با هدف بهبود كیفیت و كارایی نرم افزار؛

کاوش مخازن نرم افزار دستاورد برگزیده پنجمین دوره جایزه مصطفی

کاوش مخازن نرم افزار دستاورد برگزیده پنجمین دوره جایزه مصطفی

به گزارش گردو دانلود، پروفسور احمد حسن استاد دانشگاه کویین کانادا برای توسعه حوزه کاوش مخازن نرم افزار (MSR) و فعالیتهای خود در زمینه مهندسی نرم افزار و برنامه نویسی، برگزیده پنجمین دوره اعطای جایزه مصطفی شد.به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، پروفسور احمد حسن در سطح جهان در زمینه نرم افزار نامی شناخته شده است. مهم ترین حوزه های تحقیقاتی وی شامل نرم افزار، مهندسی نرم افزار، داده کاوی، کیفیت نرم افزار و شبکه اینترنت است.
تحقیقات وی در زمینه نرم افزار موضوع هایی مانند کد و کدمنبع را باهم می آمیزد. احمد حسن در مورد نرم افزار در حوزه های مختلف شامل نرم افزار بعنوان منبعی برای سرویس دهی، نگهداری نرم افزار، توسعه نرم افزار، تحلیل و مرور نرم افزارهای مشابه تحقیق کرده است. پژوهش های وی در زمینه داده کاوی شامل مولفه هایی مانند الگوسازی پیشبینی کننده، جنگل های تصمیم تصادفی، عیب یابی و نقص زدایی برنامه های نرم افزاری و یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی است.
مخازن نرم افزار یک حوزه‌ی چندرشته ای است که روش های مهندسی نرم افزار، داده کاوی، هوش مصنوعی و بازیابی اطلاعات را در آن با هم ترکیب می شود. محققان می توانند با بکارگیری این روش ها در داده های مخزن نرم افزار، اطلاعات خوبی در مورد فرآیندهای توسعه، کیفیت و تکامل نرم افزار به دست آورند.
کاوش مخازن نرم افزار فرصت هایی را برای ارتقای فعالیتهای مهندسی نرم افزار و تحلیل نقصها برنامه ها برای جلوگیری ازوقوع آنها فراهم می آورد. چالش های کیفیت و امنیت مهندسی نرم افزار را میتوان با تحلیل و بررسی اطلاعات بدون ساختار از مصنوعات مختلف توسعه نرم افزار حل کرد.
پروفسور حسن همینطور بنیانگذار کنفرانس کاوش مخازن نرم افزار و جامعه تحقیقاتی پیرامون این مورد در سراسر دنیا بوده است. وی به همراه دیگر محققان این حوزه یک ویژه نامه از مجله ماهنامه مروری موسسه مهندسان برق و الکترونیک و نشریه مهندسان نرم افزار تجربی را در مورد این مورد سردبیری کرد.
امروزه ابزار و روش های اولیه طراحی و توسعه داده شده توسط پروفسور حسن و گروه محققان همراه وی در وسایل مختلفی به کار رفته که میلیونها نفر در سراسر دنیا از آنها استفاده می نمایند. تجربه صنعتی پروفسور حسن شامل کمک به ساخت پلت فرم بی سیم شرکت بلک بری در لابراتوار ریم/ بلکبری و کمک به شرکت آی بی ام در لابراتوار المدن است. وی مخترع شاخص پتنت های مختلفی در سراسر دنیا همچون هند، اروپا، کانادا، ژاپن و اروپا هم هست.
حوزه کاوش مخازن نرم افزار به صورت کلی حوزه ای پرارزش است که تاثیر قابل توجهی بر تحقیقات و عملکرد مهندسی نرم افزار دارد. این امر منجر به توسعه روش ها و ابزارهای جدید برای تحلیل و بررسی نرم افزار منجر شده و به بهبود کیفیت و کارایی نرم افزار کمک کرده است.
پنجمین آیین اعطای جایزه مصطفی (ص) روز دهم مهر ۱۴۰۲ در اصفهان برگزار می شود. این اولین دفعه است که جایزه مصطفی (ص) خارج از تهران برگزار می گردد. علاوه بر شهر اصفهان که مرکز این رویدادهای علمی است، رویدادهای پراکنده ای هم در دانشگاه های شهر های مختلف کشور برگزار می شود. جایزه مصطفی (ص) بعنوان یک جایزه دوسالانه برای قدردانی از دانشمندان مسلمان پیش از این در سالهای ۱۳۹۴، ۱۳۹۶، ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ در تهران برگزار شده است.


منبع:

1402/07/04
15:21:00
5.0 / 5
269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵