چرا برخی افراد به نوع شدید كووید-19 مبتلا می شوند؟

چرا برخی افراد به نوع شدید كووید-19 مبتلا می شوند؟

گردو دانلود: بعضی از افراد هنگامی كه به كووید-19 مبتلا می شوند بسیار وضعیت سلامتی آنها وخیم می شود اما این در حالیست كه این بیماری در بدن برخی دیگر به شكلی متفاوت عمل می كند و برخی افراد به نوع خفیف این بیماری مبتلا می شوند، اما علت این مساله چیست؟


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، بتازگی پژوهشگران دانشگاه استنفورد به همراه سایر موسسات مطالعه ای انجام داده اند و به بررسی این مساله و سیستم ایمنی افراد پرداخته اند تا دریابند علت اینکه برخی افراد به نوع شدید و برخی به نوع خیفیف کووید-۱۹ مبتلا می شوند، چیست.
بگفته پژوهشگران بنظر می رسد وجود برخی نقص های ایمونولوژیکی ممکنست تفاوت بین ابتلای شدید و خفیف به کووید-۱۹ را بیان کند. این تفاوت ممکنست ناشی از واکنش سیستم ایمنی ذاتی باستانی تکاملی بدن ما به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) ویروسی که موجب این بیماری می شود، باشد.
سیستم ایمنی ذاتی که در همه موجودات از مگس های میوه گرفته تا انسان مشاهده می شود، به سرعت ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا را حس می کند و به محض این که این سیستم وجود آنها را حس کند کار خودرا آغاز می کند و یک حمله فوری ضد آنها انجام می دهد.
دکتر "بالی پولندران "(Bali Pulendran) لطمه شناس و میکروب شناس و ایمنی شناس و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: این یافته ها نشان میدهد که چگونه سیستم ایمنی بدن طی ابتلای شخص به کروناویروس بهم میریزد و به یک بیماری شدید منجر می شود.
طی این مطالعه که یافته های آن در مجله"Science "منتشر شد، پژوهشگران پاسخ ایمنی را در ۷۶ فرد مبتلا به کووید-۱۹ و در ۶۹ فرد سالم مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها بعد از بررسی ها متوجه افزایش سطح ملکول هایی که سبب افزایش التهاب در خون بیماران مبتلا به نوع وخیم کووید-۱۹ می شوند، شدند.
در بین ملکول های شناسایی شده، سه مورد از آنها با التهاب ریه مرتبط بود اما قبل از این در بیماری کووید-۱۹ این مساله نشان داده نشده بود. پولندران اظهار داشت: این سه مولکول و گیرنده های آنها می توانند اهداف درمانی جذابی را در مبارزه با کووید-۱۹ در اختیار دانشمندان قرار دهند.
حالا پژوهشگران آزمایشگاه وی در حال آزمایش پتانسیل درمانی مسدود کردن این مولکول ها در مدلهای حیوانی مبتلا به کووید-۱۹ هستند. علاوه بر این پژوهشگران همین طور بقایای باکتریایی مانند دی. ان. ای باکتریایی و مواد دیواره سلولی را در خون آن دسته از بیماران که به نوع وخیم کووید-۱۹ مبتلا بودند، یافتند. هر چه میزان بقایای باکتریایی بیشتر باشد، فرد بیمارتر خواهد شد و مواد پیش التهابی بیشتری در خون فرد جریان می یابد.
این یافته ها حاکی از آنست که در موارد شدید کووید-۱۹، محصولات باکتریایی معمولاً فقط در مکان هایی مانند روده، ریه ها و گلو ممکنست راه خودرا به جریان خون پیدا کنند و خودرا به خون وارد کنند که در آن صورت سبب افزایش التهاب می شود و این التهاب بوسیله سیستم گردش خون به همه نقاط بدن منتقل می شود. این مطالعه همین طور نشان داد که بطور متناقض، سلول های اصلی سیستم ایمنی ذاتی در خون بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با وخیم تر شدن بیماری، فلج می شوند و سیستم ایمنی بجای اینکه به خاطر وجود ویروس ها یا باکتری ها تحریک شود، کند عمل کرده و ضعیف می شوند.
پولندران اظهار داشت: یکی از رازهای مهم پازل بیماری کووید-۱۹ برای ما این بود که چرا بعضی از افراد به نوع شدید این بیماری مبتلا می شوند و برخی دیگر بعد از مبتلاشدن گویی به سرعت بهبود می یابند که حالا با انجام این مطالعه ما بینش هایی در مورد چرایی این اتفاق داریم.


قبل از این مشخص شده بود که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) بوسیله گیرنده روی سطح سلول موسوم به" ACE۲" وارد سلول می شود. مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه "مک مستر" و "دانشگاه واترلو" نشان میدهد که گیرنده ACE۲ در بافت ریه انسان در سطح بسیار کمی قرار دارد. دانشمندان حالا در حال تحقیق در مورد چگونگی آلوده شدن ریه انسان توسط کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) هستند. برای کشف این مساله و اینکه دریابند هر بیمار چگونه به این بیماری واکنش نشان می دهد، دانشمندان از سواب های بینی که برای تشخیص بالینی کووید-۱۹جمع آوری شده بود، استفاده کردند. این نمونه ها فرصتی را برای تعیین اینکه کدام ژن ها توسط سلول های بیمار بیان شده به آنها داد علاوه بر آن این اطلاعات با پیشرفت بیماری بیماران نیز مرتبط بود.
پژوهشگران این مطالعه گفتند: یافتن سطح پایین ACE۲ در بافت ریه نتایج مهمی دربرخواهد داشت و بینش ما درباره عملکرد ویروس را تغییر خواهد داد. انتظار می رود با بررسی بیشتر این مساله بتوانیم هرچه سریع تر بیمارانی که در معرض مبتلاشدن به نوع شدید این بیماری قرار دارند را شناسایی نماییم.
پژوهشگران اظهار کردند: ما فکر می نماییم این سیستم ایمنی ریه است که در میان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ متفاوت است. با درک اینکه سیستم ایمنی ریه بیماران دقیقا چگونه عمل می کند ممکنست بتوانیم به پزشکان کمک نماییم تا بیمارانی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند را شناسایی کنند.
منبع:

1399/05/22
12:14:38
5.0 / 5
1316
تگهای خبر: دانشگاه , محصولات , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱