معاون علمی رییس جمهور مطرح كرد؛

توسعه بازار صادراتی محصولات دانش بنیان با پشتیبانی از 10 شرکت

توسعه بازار صادراتی محصولات دانش بنیان با پشتیبانی از 10 شرکت

به گزارش گردو دانلود، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور از توسعه بازار صادراتی محصولات و خدمات دانش بنیان با پشتیبانی از ۱۰ شرکت مدیریت صادرات تخصصی دانش بنیان اطلاع داد.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نشست مدیران عامل شرکتهای مدیریت صادرات با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با رویکرد توسعه بازار صادراتی محصولات و خدمات دانش بنیان برگزار گردید.
روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در این جلسه ضمن اشاره به نقش توانمندی ها و خدمات صادراتی در رونق زیست بوم دانش بنیان اظهار داشت: شرکتهای مدیریت صادراتی (EMC) دانش بنیان های عرصه صادرات هستند که با تجربه، تخصص و توانمندی شان می توانند مسیر را برای ورود یک محصول یا خدمت، به بازار کشور هدف هموار کنند
وی با تکیه بر اینکه صادرات محصولات دانش بنیان یک خدمت دانش بنیان به حساب می آید و نیازمند تخصص است، افزود: همان گونه که طراحی و ساخت با استفاده از فناوری به تولید یک محصول دانش بنیان منجر می شود، صادرات محصول دانش بنیان هم در شمار خدمات دانش بنیان قرار می گیرد. صادرات محصولات، نیازمند مجموعه ای از تخصص ها و مهارت ها است که استفاده دقیق و هوشمندانه از این توانمندی ها در نهایت ورود یک محصول یا یک خدمت دانش بنیان به بازار کشورهای هدف را رقم می زند.
دهقانی اضافه کرد: تشخیص توانمند بودن یک شرکت دانش بنیان برای ورود به بازار بین المللی و شناخت مقصد صادراتی، مسئولیت سنگین و کار مهمی است که یک گروه متخصص و توانمند از شرکتهای مدیریت صادرات را می طلبد. معاونت علمی در نظر دارد با هم فکری جمعی توانمند از شرکتهای مدیریت صادرات، ریل گذاری و ایجاد یک گروه متخصص، اختیارات و حمایت های لازم برای مدیریت صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان را هم به این گروه متخصص اعطا می کند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با بیان اینکه لازمه موفقیت یک شرکت دانش بنیان تخصیص بازار و ایجاد مسیری هموار برای حضور در بازارهای جهانی است اظهار داشت: آنچه که زنجیره ارزش فناوری را تکامل می بخشد، حضور در بازارهای داخلی و بین المللی یک محصول یا خدمت دانش بنیان است. یکی از چالش های کشور در زمینه دانش بنیان را میتوان تمرکز بیش از اندازه بر روی ساخت محصول و تکنیک زدگی در نگاه عموم جامعه دانست، در حالیکه برای موفقیت حوزه دانش بنیان، بیشتر از هر چیزی به متخصصانی از حوزه کسب و کار و بازار احتیاج داریم. در واقع مهم ترین چالش در راه تکامل جریان علم و فناوری و اقتصاد آن کمبود متخصصانی است که بتوانند بازارسازی کنند و محصول را بفروشند.
دهقانی با بیان پشتیبانی از شکل گیری یک برند برجسته تخصصی صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان ذیل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، افزود: در چارچوب این همکاری مشترک بین معاونت علمی و شرکتهای توانمند عرصه مدیریت صادرات، ریل گذاری مسیر و گشایش دروازه صادراتی بازارهای هدف به روی محصولات و خدمات دانش بنیان محقق می شود. این کار را با همکاری ۱۰ شرکت EMC پیش می بریم و به کمک این برند شاخص متشکل از متخصصان مدیریت صادرات از بخش خصوصی و اعطای اختیارات و حمایت های معاونت علمی، مبحث صادراتی شدن محصولات و خدماتی را که دارای ظرفیت بالقوه صادراتی هستند دنبال می نماییم.
وی با بیان اینکه رویکرد معاونت علمی، حرکت منطبق با الزامات و نظرات بخش خصوصی است، افزود: نگاهمان اینست که موضوعات و محورهایی را که با بخش خصوصی هم نظر هستیم و نسبت به آنها توافق داریم، مورد حمایت قرار دهیم و این گونه نیست که اول دیدگاه را پیاده نماییم و به دنبال مجری آن در قسمت خصوصی باشیم. آن چه را که بخش خصوصی بعنوان متخصص و صاحب تجربه در حوزه صادرات می داند و می تواند انجام دهد تسهیل و حمایت می نماییم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، ایجاد یک شرکت برجسته و توانمند مشترک در حوزه مدیریت صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان به کمک فعالان صاحب تجربه که جوان تر هستند و برای حرکت در راه صادرات دانش بنیان انرژی، انگیزه و علاقه کافی دارند را هدف این برنامه دانست و اظهار داشت: تلاش داریم با خلق این EMC دانش بنیان یک مسیر رسمی و مشخص برای تحقق صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان تعریف شود تا گشایش دروازه و ریل گذاری مسیر صادرات دانش بنیانی به صورت تخصصی و جامع صورت بگیرد در این راه جنس حمایت های معاونت علمی نه از جنس ایجاد محدودیت و صدور مجوز، بلکه از جنس اعتباربخشی و حمایت های تسهیل گرانه است.
گفتنی است؛ در این جلسه مدیران ۱۰ شرکت مدیریت صادراتی دیدگاه ها و تجربیاتشان را با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری مطرح نمودند.


منبع:

1402/09/01
15:04:20
5.0 / 5
205
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود