درمان سرطان با سم کاترپیلار!

درمان سرطان با سم کاترپیلار!

به گزارش گردو دانلود، مسیر کشف داروهای قابل توجه از پنی سیلین تا راپامایسین، اغلب یک مسیر تصادفی بوده است. حالا پژوهشگران امیدوارند که کشف اعجاب انگیز دیگری که باری دیگر با باکتری ها مرتبط می باشد، پتانسیل این را داشته باشد که برای از بین بردن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار گیرد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان دانشگاه کوئینزلند در یک مطالعه جدید دریافتند که زهر موجود در موهای یک نوع کرم معروف به «کاترپیلار افعی»(asp caterpillar) با نام علمی Megalopyge opercularis می تواند به همان روشی که سموم باکتریایی E.coli و سالمونلا سبب بیماری می شوند، سوراخ هایی را در سلول ها ایجاد نماید.
این کرم به طرز شگفت انگیزی خصوصیت سوراخ کردن مولکولی را برای بیشتر از ۴۰۰ میلیون سال بعد از به دست آوردن آن از راه انتقال ژن از باکتری ها حفظ نموده است. از نظر زیست شناسی تکوینی، این یک مکانیسم بقای قدرتمند است.
دانشمندان می گویند، حالا استفاده از پتانسیل این موجود برای تولید درمان کشنده ضد سرطان و موارد دیگر، می تواند برای ما مفید باشد.
اندرو واکر از موسسه علوم زیستی مولکولی در دانشگاه کوئینزلند می گوید: سمومی که سوراخ هایی را در سلول ها ایجاد می کنند، به علت توانایی آنها برای ورود به سلول ها، پتانسیل خاصی در دارورسانی دارند و امکان دارد راهی برای مهندسی مولکول برای رساندن داروهای مفید به سلول های سالم یا کشتن انتخابی سلول های سرطانی وجود داشته باشد.
کاترپیلار افعی که نامهای مشترک زیادی دارد و حتی به شوخی به آن «کاترپیلار دونالد ترامپ» هم گفته می شود، حالت لاروی پروانه فلانل جنوبی است و در سرتاسر ایالات متحده، به طور عمده در ایالت های جنوبی آن یافت می شود.


این موجود، نیش دردناکی دارد که توسط خارهای سمی آن که در بین موهای آن پنهان شده اند، به پوست نفوذ می کند. عوارض جانبی نیش این موجود، متفاوت می باشد و از یک علامت سوختگی ناخوشایند گرفته تا واکنش های شدیدتر که بر اثر آن افراد به اورژانس مراجعه نموده اند، متغیر است.
واکر می گوید: خیلی از کاترپیلارها دفاع های پیچیده ای در مقابل شکارچیان بوجود آورده اند، همچون قطرات سیانید و چسب های دفاعی که سبب درد شدید می شوند و ما علاقه مندیم بدانیم که همه آنها چگونه به هم مرتبط هستند.
واکر، پروفسور گلن کینگ و گروهی از موسسه علوم زیستی مولکولی اعتقاد دارند که نحوه عملکرد سم - بسیار شبیه به سموم باکتریایی عامل بیماری که به سطح سلول متصل می شوند و ساختارهای دونات مانندی را می سازند که سوراخ ها را ایجاد می کنند- پتانسیل شگرفی جهت استفاده پزشکی دارد.
علاوه بر این، راه را برای تحقیقات بیشتر باز می کند، چونکه سم کاترپیلار در مقایسه با مارها و عنکبوت ها بسیار کم مورد مطالعه قرار گرفته است.


واکر می گوید: ما شگفت زده شدیم که متوجه شدیم سم کاترپیلار کاملا متفاوت از هر چیزی است که قبلاً در حشرات دیده بودیم. زهر آن منابع غنی از مولکول های جدیدی است که می توانند در داروهای آینده، آفت کش ها یا بعنوان ابزار علمی استفاده شوند.
این پژوهش در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences انتشار یافته است.
منبع:

1402/04/21
20:24:55
5.0 / 5
443
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲