دانشمندان دانشگاه دوك :

گوش ها و چشمان ما با هم حرف می زنند!

گوش ها و چشمان ما با هم حرف می زنند!

گردو دانلود: دانشمندان دانشگاه «دوک» در کشفی جالب دریافته اند که گوش های ما با چشمانمان و بالعکس صحبت می کنند. آنها می گویند ما در حقیقت می توانیم حرکت چشم ها و موقعیت هدفی را که چشم ها مقرر است به آن نگاه کنند، فقط از روی صداهای ضبط شده با یک میکروفن تعبیه شده در کانال گوش تخمین بزنیم.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در سال ۲۰۱۸ پژوهشگران دانشگاه «دوک» کشف کردند که وقتی چشم ها حرکت می کنند، گوش ها یک زمزمه کوچک و تقریباً نامحسوس تولید می کنند و برعکس.
حالا دانشمندان با پیگیری آن مطالعه خود بررسی کردند که آیا تکانه های صوتی ضعیف تولید شده توسط اعضای بدن حاوی اطلاعات جامعی در مورد حرکات چشم است یا خیر.
تخمین موقعیت چشم از روی صداهای گوش
دکتر جنیفر گرو استاد بخش روانشناسی و علوم اعصاب و نوروبیولوژی در دانشگاه دوک و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: شما می توانید در حقیقت حرکت چشم ها و موقعیت هدفی را که چشم ها مقرر است به آن نگاه کنند، فقط از روی صداهای ضبط شده با یک میکروفون در کانال گوش تخمین بزنید.
گرو و همکارانش دریافتند که قادرند شکل موج صدای گوش را بسادگی با بررسی این که کسی به کجا نگاه می کند، تخمین بزنند.
گرو حالا بر این باور است که این صداهای خاموش توسط حرکات چشم ایجاد می شود تا مغز را تشویق کند که یا ماهیچه های گوش میانی را که عموماً به تضعیف صداهای بلند کمک می نماید یا سلول های مویی که به تقویت صداهای آرام کمک می نماید، سفت کند.
پژوهشگران می گویند این صداها حتی ممکنست به تقویت ادراک افراد کمک کنند و این کشف جدید حالا ممکنست منجر به بهبود آزمایشات بالینی برای شنوایی شود.
استفانی لوویچ دانشجوی فارغ التحصیل روانشناسی و عصب شناسی از دانشگاه دوک و یکی از نویسندگان اصلی این پژوهش می گوید: اگر هر قسمت از گوش قوانین خاصی را برای سیگنال پرده گوش بوجود آورد، می توان از آنها به عنوان یک نوع ابزار بالینی برای ارزیابی این که کدام قسمت از آناتومی گوش نادرست عمل می کند، بهره برد.
پژوهشگران برای کشف پیشرفت هایی که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ انجام شد، ۱۶ فرد با بینایی و شنوایی طبیعی را به لابراتوار گرو در دورهام دعوت نمودند تا در یک آزمایش اولیه سنجش چشم شرکت نمایند.
تجزیه و تحلیل سیگنال های صوتی
شرکت کنندگان به یک نقطه سبز رنگ روی صفحه کامپیوتر نگاه کردند، سپس آنرا با چشمان خود ردیابی کردند و در صورتیکه ناپدید می شد و باردیگر در بالا، پایین، چپ یا راست ظاهر می شد. این آزمایش به پژوهشگران مجموعه متنوعی از سیگنال های صوتی را ارائه کرد که هنگام حرکت چشم ها بصورت افقی، عمودی یا مورب تولید می شد.
سپس پژوهشگران حرکات چشم و صداهای مربوط به گوش را ضبط کردند که به آنها اجازه داد رمز صداهای گوش را کشف کنند و تنها با تحلیل و بررسی این مجموعه از زمزمه ها، مکان هایی را که افراد به آن نگاه می کردند، تخمین بزنند.
لوویچ اظهار داشت: از آنجا که حرکت مورب چشم یک مؤلفه افقی و عمودی است، همکار من دیوید مورفی متوجه شد که می توانید این دو مؤلفه را بردارید و حدس بزنید که اگر آنها را کنار هم قرار دهید، چه می شوند یا برعکس، بررسی یک نوسان می تواند منجر به پیش بینی این شود که شخصی ۳۰ درجه به سمت چپ نگاه می کند.
مراحل بعدی این مطالعه شامل ارزیابی این است که آیا این صداهای گوش واقعاً بر ادراک تأثیر می گذارند یا خیر. این پروسه مستلزم بررسی این است که آیا سیگنال های گوش می توانند بطور موثر یک وظیفه محلی سازی صدا را انجام دهند.
این مطالعه در مجله National Academy of Sciences انتشار یافته است.
منبع:

1402/09/06
13:36:54
5.0 / 5
268
تگهای خبر: تولید , دانشجو , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳