معاون علمی رییس جمهور مطرح كرد؛

صندوق های پژوهش فناوری بر اساس کارآمدی رتبه بندی می شوند

صندوق های پژوهش فناوری بر اساس کارآمدی رتبه بندی می شوند

به گزارش گردو دانلود، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور اظهار داشت: صندوق های پژوهش فناوری بر اساس نظام جدید رتبه بندی در شاخصهای مختلف و بر مبنای عملکردشان، امتیاز می گیرند.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نشست مدیران صندوق های پژوهش و فناوری سراسر کشور با هدف معرفی و تشریح سازوکار ارزیابی و رتبه بندی این صندوق ها برگزار گردید. در این جلسه که با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور برگزار شد، نظام رتبه بندی جدید صندوق های پژوهش فناوری و معیارهای ارزیابی آنها، سازوکار تعامل معاونت علمی با این صندوق ها شرح داده شد.
روح الله دهقانی تصریح کرد: «صندوق پژوهش فناوری» عنوان مناسب تری برای «صندوق پژوهش و فناوری» است با اشاره به اینکه این صندوق ها از مهم ترین ابزارهای نظام تأمین مالی دانش بنیان ها هستند، خاطرنشان کرد: صندوق های پژوهش فناوری در نظام تأمین مالی فناوری و نوآوری و پژوهش هایی که هنوز به محصول تجاری نرسیده اند نقشی کلیدی ایفا می کنند.
وی ضمن اشاره به جایگاه این صندوق ها در زیست بوم فناوری، نوآوری و اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: یکی از پرسش ها این بوده که سازوکار معاونت علمی بعنوان دولت در پشتیبانی از این صندوق ها به چه شکلی است. این نظام رتبه بندی جدید، ضمن تبیین و تشریح سازوکار تعامل با معاونت علمی، نحوه پشتیبانی از این صندوق ها را شفاف می کند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور ضمن اشاره به فعالیت قریب به ۷۳ صندوق پژوهش فناوری در کشور اظهار داشت: از چهار ماه پیش برنامه رتبه بندی و ارزیابی این صندوق ها در معاونت علمی بر اساس بازدهی و عملکردشان کلید خورد. طی نشست های مختلف و بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان، شاخصهای ارزیابی این صندوق ها احصاء شد و در چارچوب یک نظام ارزیابی و رتبه بندی به تصویب رسید. صندوق های پژوهش فناوری بر اساس این نظام جدید رتبه بندی در شاخصهای مختلف و بر مبنای عملکردشان، امتیاز می گیرند.
وی تصریح کرد: صندوق های پژوهش فناوری برپایه امتیازاتی که در شاخصهای مختلفی همچون میزان سرمایه گذاری خطرپذیر صندوق، میزان صدور ضمانت نامه و سهم شأن از توسعه پژوهش فناوری، امتیاز کسب کرده و مبتنی بر امتیاز کسب شده در چهار رتبه دسته بندی می شوند. این نظام رتبه بندی و شناخت جایگاه صندوق ها، ضمن ارتقای کارآمدی و عملکرد این حوزه به حرکت صندوق ها در راه صحیح و مأموریت واقعی شان کمک می نماید و از طرفی، حمایت های معاونت علمی را بر طبق این شاخص ها جهت دهی و هدفمند خواهد نمود. در واقع شفافیت خوبی ایجاد و مشخص می شود که هر صندوق بر مبنای چه معیارها و مؤلفه هایی مورد حمایت صندوق قرار گرفته و چه عملکردی عرضه کرده است.
دهقانی اضافه کرد: صندوق هایی که در دسته آخر یا چهارم قرار می گیرند، درصورتی که نتوانند امتیازات لازم را کسب کنند و به حد نصاب شاخص ها نرسند، لغو مجوز می شوند تا عملکرد ضعیف این صندوق ها، صدمه ای به اهمیت و جایگاه صندوق های پژوهش فناوری که نقشی مهم و اثرگذار در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور دارند، وارد نکند.

1402/08/28
12:08:21
5.0 / 5
101
تگهای خبر: دانش بنیان , فناوری , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود