امشب، ابر ماه ماهی خاویاری را رویت کنید

امشب، ابر ماه ماهی خاویاری را رویت کنید

گردو دانلود: اصفهان امروز 1 اوت 2023 برابر با 10 مردادماه 1402، ماه به فاز کامل خود می رسد. نخستین ماه کامل این ماه را ماه «ماهی خاویاری» می نامند. یکی از دلیلهای این نامگذاری این است که در گذشته، برای خیلی از قبایل ساکن در اطراف دریاچه های بزرگ، ماه آگوست، زمان صید ماهیان خاویاری بوده است.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از استارواک، نخستین ماه کامل ماه آگوست را ماه «ماهی خاویاری» می نامند. بیشتر اسامی شناخته شده برای ماه کامل، برمبنای خاصیت های ماه خاص، از فرهنگ بومیان آمریکا گرفته شده است، برای مثال، برای خیلی از قبایل ساکن در اطراف دریاچه های بزرگ، بطور سنتی، ماه آگوست زمان صید ماهیان خاویاری بوده است، از ین جهت، ماه کامل اوت را «ماه ماهی خاویاری» می نامند.

اما ماهی خاویاری چه گونه ای از ماهی ست؟

ماهی خاویاری، نوعی ماهی بزرگ آب شیرین است که از دوران ماقبل تاریخ در آب های سیاره زمین زندگی می کرده. نکته جالب این که از آن زمان تاکنون، آنها هیچ تغییر قابل توجهی نداشته اند؛ به گونه ای که برخی از افراد حتی آنها را «فسیل زنده» می نامند. طول ماهی خاویاری به بالای ۲ تا ۳.۵ متر و وزن آن حدود ۹۰ کیلوگرم می رسد. ماهیان خاویاری ماده می توانند تا ۱۵۰ سال عمر کنند و حدود ۲۰ سال طول می کشد تا آنها آغاز به تولید مثل کنند. اینگونه ماهی تنها هر چهار سال یک دفعه می توانند بچه دار شوند.

بر اساس تازه ترین آمار، در سرتاسر جهان، حدود ۲۶ گونه از ماهیان خاویاری وجود دارد که هم اکنون به علت وجود مشکلاتی همچون صید بی رویه و آلودگی آب در معرض خطر انقراض قرار دارند. پس اجازه دهید نام ماه کامل اوت، فرصت و بهانه ای باشد برای یادآوری اهمیت مراقبت از طبیعت.

نام های جایگزین برای ماه کامل اوت چیست؟

همچنین، ماه کامل در ماه آگوست، شروع فصل برداشت در نیمکره شمالی است، به همین دلیل، اسامی بومیان آمریکا برای ماه کامل اوت، شامل «ماه ذرت» و «ماه گیلاس سیاه» می شود. همچنین، آنگلوساکسون ها آنرا «ماه دانه» می نامیدند.

علاوه بر این، در بین اهالی مردم کری (Cree)، ماه کامل اوت، به عنوان «ماه پرواز» شناخته می شود، برای اینکه در این زمان، پرندگان جوان پرواز را یاد می گیرند. همچنین، در خیلی از فرهنگ ها به علت سایه مایل به قرمزی ماه در اواخر تابستان، آنرا ماه سرخ می نامند.

نام های جایگزین دیگر برای ماه کامل آگوست عبارت است از:

چینی: «ماه برداشت»

سلتیک: «ماه اختلاف»

ویکان: «ماه گیاه»

چروکی: «ماه میوه»

و در نیمکره جنوبی: «ماه برفی»، «ماه طوفانی»، «ماه گرسنگی» و «ماه گرگ»

منبع:

1402/05/12
13:10:14
5.0 / 5
454
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴