ساخت حسگر پوشیدنی؛

ابداع محقق ایرانی برای ردیابی التهاب در بدن

ابداع محقق ایرانی برای ردیابی التهاب در بدن

به گزارش گردو دانلود، محققان با همکاری یک پژوهشگر ایرانی یک وصله بی سیم برای رصد عرق بدن و تشخیص نوعی پروتئین نشانگر التهاب ساخته اند که برای نظارت بر بیماران مبتلا به انسداد ریه و نارسایی قلبی کارآمد است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، تعیین کمیت نشانگرهای پروتئینی در خون با حساسیت سطح پیکومولار نیازمند مراحل انکوباسیون و شستشوی پر زحمت خون است. همینطور حس کردن پروتئین ها در عرق بدن، به علت تفاوت های میان افراد و داخل بدنشان با مشکل مواجه می باشد. در همین راستا تعدادی از پژوهشگران با همکاری الهام داوودی پژوهشگر ایرانی انستیتو فناوری کالیفرنیا، یک وصله پوشیدنی و بی سیم را برای تشخیص الکتروشیمیایی نشانگر التهابی پروتئین CRP در عرق ابداع کردند. به صورت دقیق تر CRP پروتئینی است که توسط کبد ساخته و در واکنش به التهاب به جریان خون فرستاده می شود.
در این ابزار فرآیند استخراج عرق یونتوفورتیک، کانال های میکروسیال برای نمونه برداری از عرق و مسیریابی و جایگزینی آن، و یک سنسور مبتنی بر گرافن برای تعیین کمیت CRP (با کمک یک الکترود فعال شده با آنتی بادی های ضد CRP)، قدرت یونی، اندازه گیریpH و دمای به صورت واقعی برای کالیبره کردن سنسور CRP یکپارچه شده اند. یونتوفورزیس یا یونتوفورز ( Iontohoresis) یک تکنیک فیزیوتراپی است که برای مقاصد درمانی مستقل، دارورسانی و تشخیصی به کار می آید. این سنسور برای بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریه، افراد مبتلا به عفونت یا با سابقه آن و همینطور بیماران با نارسایی قلبی به کار گرفته شد. نتایج نشان داد غلظت های بالا CRP اندازه گیری شده به وسیله وصله مذکور به خوبی با سطح پروتئین در سرم مرتبط می باشد. سنسورهای زیستی پوشیدنی برای تحلیل و بررسی حساس پروتئین های التهابی در عرق امکان دارد مدیریت بیماری های مزمن را تسهیل کند.


منبع:

1402/04/31
18:04:40
5.0 / 5
351
تگهای خبر: سنسور , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳