با پیشنهاد كارگروه نوآوری اجتماعی صورت می گیرد؛

تاسیس لابراتوار تخصصی علوم انسانی برای توسعه نظام نوآوری اجتماعی

تاسیس لابراتوار تخصصی علوم انسانی برای توسعه نظام نوآوری اجتماعی

گردو دانلود: کارگروه نوآوری اجتماعی ذیل سند ملی توسعه صنایع خلاق و فناوری های نرم در امتداد توسعه نظام نوآوری اجتماعی در کشور، طرح لابراتوار تاثیر را به عنوان اولین طرح پیشران خود معرفی نمود.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، این طرح در وضعیت فعلی زیست بوم نوآوری می تواند مفهوم و کارکردهای اصیل نوآوری اجتماعی را به عنوان یک ضرورت در برنامه های توسعه کشور به ویژه در عرصه سرمایه گذاری در اقتصاد دانش بنیان معرفی نموده و استقرار دهد.
همچنین طرح مذکور مفاهیم در رابطه با ارزشیابی ارزیابی و بررسی را برآورده می کند از ین جهت، تاسیس لابراتوار تاثیر می تواند نقطه عطفی در امتداد زیست بوم نوآوری، نوآوری اجتماعی و کلان پروژه های توسعه ای کشور قلمداد شود. ارزیابی و ارزشیابی پدیده ها، سیاست ها، اقدامات، برنامه ها و رخدادهای مختلف همیشه راهی برای حصول نتیجه از اثربخشی آنان قلمداد می شود.

در این راستا، طراحی سازوکاری که قبل از هرگونه اقدام، همزمان با آن یا بعد از استقرار، نتایج را بررسی نموده و از هم راستایی آنان با اهداف از پیش تعیین شده اطمینان حاصل کند، بسیار حیاتی تلقی می شود.

در این بافتار، لابراتوار تأثیر، به عنوان یک لابراتوار حوزه علوم انسانی و هم تراز با لابراتوار های سیاستی و حکمرانی (Policy Lab) ولی با جامعه هدف و کارویژه های کیفی و کمی تر و با هدف ارزیابی و ارزشیابی تاثیرات واقعی، عینی و ملموس طرح های توسعه ای با اولویت طرحهای سرمایه گذاری تعریف می شود. براین اساس، تأسیس و توسعه لابراتوار تأثیر می تواند حلقه مفقوده حکمرانی پیشرفت و توسعه با اولویت سرمایه گذاری در ایران را شکل دهی نماید.
در فاز اول تمرکز اقدامات لابراتوار تأثیر بر روی بررسی تأثیرات اجتماعی به عنوان نقطه کانونی تأسیس و ورود می باشد ولی در ادامه فعالیت، برخی دیگر از حوزه های در رابطه با سرمایه گذاری همچون درختواره توسعه و ارزیابی اثر فناوری نیز در دستورکار قرار دارد.
اهداف لابراتوار تأثیر
لابراتوار تأثیر بطور کلی به ارزیابی و ارزشیابی تأثیرات و اثربخشی طرحها، سیاستها، برنامه ها و اقدامات مختلف درحوزه های موضوعی خاص پرداخته و بمنظور بهبود پروسه تصمیمگیری و سیاستگذاری، افزایش اثربخشی و کارایی اقدامات تأسیس شده است و به عبارت دقیقتر، اهداف زیر را دنبال میکند:
۱. ارزیابی اثربخشی: یکی از اهداف اصلی لابراتوار تأثیر، اندازهگیری و ارزیابی اثربخشی طرحها، سیاستها و نهادها (سازمانی و استارت آپی) بصورت دقیق تر، تأثیرات واقعی و ملموس
دستاوردهای مورد انتظار/محتمل است. این اثربخشی میتواند بصورت مستقیم و غیرمستقیم در نتایج هر اقدام توسعه محور، بررسی شود.
۲. تحلیل تأثیرات جانبی: لابراتوار تأثیر همین طور به تحلیل تأثیرات جانبی یا غیرمستقیم طرحها و سیاستها میپردازد. این تحلیل در موارد بسیاری نتایج غیرمنتظره و اثرات فرعی را نیز مورد بررسی قرار دهد.
۳. تصریح بر اهمیت پرداختن به مسائل عمومی با تمرکز بر حوزه سیاستی: لابراتوار تأثیر به بررسی اهمیت مسائل و نیازهای عمومی میپردازد و اهتمام میکند تا تأثیرات اقدامات بر جوامع و شبکه های تشکیل دهنده جامعه را ارزیابی نموده و راهکارهایی برای بهبود آنها عرضه نماید. و….

همین طور دستاورد تأسیس لابراتوار تأثیر در عرصه سرمایه گذاری در کشور شامل دو نوع عمومی و اختصاصی هستند.
الف: دستاوردهای عمومی:
۱. توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور: عدم توسعه زیست بوم سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور جای هرگونه آزمون و خطا در عرصه سرمایه گذاری یا سرمایه گذاری نامطلوب بدون خروجی ملموس را از بین برده است که توجه به نتایج لابراتوار تأثیر می تواند به توسعه زیست سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور کمک به سزایی کند.
۲. تصمیم گیری اساسی: سرمایه گذاری ها و پروژه های مختلف میتوانند آثار مخرب یا تعدیل نشده ای برای اقتصاد کشور داشته باشند. لابراتوار تأثیر میتواند با ارزیابی دقیق تأثیرات اجتماعی، مالی و اقتصادی این پروژه ها به تصمیم گیران کمک نماید تا تصمیمات بهتر و اصولیتری بگیرند.
۳. حداقل سازی ریسک ها: سرمایه گذاریها همیشه با ریسک هایی همراه هستند. لابراتوار تأثیر میتواند با ارزیابی دقیق ریسکهای مختلف و تأثیرات آنها، به کاهش حداقلی این مخاطرات کمک نماید.
و….
ب: دستاورد های اختصاصی (با تکیه بر اثرات اجتماعی):
۱. مدیریت تعامل با جامعه: اجرای طرح های سرمایه گذاری ممکنست به تعاملاتی با جامعه محلی نیاز داشته باشد. لابراتوار تأثیر اجتماعی میتواند به تعامل بهتر با جامعه کمک نماید و نیازها و نگرانیهای جامعه را بطور دقیق تر شناسایی نماید.
۲. تعادل اجتماعی: طرح های سرمایه گذاری میتوانند تأثیرات نامتوازن بر جوامع داشته و موجب تشدید اختلافات اجتماعی شوند؛ لابراتوار تأثیر اجتماعی میتواند به تعادل اجتماعی کمک کرده و به انعطاف در تصمیمگیری ها منجر شود.
۳. توسعه پایدار: طرح های سرمایه گذاری می توانند تأثیرات طولانی مدت عمیقی بر اجتماع داشته باشند. لابراتوار تأثیر اجتماعی میتواند با ارزیابی تأثیرات طرحها در دوره های طولانی و تحت شرایط مختلف به بهینه سازی زیست پذیری افراد در جامعه کمک کند.


منبع:

1402/06/28
15:39:16
5.0 / 5
317
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳