رونمایی امارات از سریع ترین ابر رایانه جهان در آمریکا

رونمایی امارات از سریع ترین ابر رایانه جهان در آمریکا

به گزارش گردو دانلود، امارات متحده عربی از سریع ترین ابر رایانه جهان با قدرت پردازش ۴ اگزافلاپس که بخشی از مجموعه بزرگ تری از ابر رایانه های متصل به هم با ظرفیت ترکیبی ۳۶ اگزافلاپس در خاک آمریکا خواهد بود، رونمایی نمود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از بیزنس وایر، گروه هلدینگ فناوری مستقر در ابوظبی معروف به G42 از سریع ترین ابر رایانه جهان به نام کندور گلکسی-۱(Condor Galaxy-1) که به اختصار CG-1 نامیده می شود، رونمایی کرده است که دارای ۵۴ میلیون هسته و ظرفیت پردازش ۴ اگزافلاپس است.
این ابر رایانه در سانتا کلارای کالیفرنیا واقع شده است و توسط شرکتی به نام سربراس(Cerebras) که یک شرکت هوش مصنوعی مستقر در ایالات متحده است، بر مبنای قوانین این کشور اداره خواهد شد.
از آنجاییکه مدتی است فناوری هوش مصنوعی در مرکز توجه قرار گرفته، تقاضای زیادی برای ابر رایانه ها به منظور کمک به کسب و کارها در آموزش مدلهای خود وجود دارد. شرکت هایی مانند مایکروسافت پیشنهاد داده اند که زیرساخت های بسیار گران قیمتی را بسازند و آنرا به شرکت ها اجاره دهند تا از آنها استفاده نمایند.
هلدینگ G42 که در ابوظبی امارات مستقر است، یک گروه هلدینگ در حوزه فناوری است و هدف آن ایجاد زیرساخت برای دنیای آینده است. این شرکت برای تحقق چشم انداز خود با کشورها و شرکت ها همکاری می کند و درحال ساخت منظومه ابر رایانه های کهکشان کندور(Condor Galaxy) است تا به حل بزرگترین مشکلات پیش روی بشریت کمک نماید.
منظومه کهکشان کندور چیست؟
خیلی از شرکتهای فناوری اعلام نموده اند که درحال راه اندازی خوشه های عظیمی از واحدهای پردازش گرافیکی(GPUs) بعنوان مغز مدلهای هوش مصنوعی هستند.
اندرو فلدمن، مدیرعامل شرکت سربراس که با G42 برای عرضه سریع ترین ابر رایانه جهان همکاری می کند، می گوید: توزیع یک مدل روی هزاران پردازنده گرافیکی کوچک ماه ها از ده ها نفر با تخصص کمیاب زمان می برد.
فلدمن و گروهش در سربراس به جای استفاده از یک ابر رایانه مرکزی، درحال ساخت مجموعه ای از ابر رایانه های هوش مصنوعی متصل به هم هستند که می توانند زمان آموزش مدلهای هوش مصنوعی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
بر مبنای رویکرد این شرکت، راه اندازی مدلهای هوش مصنوعی مولد تنها چند دقیقه زمان خواهد برد و می تواند بوسیله ی یک فرد هم حاصل شود.
در مجموع، منظومه ابر رایانه های Condor Galaxy دارای قدرت پردازش ترکیبی ۳۶ اگزافلاپس(exaFLOPS) خواهند بود که در دنیای محاسبات امروزی بی سابقه است.
اگزافلاپس معیاری برای عملکرد یک ابر رایانه است که می تواند حداقل ۱۰ به توان ۱۸ یا یک کوئینتیلیون عملیات را در ثانیه محاسبه کند.
سریع ترین ابررایانه
قلب منظومه Condor Galaxy هر یک از این ابر رایانه ها هستند که اولینِ آنها اخیرا رونمایی شده است. شرکت سربراس ۶۴ پردازنده پرچمدار CS-2 AI خویش را برای مونتاژ ابر رایانه CG-1 بکار برده است.
هسته های پردازنده EPYC ساخته شرکت AMD این سیستم را تغذیه می کنند و دارای ۵۴ میلیون هسته محاسباتی بهینه شده با هوش مصنوعی با پهنای باند فابریک ۳۸۸ ترابیت بر ثانیه و حافظه ذخیره سازی ۸۲ ترابایتی هستند.
این سیستم در محاسبات ۱۶ بیتی می تواند چهار اگزافلاپس قدرت محاسباتی را عرضه نماید که چهار برابر سریع تر از سریع ترین ابر رایانه جهان تا قبل از معرفی این ابر رایانه است.
کارشناسان می گویند میتوان از این ابر رایانه برای آموزش ۶۰۰ میلیارد مدل پارامتر بهره برد و آنرا برای پشتیبانی از ۱۰۰ تریلیون مدل پارامتر هم گسترش داد. برای مقایسه بد نیست بدانید که مدل ربانی بزرگ GPT-4 از شرکت OpenAI با استفاده از ۱.۷ تریلیون پارامتر آموزش داده شده است.
شرکت سربراس و هلدینگ G42 همینطور قصد دارند تا دو ابر رایانه دیگر به نامهای CG-2 و CG-3 را در اوایل سال ۲۰۲۴ در ایالات متحده معرفی کنند و همزمان CG-1 را بعنوان یک سرویس ابری به مشتریان عرضه کنند.
در بیانیه مطبوعاتی شرکت سازنده آمده است که برنامه نویسی CG-1 را میتوان به صورت کامل بدون استفاده از زبان های برنامه نویسی توزیع شده پیچیده انجام داد و در زمان گرانبهای صرف شده برای توزیع گردش کار در GPUها صرفه جویی کرد.
همانطور که گفته شد، این ابر رایانه در یک مرکز در سانتا کلارای کالیفرنیا واقع است و شرکت سربراس آنرا تحت قوانین ایالات متحده اجرا خواهد نمود تا اطمینان حاصل شود که قدرت محاسباتی آن برای کشورهای دشمن قابل دسترسی نیست.
هلدینگ G42 و شرکت سربراس اطمینان دارند که این سریع ترین ابر رایانه جهان به مقابله با چالش های مراقبت های بهداشتی، انرژی و تغییرات آب و هوایی کمک خواهد نمود.
منبع:

1402/05/01
10:13:10
5.0 / 5
332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود