درمان چاقی با کپسولی که در معده می لرزد

درمان چاقی با کپسولی که در معده می لرزد

گردو دانلود: یک کپسول ارتعاشی قابل بلعیدن می تواند به فریب مغز کمک نماید تا فرد کمتر غذا بخورد. این قرص دارای یک عنصر ارتعاشی است که در معده فعال می شود و مغز را فریب می دهد تا تصور کند که معده پر است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ام آی تی نیوز، مهندسان یک کپسول ارتعاشی و قابل بلع ساخته اند که می تواند به درمان چاقی کمک نماید.
قورت دادن این کپسول پیش از غذا خوردن می تواند احساس سیری بوجود آورد و مغز را فریب دهد تا فرد فکر کند زمان توقف غذا خوردن فرا رسیده است.
این کپسول ارتعاشی بلعیدنی توسط مهندسان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) طراحی شده که در معده می لرزد و حس سیری کاذب به وجود می آورد و اشتها را می کاهد.
این قرص می تواند یک روش کم تهاجمی و مقرون به صرفه برای درمان چاقی عرضه نماید.
هنگامی که شما یک وعده غذایی حجیم می خورید، معده سیگنال هایی را به مغز شما ارسال می کند که احساس سیری را به وجود می آورد و به شما کمک می نماید تا متوجه شوید که زمان دست کشیدن از غذا خوردن فرا رسیده است.
معده ی پر از مایعات نیز می تواند این پیام ها را به مغز ارسال نماید، بنا بر این است که به طور معمول به افرادی که می خواهند رژیم بگیرند و وزن کم کنند سفارش می شود پیش از غذا یک لیوان آب بنوشند.
مهندسان MIT حالا با بهره گیری از یک کپسول قابل بلع که در معده ارتعاش می کند، راه جدیدی جهت استفاده از این پدیده ارائه کرده اند. این ارتعاش ها همان گیرنده های کششی را فعال می کنند که وقتی معده منبسط می شود، حس می کند و یک حس وهم آمیز از سیری به وجود می آورد.
پژوهشگران دریافتند این درمان در حیواناتی که ۲۰ دقیقه پیش از غذا به آنها این قرص داده شد، نه فقط موجب تحریک ترشح هورمون هایی می شود که نشان دهنده سیری هستند، بلکه مصرف غذای این حیوانات را نیز تا حدود ۴۰ درصد می کاهد.
اگر تحقیقات بیشتر نشان دهد که این فناوری می تواند بطور ایمن در انسان استفاده شود، چنین قرصی می تواند راهی کم تهاجمی برای درمان چاقی عرضه نماید.
شریا سرینیواسان دانشجوی سابق MIT و استادیار فعلی مهندسی زیستی در دانشگاه هاروارد می گوید: برای افرادی که می خواهند وزن کم کنند یا اشتهای خودرا کنترل کنند، می توانند این کپسول را پیش از هر وعده غذایی مصرف کنند. این راه حل می تواند واقعاً جالب باشد، برای اینکه گزینه ای را ارائه می دهد که می تواند عوارض جانبی را که در سایر درمان های دارویی مشاهده می نماییم، به حداقل برساند.
سرینیواسان نویسنده اصلی این مطالعه جدید است که بتازگی در مجله Science Advances انتشار یافته است.


حس سیری کاذب
هنگامی که معده پر می شود، سلول های تخصصی به نام گیرنده های مکانیکی احساس می کنند که گرفتار کشش شده اند و سیگنال هایی را بوسیله عصب واگ(vagus) به مغز ارسال می کنند. در نتیجه، مغز تولید انسولین و همین طور هورمون هایی مانند پپتید C، Pyy و GLP-۱ را تحریک می کند. همه ی این هورمون ها با هم کار می کنند تا به افراد کمک کنند غذای خودرا هضم کنند، احساس سیری کنند و از خوردن دست بکشند.
در همان زمان، سطح گرلین(ghrelin) که یک هورمون تحریک کننده گرسنگی است، کاهش پیدا می کند.
سرینیواسان زمانی که در MIT دانشجوی کارشناسی ارشد بود، به ایده کنترل این پروسه با کشش مصنوعی گیرنده های مکانیکی که روی معده قرار دارند، بوسیله ارتعاش علاقمند شد. تحقیقات قبلی نشان داده بود که ارتعاش اعمال شده بر روی یک عضله می تواند این حس را القا کند که عضله بیش از آن چه که در حقیقت وجود دارد، کشیده شده است.
وی می گوید: من می خواستم بدانم آیا می توانیم گیرنده های کششی معده را با ارتعاش آنها و درک کل معده منبسط شده است، فعال نماییم تا حس کاذبی از پر بودن ایجاد نماییم که می تواند هورمون ها و الگوهای غذایی را تعدیل کند؟
سرینیواسان برای این مطالعه با تعدادی از محققان دیگر، کپسولی به اندازه یک مولتی ویتامین طراحی کردند که شامل یک عنصر ارتعاشی است. هنگامی که این قرص که ازطریق یک باتری کوچک اکسید نقره کار می کند، به معده می رسد، مایعات اسیدی معده یک غشای ژلاتینی را که کپسول را می پوشاند، حل می کنند و مدار الکترونیکی آنرا تکمیل می کند که در نتیجه موتور ارتعاشی را فعال می کند.
پژوهشگران در یک مطالعه بر روی حیوانات نشان دادند که هنگامی که قرص آغاز به ارتعاش می کند، گیرنده های مکانیکی را فعال می کند و سیگنال هایی را بوسیله تحریک عصب واگ به مغز ارسال می کند.
پژوهشگران سطح هورمون ها را در دوره هایی که دستگاه درحال ارتعاش بود، ردیابی کردند و دریافتند که آنها الگوهای ترشح هورمونی را که پس از غذا خوردن مشاهده می شود، منعکس می کنند، حتی زمانی که حیوانات چیزی نخورده بودند.
پژوهشگران سپس اثرات این تحریک را بر اشتهای حیوانات آزمایش کردند. آنها دریافتند که وقتی قرص برای حدود ۲۰ دقیقه فعال می شود، پیش از این که به حیوانات غذا داده شود، آنها بطور متوسط ۴۰ درصد کمتر از زمانی که قرص فعال نشده بود، غذا می خورند. حیوانات همین طور در دوره هایی که با قرص ارتعاشی درمان می شدند، افزایش وزن شان روند کندتری داشت.
پژوهشگران می گویند، ما این پتانسیل را داریم که بر تعدادی از چالش ها و هزینه های در رابطه با تحویل داروهای بیولوژیک با تعدیل سیستم عصبی روده غلبه نماییم.
نسخه فعلی این قرص به شکلی طراحی شده است که حدود ۳۰ دقیقه بعد از ورود به معده ارتعاش داشته باشد، اما پژوهشگران قصد دارند امکان تطبیق آنرا برای ماندن در معده برای مدت زمان طولانی تری بررسی نمایند، جایی که بتوان آنرا در صورت نیاز بصورت بی سیم خاموش و روشن کرد.
در مطالعات حیوانی، این کپسول ها در عرض چهار یا پنج روز از دستگاه گوارش عبور کردند و خارج شدند.
این مطالعه همین طور نشان داد که حیوانات هیچ نشانه ای از انسداد یا سایر اثرات منفی را در زمانی که قرص در دستگاه گوارش آنها بود، نشان ندادند.
یک رویکرد جایگزین
بگفته پژوهشگران، این نوع قرص می تواند جایگزینی برای رویکرد های فعلی در درمان چاقی باشد. مداخلات غیرپزشکی مانند ورزش و رژیم همیشه کارساز نیستند و خیلی از مداخلات پزشکی موجود نسبتاً تهاجمی هستند. این مداخلات شامل جراحی بای پس معده و همین طور بالون معده است که به سبب نگرانی های سلامتی، دیگر در ایالات متحده به شکل گسترده استفاده نمی شود.
داروهایی مانند آگونیست های GLP-۱ نیز می توانند به کاهش وزن کمک کنند، اما بیشتر آنها باید تزریق شوند و برای خیلی از افراد مقرون به صرفه نیستند.
طبق گفته سرینیواسان، این کپسول های ارتعاشی را می توان با هزینه ای مقرون به صرفه تولید کرد تا در دسترس افرادی قرار گیرد که به گزینه های درمانی گران تر دسترسی ندارند.
وی می گوید: برای خیلی از مردم، تعدادی از درمان های موثرتر برای چاقی بسیار پرهزینه هستند. در عوض، دستگاه ما می تواند با قیمت بسیار مقرون به صرفه ای تولید شود.
حالا پژوهشگران قصد دارند راه هایی را برای افزایش تولید این کپسول ها بررسی نمایند که می تواند آزمایش های بالینی را در انسان امکان پذیر کند.
چنین مطالعاتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایمنی این کپسول ها و همین طور تعیین بهترین زمان برای قورت دادن آن پیش از غذا و تعداد دفعات مصرف آن مهمست.
منبع:

1402/10/03
08:15:18
5.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱