حالا نوبت ارسال ربات انسان نمای هند به فضاست

حالا نوبت ارسال ربات انسان نمای هند به فضاست

به گزارش گردو دانلود، سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) درحال آماده شدن برای پرتاب نخستین مأموریت بدون سرنشین خود معروف به گاگانیان(Gaganyaan) با یک ربات انسان نما به نام ویومیترا(Vyommitra) به فضا برای آزمودن ایمنی انجام این مأموریت با سرنشین انسانی است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) با تبدیل شدن به نخستین کشوری که فرودی نرم را در نزدیکی قطب جنوبی ماه انجام داد، پیشرفت فناوری خویش را نشان داد و الان به دنبال راه اندازی مأموریت های جاه طلبانه تر است که سال هاست درحال کار بر روی آنهاست.
یکی از این مأموریت ها Aditya L۱، نخستین تلسکوپ فضایی هند برای مطالعه ستاره میزبان ما یعنی خورشید است که مقرر است در تاریخ ۲ سپتامبر ۲۰۲۳ به فضا پرتاب شود.
مأموریت گاگانیان هم مقرر است نخستین مأموریت فضایی سرنشین دار هند به فضا باشد. انتظار می رود پرتاب آزمایشی آن در سال ۲۰۲۴ صورت گیرد.
قابل ذکر است که این آزمایش قرار بود در سال ۲۰۲۲ صورت گیرد، اما به علت همه گیری کووید-۱۹ به تعویق افتاد.
با عنایت به تحولات اخیر، سازمان تحقیقات فضایی هند پیش از پرواز فضایی انسانی و با سرنشین، درحال آماده شدن برای پرتاب نخستین مأموریت بدون سرنشین گاگانیان با یک ربات انسان نمای زن به نام ویومیترا(Vyommitra) است.
نمونه اولیه آن نخستین بار در رویداد «پرواز فضایی و اکتشاف انسانی - چالش های کنونی و روندهای آینده» در بنگالوروی هند در سال ۲۰۲۱ رونمایی گردید.
ربات انسان نمای ویومیترا
سازمان تحقیقات فضایی هند می خواهد این نیمه انسان نما را که شبیه به انسان است به فضا بفرستد تا عملکرد ایمن ماژول خدمه خویش را بیازماید. این ربات به این علت نیمه انسان نما نامیده می شود که فاقد پا است، اما می تواند به جلو و به پهلو خم شود.
طبق گزارش ها، ویومیترا قادر به انجام طیف گسترده ای از وظایف همچون اخطار دادن و انجام مراحل پشتیبانی از بقاست. این ربات می تواند وظایفی مانند سوئیچ عملیات و نظارت بر پارامترهای ماژول را انجام دهد.
این ربات همینطور می تواند انسان ها را بشناسد، به سوالات پاسخ دهد و در صورت نیاز آزمایش هایی انجام دهد.
ویومیترا عملکردهای انسان را در فضا تقلید خواهد نمود و با سیستم پشتیبانی حیات کنترل محیطی تعامل خواهد داشت.
ماموریت گاگانیان
مأموریت گاگانیان که در درجه اول یک مأموریت نمایش فناوری است، سه فضانورد هندی را به مدار ۴۰۰ کیلومتری زمین می فرستد. آنها آزمایش های مختلفی را در این مأموریت کوتاه سه تا هفت روزه انجام خواهند داد و در نهایت با فرود در اقیانوس هند به سلامت به زمین بازخواهند گشت.
برای انجام موفقیت آمیز این مأموریت، چندین مانع مهندسی وجود دارد که باید برطرف شوند. مأموریت گاگانیان نیازمند توسعه فناوری های مهم گوناگونی همچون یک پرتابگر درجه بندی شده است که قادر به انتقال ایمن انسان به فضا باشد.
همینطور توسعه یک سیستم پشتیبانی حیات برای عرضه محیطی شبیه به زمین برای خدمه در فضا و همینطور عرضه خدمات فرار اضطراری خدمه و سایر خصوصیت های مدیریت خدمه، مانند آموزش خدمه، بهبودی و توانبخشی در فضا ضروریست.
لازم به ذکر است که چهار خلبان جنگنده از نیروهای نیروی هوایی هند بعنوان خدمه احتمالی برای این پروژه پرواز فضایی انتخاب شده اند. گفته شده است که این افراد آموزش های اولیه را در روسیه گذرانده اند.1402/06/08
06:34:56
5.0 / 5
410
تگهای خبر: پروژه , خدمات , فناوری , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود