: علم شناخت را حاصل و مجهولات را برطرف می کند، ولی فناوری نیازها را برطرف می کند. علم با وجود آنکه واسطه فناوری شمرده می شود، ولی هدف علم و فناوری متفاوت می باشد.
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اعلان اینکه فناوری کنش و واکنش را نیز تسهیل می کند، اظهار داشت: اگر فردی نیازی را که تعریف می کند، در امتداد اهداف غیرانسانی باشد، فناوری به او فرصت دستیابی به اهداف غیرانسانی را با سرعت بیشتر فراهم می آورد و به او قدرت رفتارهای غیر فطری بیشتری می دهد و این امر بسیار خطرناکست.
وی خطاب به رؤسای پارک های علم و فناوری اظهار داشت: شما مدیران بخشی هستید که در کشور ما برمبنای مبنای فطرت می خواهد حرکت نماید. مخاطبان شما نسل جوان هستند که باید آنها را به سمت نیازهای واقعی بشر هدایت کرد و برمبنای آن ظرفیت ها آنها را هدایت و به مسائل جامعه معطوف کرد تا از دل این دانش ها، فناوری هایی ایجاد شود که نیازهای واقعی کشور را جبران کند.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به نقش جریان علمی و فناوری کشور اشاره کرد: در بحث فناوری تهدید نیز وجود دارد، ولی در آن فرصت های فراوانی است؛ چونکه بزرگ ترین فرصت ها از دل تهدیدها بیرون آمده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ما به عنوان مجموعه مدیریت جریان فناوری کشور باید استعدادها و ظرفیتهای جوانان را به سمتی هدایت نماییم که نیازها و مسائل واقعی کشور را مرتفع کنند.
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد: یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری آنست که نظام مسائل ما به حوزه تحقیقات گره نخورده است، پس باید این مساله مهم را بیش از گذشته محقق نماییم و فضاهای فناوری باید معطوف به نیازهای واقعی کشور شوند.
وی در انتهای سخنان خود اشاره کرد: دانش به تحقیقات، تحقیقات به فناوری و در نهایت تولید ثروت منجر می شود؛ پس پایان نامه ها و مقاله ها اگر به نیازهای کشور و فناوری گره بخورد، برای کشور مؤثر و پیش برنده خواهد بود.1402/10/15
18:02:15
5.0 / 5
219
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود