جف بزوس، ایلان ماسک را در مسابقه مریخی ناسا شکست داد

جف بزوس، ایلان ماسک را در مسابقه مریخی ناسا شکست داد

گردو دانلود: در سالهای اخیر رقابت تنگاتنگی بین «ایلان ماسک» و «جف بزوس» در ارائه موشک برای سفر به مریخ جریان داشته اما ناسا بتازگی اعلام نموده است که موشک شرکت «بلو اوریجین»، ماموریت مریخ را پرتاب خواهدنمود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، «ایلان ماسک»(Elon Musk) زمانی «جف بزوس»(Jeff Bezos) را به عنوان یک شخص سطحی در اکتشاف فضایی معرفی نمود اما بنیانگذار شرکت «بلو اوریجین»(Blue Origin) آماده است که شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) را در رقابت سفر به مریخ شکست دهد.
ناسا بتازگی اعلام نموده است که در اوت ۲۰۲۴، دو فضاپیمای علمی را با نخستین موشک «نیو گلن»(New Glenn) شرکت بلو اوریجین به سیاره سرخ خواهد فرستاد. هزینه این قرارداد، ۲۰ میلیون دلار است.
شرکت اسپیس ایکس ابتدا قرار بود محموله ناسا را در اکتبر سال جاری بر فراز یک موشک «فالکون هوی»(Falcon Heavy) همراه با ماموریت «سایکی»(Psyche) ناسا که عازم یک سیارک بود، به فضا پرتاب کند. با این وجود، ناسا فضاپیماهای خودرا از پرتاب خارج کرد برای اینکه فالکون هوی آنها را در راه مناسبی قرار نمی داد تا در مدار مریخ قرار بگیرند.
اعلام جدول زمانی جدید، اندکی بعد از پرتاب موشک «استارشیپ»(Starship) اسپیس ایکس صورت گرفت که او می خواهد از آن برای انتقال خدمه به ماه و در نهایت مریخ استفاده نماید. استارشیپ در دومین کوشش برای پرتاب منفجر شد.
بیشتر بخوانید:
بلندترین موشک جهان باردیگر در آسمان منفجر شد
یک جفت فضاپیمای مشابه که ماموریت «ESCAPADE» ناسا را می سازند، سوار بر موشک نیو گلن خواهند شد که هر کدام مقرر است سه آزمایش را جهت بررسی اثر بادهای خورشیدی بر «مگنتوسفر»(magnetosphere) سیاره انجام دهند.
این پرتاب، قسمتی از تلاش گسترده ناسا جهت استفاده کردن از پیمانکاران خصوصی برای رسیدن به مریخ با قیمت ارزان تر است. مقامات ناسا در اطلاعیه ای درباره ی ESCAPADE نوشتند: این قراردادهای بسیار انعطاف پذیر با بهره گیری از سطح پایین تری از تضمین ماموریت و بهترین شیوه های تجاری برای پرتاب موشک، به گسترش دسترسی به فضا بوسیله هزینه های پرتاب کمتر کمک می کنند.
این تصمیم ناسا، تازه ترین فصل از مسابقه فضایی میلیاردرها بین ماسک و بزوس است که در اوایل سال جاری شاهد برنده شدن هر یک از شرکتها در قراردادهای چند میلیارد دلاری جداگانه با ناسا برای رفتن به ماه بود.
ناسا در ادامه بیانیه خود نوشت: هر ماهواره دارای سه نوع تجهیزات خواهد بود؛ یک مغناطیس سنج جهت بررسی میدان مغناطیسی، یک تحلیلگر الکترواستاتیک جهت بررسی یون ها و الکترون ها و یک کاوشگر «لانگمویر»(Langmuir) برای اندازه گیری چگالی پلاسما و شار فرابنفش شدید خورشیدی.
ناسا می تواند با ارسال محموله میان سیاره ای بر فراز موشک نیو گلن، شانس بزرگی داشته باشد برای اینکه بلو اوریجین هنوز پرتاب آزمایشی موشک را انجام نداده است. «بردلی اسمیت»(Bradley Smith) مدیر دفتر خدمات پرتاب ناسا، در جلسه روز دوشنبه کمیته اکتشاف و عملیات انسانی شورای ناسا اظهار داشت که قیمت قرارداد، منعکس کننده این سطح از خطر است.
ماموریت ESCAPADE یک ماموریت «کلاس D» است؛ به این معنا که اولویت نسبتا پایینی را برای راهبرد کلی ناسا دارد. همچنین، کلاس D بدین معناست که اهمیت ملی ماموریت بین کم تا متوسط است و باید کم هزینه باشد. این امر کاملا با بودجه ۷۹ میلیون دلاری ماموریت ESCAPADE مطابقت دارد.
مدارگردهای دوقلوی ESCAPADE بعد از حدود ۱۱ ماه به مریخ خواهند رسید و چرخش به دور سیاره را شروع خواهند کرد. این ماموریت قسمتی از برنامه ناسا جهت استفاده کردن از شرکت های تجاری بیشتر برای رسیدن به فضاست که خطرهایی را نیز به همراه دارد.
مقامات ناسا در ادامه بیانیه ماموریت ESCAPADE نوشتند: با به کار گرفتن سطح پایین تری از تضمین ماموریت و بهترین شیوه های تجاری برای پرتاب موشک، این قراردادهای بسیار انعطاف پذیر به گسترش دسترسی به فضا بوسیله کاهش هزینه های پرتاب کمک می کنند.
باید دید که آیا نیو گلن بموقع برای پنجره پرتاب ماه آگوست آماده عرضه می شود یا خیر. بلو اوریجین در سال ۲۰۲۱ اعلام نمود که سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ را برای پرتاب آغازین نیو گلن هدف قرار داده است. قبل از آن، تاریخ پرتاب برای اواخر سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده بود. تا زمان انتشار این مقاله، موشک هنوز پرواز نکرده است.
اسمیت روز دوشنبه اظهار داشت: مطمئنا تعدادی از خطرات برنامه ریزی در مورد رسیدن نیو گلن به سکوی پرتاب وجود دارد.
منبع:

1402/09/04
15:07:52
5.0 / 5
264
تگهای خبر: خدمات , شركت , عكس , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲