نخستین تصاویر کاوشگر هند از قطب جنوب ماه

نخستین تصاویر کاوشگر هند از قطب جنوب ماه

به گزارش گردو دانلود، مأموریت چاندرایان-3 متعلق به آژانس تحقیقات فضایی هند که روز گذشته با موفقیت بر سطح ماه فرود آمد و هند را به نخستین کشوری تبدیل کرد که در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آمده است، اولین تصاویر خود از این منطقه را ارسال کرده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، نخستین تصاویر از مأموریت چاندرایان-3 هند که بعد از فرود تاریخی روی ماه توسط کاوشگر آن گرفته شده است، یک نمای جالب توجه از حوالی قطب جنوب ماه را نشان داده است.
سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) این تصاویر را حدود چهار ساعت بعد از پایان فرود نرم فضاپیمای چاندراین-3(Chandrayaan-3) در X(توییتر سابق) به اشتراک گذاشت.
این نخستین مجموعه چهار تصویری توسط دوربین فرودگر معروف به Horizontal Velocity در حالیکه به سطح ماه نزدیک شده، گرفته شده است. یک تصویر دیگر از دوربین تصویربردار فرود هم به اشتراک گذاشته شده است که نمایی اجمالی از محل فرود، همچون بخشی از پایه فرودگر و سایه آنرا نشان داده است.
سازمان تحقیقات فضایی هند در پستی در X گفت پیوند ارتباطی بین فرودگر و تیم عملیات در بنگلور برقرار است.
این فرود سبب شد هند بعد از ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی سابق و چین به چهارمین کشوری در تاریخ تبدیل گردد که با موفقیت یک فضاپیما را روی سطح ماه قرار داده است.
مأموریت چاندرایان-3 همینطور نخستین فضاپیمای تاریخ است که در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آمده است، منطقه ای که هم اکنون توجه دانشمندان و آژانس های فضایی از سراسر دنیا را به خود جلب کرده است.
دانشمندان فکر می کنند که دهانه های قطبی سایه دار دائمی موجود در این منطقه حاوی یخ آبی هستند که در صخره ها محبوس شده اند و میتوان آنرا استخراج کرد و برای پشتیبانی از حضور دائمی انسان در ماه از آن بهره برد.
علاوه بر این، از این دهانه های ماه میتوان برای ساخت تلسکوپ های نسل بعدی بهره برد که به اخترشناسان اجازه می دهد دورتر از آن چه امروز می توانند را ببینند.


طبق اعلام سازمان تحقیقات فضایی هند، ماه نورد کوچک این مأموریت به نام پراگیان درحال مستقر شدن است و بزودی کاوش خویش را در این منطقه هیجان انگیز آغاز می کند، ازاین رو به احتمال زیاد بزودی تصاویر جذاب بیشتری عرضه می شود.
با این وجود، این ماه نورد و فرودگر بعید به نظر می آید که برای بیشتر از دو هفته فعال بمانند، چونکه سازمان تحقیقات فضایی هند انتظار ندارد باتری های این وسایل نقلیه بتوانند در شب دو هفته ای قمری دوام بیاورند.
مأموریت چاندرایان-3 دومین تلاش هند برای فرود در نزدیکی قطب جنوب ماه بود. نخستین تلاش این کشور برای فرود روی به ماه در سپتامبر 2019، زمانیکه فرودگر چاندرایان-2 به علت نقص نرم افزاری به سطح ماه برخورد کرد، با شکست مواجه گردید.
این موفقیت هند تنها سه روز بعد از شکست روسیه در مأموریت لونا-25، نخستین تلاش این کشور برای قرار دادن یک فضاپیما بر روی سطح ماه در 47 سال قبل اتفاق افتاده است. مأموریت لونا-25 هم قطب جنوب ماه را هدف قرار داده بود، اما بعد از یک مانور مداری ناموفق در روز شنبه (19 اوت) به سطح ماه برخورد کرد.




منبع:

1402/06/03
08:37:04
5.0 / 5
301
تگهای خبر: نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود