دستاورد دانش بنیان ها؛

جراحی دقیق تر و ایمن تر با سیستم ناوبری جراحی ایرانی

جراحی دقیق تر و ایمن تر با سیستم ناوبری جراحی ایرانی

گردو دانلود: متخصصان یک شرکت دانش بنیان، موفق به تولید سیستم نویگیشن جراحی شده اند که با بهره گیری از سیستم ردگیری خود می تواند در هر لحظه، موقعیت ابزار جراحی را به جراح نشان دهد.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، دکتر علیرضا احمدیان اظهار داشت: شرکت ما با به کارگیری فناوری های پیشرفته پردازش و نمایش تصاویر پزشکی توام با موقعیت یابی بلادرنگ ابزار جراحی، قادر می باشد فرآیندهای جراحی تومورهای مغزی، جراحی های سینوس و قاعده جمجمه، نمونه برداری مغزی و جراحی ستون فقرات را با دقت و اطمینان بالا هدایت کند.
رییس مرکز تحقیقات بیومدیکال و رباتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در جراحی با نویگیشن، هم محل دقیق ضایعه درون ساختارهای دستگاه اعصاب مرکزی (مغز و یا نخاع) مشخص می شود و هم ایمن ترین شیوه و مسیر برای جراحی اعصاب تعیین می شود.
وی افزود: نویگیشن جراحی شبیه به جی پی اس (GPS) موبایل و یا خودرو است. همان گونه که این سیستم ها ما را در یافتن مسیر درست راهنمایی می کنند، سیستم نویگیشن نیز با بهره گیری از سیستم ردگیری خود می تواند در هر لحظه، موقعیت ابزار جراحی را در تصاویر سی تی اسکن و یا ام آر آی بیمار به جراح نشان دهد تا جراح بتواند اطلاع دقیقی از موقعیت ابزار خود داشته باشد و جراحی را با دقت و آرامش بیشتری انجام دهد.
احمدیان با اعلان اینکه برخی ضایعات مغزی اگر در عمق مغز قرار گیرند هیچ تغییری را در ظاهر بیرونی مغز ایجاد نمی کنند، اظهار داشت: کوچک بودن ضایعات مغزی، پیدا کردنشان در بافت طبیعی مغز را دشوار می کند و بدون استفاده از فناوری «نویگیشن» حدودا یافتن آنها نا ممکن خواهد بود. این در شرایطی است که حیاتی بودن بافت مغز هم اهمیت پیدا کردن محل دقیق آنها برای به حداقل رساندن لطمه به بافت طبیعی را دو چندان می کند.
مدیرعامل شرکت سامانه جراحی هوشمند پارسه درباب مزایای استفاده از این سامانه اظهار داشت: افزایش دقت جراحی، کاهش احتمال عود کردن مجدد تومور، افزایش احتمال خارج کردن تومور بطور کامل و عدم نیاز به جراحی های مجدد، کاهش لطمه رسیدن به دیگر اندام حساس بیمار، کاهش عوارض جانبی عمل، انجام جراحی با تکنیک پیشرفته حداقل تهاجمی، کاهش برش محل جراحی و کوتاه شدن زمان بستری و... همچون مزیت های استفاده از این محصول است.
وی همین طور انطباق تصویر با تصویر، بخش بندی و بازسازی سه بعدی، ایجاد مدلهای ترکیبی، طرح ریزی جراحی، منطبق سازی و راه بری را از دیگر خاصیت هایی دانست که این محصول را از نمونه های مشابه آن متمایز می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباب تجربه حضور در نمایشگاه ایران ساخت اظهار داشت: با عنایت به این که تجهیزات ما، تجهیزات پزشکی «های تک» است که عمدتاً در اتاق های عمل و جراحی مغز استفاده می شود، قاعدتا مخاطبان ما جراحان، مدیران و روسای بیمارستان ها هستند که حضور این افراد در نمایشگاه ساخت ایران کمرنگ است.
وی اضافه کرد: متاسفانه، مخاطبان اصلی ما کمتر از حمایت ارزشمندی که در نمایشگاه ایران ساخت از شرکت های دانش بنیان و خریداران محصولات در نمایشگاه ایران ساخت می شود، آگاه هستند و این مشکلی است که بیشتر مجموعه های پزشکی دارند و اغلب قشر جراحان برای آشنایی با تجهیزات پزشکی، کنگره های پزشکی را در دستور کار خود دارند. از ین جهت، می طلبد که ارتباط بیشتری با مراکز درمانی و پزشکی و درمانگاه ها برقرار و فضایی ایجاد شود تا خریداران تجهیزات پزشکی هر چه بیشتر با این نمایشگاه آشنا شده و به حضور در آن تشویق شوند.
یازدهمین نمایشگاه تجهیزات، مواد آزمایشگاهی و تست آزمون پیشرفته ایران ساخت، به همت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ۱۲ تا ۱۴ دی ماه سال ۱۴۰۲ در ۱۴ بخش موضوعی بمنظور عرضه محصولات و خدمات فناورانه ساخت داخل برگزار می گردد.

1402/08/07
09:28:48
5.0 / 5
357
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲