جایی كه فناوری به حفاظت از جنگل ها كمك می كند؛

پیشبینی آتشسوزی جنگلی پیش از گسترش

پیشبینی آتشسوزی جنگلی پیش از گسترش

به گزارش گردو دانلود، ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده که هر ساله شاهد وقوع آتشسوزی های گسترده جنگلی است، از این بعد از هوش مصنوعی و بیشتر از ۱۰۰۰ دوربین برای شناسایی این آتشسوزی ها پیش از شروع گسترش استفاده می نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، هوش مصنوعی و تغییرات اقلیمی نشان دهنده دو چیزی هستند که می توانند زندگی انسان ها را نابود کنند، اما اولی می تواند به عواقب دومی هم کمک نماید.
اداره جنگل داری و محافظت از آتش کالیفرنیا(Cal Fire) امروز برنامه جدیدی را معرفی کرده که از هوش مصنوعی برای شناسایی آتشسوزی های جنگلی استفاده می نماید.
این برنامه هوش مصنوعی معروف به الرت کالیفرنیا(Alert California) که با همکاری دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو بوجود آمده است، از ۱۰۳۲ دوربین چرخان ۳۶۰ درجه تغذیه می کند و از هوش مصنوعی برای شناسایی ناهنجاری ها بهره می جوید. سپس به نیروهای خدمات اضطراری و سایر مقامات اطلاع می دهد تا بررسی نمایند که آیا آتشسوزی احتمالی احتیاج به واکنش دارد یا خیر.
این برنامه که در ماه ژوئیه شروع شده، تابحال حداقل یک آتشسوزی بالقوه را فرونشانده است. گزارش شده است که یکی از این دوربین ها، آتشسوزی نوپایی را در ساعت ۳ بامداد در جنگل ملی کلیولند در شرق سن دیگو ثبت کرده و هوش مصنوعی، آنرا شناسایی کرده و به نیروهای آتش نشانی اخطار داده است. سپس حدود ۶۰ آتش نشان با تجهیزات و ادوات و دو تانکر آب به سراغ آن رفتند و شعله های آتش را ظرف ۴۵ دقیقه خاموش کردند.
وبسایت فناوری Alert California می گوید که از اسکن های LiDAR گرفته شده از هواپیماها و پهپادها برای ایجاد اطلاعات دقیق و سه بعدی استفاده می نماید و این خصوصیت را با خصوصیت های فیزیکی گونه های درختی ترکیب می کند تا در رابطه با زیست توده جنگلی و محتوای کربن کالیفرنیا بیشتر آگاه شود.
اداره جنگل داری و محافظت از آتش کالیفرنیا می گوید این هوش مصنوعی از چندین پتابایت از داده های دوربین ها برای تمایز بین دود و سایر ذرات معلق در هوا استفاده می نماید.
این سیستم توسط مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو با استفاده از هوش مصنوعی شرکت دیجیتال پث(DigitalPath) مستقر در کالیفرنیا توسعه یافته است.
اداره جنگل داری و محافظت از آتش کالیفرنیا در طول چهار سال قبل بیشتر از ۲۰ میلیون دلار روی این برنامه سرمایه گزاری نموده است و وعده داده است که بیشتر از ۳.۵ میلیون دلار دیگر در آینده نزدیک به آن اختصاص دهد.
قابل ذکر است که در وبسایت مخصوص Alert California میتوان تصاویر زنده از دوربین های سراسر این منطقه این را روی کامپیوتر یا دستگاه تلفن همراه خود بررسی کنید.
به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، چندی قبل در ایران هم شاهد وقوع آتشسوزی جنگلی گسترده ای در اطراف شهر مریوان بودیم. وسعت این آتشسوزی ۱۶۵ هکتار بود و نیروهای مردمی و سازمان های مردم نهاد با کمک ۴۰ نفر از نیروهای منابع طبیعی در مهار این آتشسوزی مشارکت داشتند.
حال اگر ما هم می توانستیم از چنین سیستم هایی بهره ببریم، حتما صدمه کمتری به پوشش جنگلی کشورمان وارد می شد. امید است با عنایت به قابلیت های موجود در متخصصان کشور، این امر در آینده نه چندان دور محقق شود تا بیشتر از این شاهد از دست رفتن منابع طبیعی این سرزمین کهن نباشیم.1402/05/22
06:44:20
5.0 / 5
387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳