دهقانی فیروزآبادی مطرح كرد؛

ایجاد خانه نوآوری تمام دیجیتال

ایجاد خانه نوآوری تمام دیجیتال

به گزارش گردو دانلود، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور اظهار داشت: بزودی یک خانه نوآوری تمام دیجیتال برای معرفی ظرفیتهای دانش بنیانی که امکان عرضه آنها در فضای فیزیکی وجود ندارد، فراهم خواهد شد.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور و تعدادی از رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای همسایه با حضور در خانه فناوری و نوآوری ایران، ضمن بازدید از دستاوردهای فناورانه شرکت های دانش بنیان و خلاق، درباره ی ایجاد زمینه صادرات و ظرفیت ها، فرصت ها، راه حل ها و چگونگی معرفی محصولات دانش بنیان، خلاق و فرهنگی ایرانی در سایر کشورها و توسعه صادرات این محصولات بحث و تبادل نظر شد.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به نقش فرهنگ در توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و خلاق عنوان کرد: حضور در این نشست دلیل محکمی داشت. اهمیت بالای موضوع فرهنگ و نقش آفرینی رایزنان فرهنگی در شناساندن و معرفی محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان و صنایع خلاق، این دیدار و گفت و گو را ایجاب می کرد.
وی با اشاره به اینکه گستردگی ظرفیت ها و توانمندی های فناورانه و خلاق شرکت های دانش بنیان و خلاق به حدی است که امکان عرضه و معرفی تمامی این دستاوردها در زیر سقف خانه نوآوری و فناوری ایران (آی هیت) وجود ندارد، عنوان کرد: به زودی در کنار این خانه نوآوری یک خانه نوآوری تمام دیجیتال برای معرفی ظرفیتهای دانش بنیانی که امکان عرضه آنها در فضای فیزیکی وجود ندارد، فراهم خواهد شد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه یکی از راهبردهایی که در سفرهای بین المللی دنبال می شود، معرفی دستاوردهای فناورانه و خلاق ساخت ایران است، اظهار داشت: تعدادی از مقامات و معاونان کشورهایی که مقرر است به آنها سفری داشته باشیم، توسط مرکز تعاملات بین الملل، به خانه نوآوری و فناوری (آی هیت) دعوت و از نزدیک با توانمندی ایران در حوزه فناوری و صنایع خلاق ایران آشنا می شوند؛ آنچه که در این نمایشگاه عرضه و معرفی می شود، بخش کوچکی از جهاد دانش بنیان ها و ثمره تأکیدات و فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برای حفظ جریان توسعه دانش و فناوری با حمایت و رشد شرکت های دانش بنیان و خلاق است.
دهقانی با اشاره به دامنه و گستره نفوذ بالای دانش و فناوری به عنوان یک زبان مشترک میان همه کشورها عنوان کرد: با زبان علم و فناوری می توان با همه کشورهای دنیا صحبت کرد و ادبیات مشترک و محبوب همه کشورهای دنیا است. بنظر می رسد در جمهوری اسلامی هیچ ابزاری قدرتمندتر از فناوری برای گفت و گو با جهان و پیشبرد دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی در دسترس نیست.
وی با اشاره به گفتمان علم و فناوری به عنوان یکی از محورهای تعاملات بین المللی دولت مردمی اظهار داشت: در تمامی سفرهایی که رییس محترم جمهور به دیگر کشورها دارند، توانمندی های فناورانه ایران و محصولات باارزش دانش بنیان ایرانی، یکی از محورهای اصلی گفت وگوها و همکاری ها است؛ از طرف دیگر اشتیاق و انگیزه و علاقمندی این کشورها را به استفاده از تجربیات فناورانه و محصولات دانش بنیان ایرانی می توان مشاهده کرد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری اشاره کرد: فرهنگ به مثابه باورهای فرهنگی یک موجود غیر مادی و مجسم و متشکل از مجموعه باورها، انتظارات و افکار است اما برای انتقال فرهنگ نیازمند بهره مندی از ظرفیتهای فناوری و محصولات دانش بنیان هستیم. این که گفته می شود یک کالا یا فناوری به هر کشوری که می رود فرهنگ را نیز منتقل می کند و نشان از اهمیت وجود پیوست فرهنگی را یادآور می شود.
دهقانی افزود: وقتی فناوری هایی از اطلاعات ارتباطات، سلامت و بهداشت، هوش مصنوعی و سایر حوزه های فناوری صحبت می نماییم، در کنار تمامی این دستاوردها یک پیوست فرهنگی را باید متصور باشیم. وقتی محصولی ایرانی وارد کشوری می شود فارغ از این که فرهنگی باشد یا فناورانه، یک فرهنگ را نیز به همراه خود به کشور میزبان منتقل می کند. بطورمثال وقتی یک داروی ضد سرطان به کشوری می رود تصویر و باوری از توانمندی ایران را به همراه خود به آن کشور منتقل می کند که نشان از اهمیت پیوست فرهنگی در عرصه فناوری است.
وی با تأکید بر این که باید از ابزارهای فرهنگی برای توسعه ترویج دانش و فناوری بهره برد به نقش رایزنان فرهنگی در معرفی این توانمندی اشاره نمود و اضافه کرد: رایزن فرهنگی با ظرفیت ها و توانمندی های بالقوه ای که دارد، می تواند در حوزه توسعه صادرات فناوری و و این انتقال فرهنگی نقشی مهم و راهبردی ایفا کند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری با اشاره به پشتیبانی از جریان معرفی دستاوردهای فناورانه و خلاق ایران به سایر کشورها اضافه کرد: آمادگی داریم تا از توانمندی و ظرفیت رایزنان فرهنگی در این راه بهره ببریم و پشتیبانی از این جریان را در دستور کار داریم. فرصت های همکاری و معرفی فرهنگ فناوری ایران از این طریق، بی شمار است و هر دفتر فرهنگی ایران در سایر کشورها به مثابه یک کریدور صادرات فناوری عمل کند.
دهقانی افزود: آمادگی داریم تا با بهره گیری از ظرفیتهای موجود و در مرکز تعاملات بین المللی علم و تکنولوژِی، از رایزنانی که در راه معرفی این دستاوردها نقش آفرینی می کنند حمایت نماییم. دستاوردهای دانش بنیان و خلاقی که قابل معرفی هستند بی شمار است و در یک نمونه، فقط چهار هزار محصول در عرصه نانو داریم که به گواه صاحب نظران از توانمندی های فناورانه خیلی از کشورهای مدعی در عرصه نانو جلوتر هستیم.
وی اضافه کرد: با تعریف بسته های فرهنگ و فناوری با تعامل میان رایزنان فرهنگی و مرکز تعاملات بین المللی علم و تکنولوژِی، می توان این دستاوردها را از مسیر رایزنی فرهنگی به سایر کشورها معرفی و در قالب یک هویت منحصر به فرد که از تلاقی فرهنگ و فناوری این بسته ها را شکل داده، فرهنگ و فناوری را بطور همزمان اشاعه دهیم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری عنوان کرد: حوزه صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی می تواند بستر و مبدا بسیار خوبی برای ایفای نقش رایزنان فرهنگی در حوزه معرفی محصولات و دستاوردهای کشور باشد؛ این معرفی، محدود به حوزه صنایع خلاق نخواهد بود و در سایر عرصه های فناوری از سلامت و معدن و دیگر حوزه ها نیز مجال و فرصت معرفی دستاوردهای دانش بنیان و فناورانه ایران گشوده و برقرار است.
نقش آفرینی رایزنان فرهنگی ایران در معرفی و توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و خلاق
امیرحسین میرآبادی، رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری نیز در این بازدید و گفت و گو، با اشاره به جایگاه و توانایی رایزنان فرهنگی ایران در معرفی دستاوردهای فناورانه و خلاق شرکت های دانش بنیان ایرانی به دیگر کشورها اظهار داشت: بیش از ۹ هزار شرکت دانش بنیان در اقتصاد کشور نقش آفرینی می کنند که قسمتی از این شرکتها محصولات خودرا به بازارهای بین المللی عرضه نموده و یا دارای ظرفیت صادراتی هستند. در این نمایشگاه، گوشه ای از تازه ترین دستاوردهای این دست شرکتها ارائه شده و این بازدید فرصتی برای گفت و گوی مشترک و توسعه همکاریهای فناوری برای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان به وجود می آورد.
وی با توضیح دستاوردهای خانه فناوری و نوآوری ساخت ایران اظهار داشت: فضای آی هیت و دستاوردهایی که در این نمایشگاه ارائه می شود ویترین خوبی از توانمندی های فناورانه و نوآورانه شرکت های دانش بنیان، فناور و صنایع خلاق کشور است که به کمک ظرفیت و توانمندی رایزنان فرهنگی در شناخت نیازها و سلایق کشورهای دیگر، می توان زمینه را برای صادرات هرچه بیش تر این محصولات فراهم نمود.
در این جلسه و بازدید، ۲۳ رایزن فرهنگی ایران در کشورهای همسایه ضمن بازدید و مشاهده توانمندی های فناورانه شرکت های دانش بنیان ایرانی بر آمادگی و ظرفیت موجود برای معرفی این توانمندی ها به کشورهای میزبان تاکید نمودند.

1402/07/18
11:38:03
5.0 / 5
336
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود