رئیس صندوق نوآوری مطرح كرد؛

رایزنی با صندوق توسعه ملی برای توسعه ظرفیت تولید دانش بنیان ها

رایزنی با صندوق توسعه ملی برای توسعه ظرفیت تولید دانش بنیان ها

به گزارش گردو دانلود، رییس صندوق نوآوری اظهار داشت: در امتداد توسعه ظرفیت تولید در شرکت های دانش بنیان با همکاری بانکها و در رایزنی هایی که با صندوق توسعه ملی انجام داده ایم، بدنبال تحقق این مساله هستیم.به گزارش گردو دانلود به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر محمدصادق خیاطیان، در جریان بازدید از منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام در دیدار با مدیران شرکت های دانش بنیان مستقر در این منطقه در سخنانی، منطقه پیام را الگویی دانش بنیان برای سایر مناطق ویژه اقتصادی عنوان نمود و اظهار داشت: درکی که بطور عام از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور وجود دارد، این است که چنین مناطقی جایی برای تجاری و صادرات و واردات کالا هستند که البته بسیار اهمیت دارد اما می شود با این عینک نیز به مساله نگاه کرد که این مناطق می توانند به سمت تولید و تولید با ارزش افزوده بالا حرکت کنند و خدماتی عرضه کنند که ارزش افزوده بالایی برای کشور بوجود آورد.
وی اضافه کرد: شرکت های بسیار خوبی در منطقه ویژه اقتصادی پیام مستقر هستند که بسیاری از آنها در شرف صادراتند یا اکنون وارد بازارهای بین المللی شده اند. اولویت جدی ما در صندوق نیز توانمند کردن شرکت های دانش بنیان برای حضور در بازارهای بین المللی است، چونکه اعتقاد داریم بازار محصولات های تک در داخل کشور چندان بزرگ نیست. فارغ از مزایای دیگر همچون ورود ارز به کشور، تثبیت موقعیت شرکت های دانش بنیان، اشتغال بیشتر و … که در عرصه صادرات وجود دارد، اما بازار بزرگی که در کشورهای دیگر و خاصه کشورها همسایه وجود دارد، می تواند به فروش بسیار بیشتر شرکت های دانش بنیان کمک نماید.
رئیس صندوق نوآوری اشاره کرد: در این جهت ما همین طور از شرکت های دانش بنیانی که به تولید فراسرزمینی بپردازند نیز حمایت می نماییم.
خیاطیان در ادامه با اشاره به حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از رشد تولید در شرکت های دانش بنیان بیان کرد: باتوجه به شعار امسال، شرکت های دانش بنیانی که محصول آنها مشمول دو برابر رشد تولید یا فروش شده باشد، مشمول این بسته حمایتی می شوند.
وی افزود: در امتداد توسعه ظرفیت تولید در شرکت های دانش بنیان نیز با همکاری بانکها و در رایزنی هایی که با صندوق توسعه ملی انجام داده ایم، بدنبال تحقق این مسئله هستیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در آخر با اعلان اینکه در عرصه واردات محصولات مشابه با آن چه در کشور تولید می شود، طبق مصوبه دولت و دستور اکید رییس جمهور، بخش دولتی به هیچ عنوان حق ندارد از محصول مشابه خارجی استفاده نماید، اظهار داشت: در مورد بخش خصوصی این سخت گیری وجود ندارد، اما وظیفه صیانت بازار محصولات دانش بنیان کشور نیز به عهده ماست. دراین زمینه وزارت صمت با صندوق نوآوری بسیار هم راه است. در حقیقت سیاست وزارت صمت این است که اگر یک محصول دانش بنیان پاسخ کل نیاز کشور را می دهد و در جایی توانمندی وجود دارد واردات کالای مذکور بطور کامل ممنوع شود و در جاهایی که ظرفیت پاسخگو نیست با اصلاح تعرفه، کاری می کنند که برای بخش تولید داخل مقرون به صرفه باشد.

1402/07/22
08:18:35
5.0 / 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود