امشب، اولین ابر ماه سال را رویت کنید

امشب، اولین ابر ماه سال را رویت کنید

گردو دانلود: اصفهان امشب، 3 جولای 2023 برابر با 12 تیرماه 1402، ماه به فاز کامل خود می رسد و 5.8 درصد بزرگتر و 12.8 درصد روشن تر از ماه کامل در مواقع دیگر به نظر می آید. ماه کامل جولای را «ماه آهوی نر» نیز می نامند.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از استارواک، امشب، ماه به فاز کامل خود و همین طور نزدیک ترین نقطه به زمین خواهد رسید. بنا بر این امشب، ماه ۵.۸ درصد بزرگتر و ۱۲.۸ درصد روشن تر از ماه کامل در مواقع دیگر به نظر می آید. ماه کامل در جولای ۲۰۲۳ در صورت فلکی کمان یا قوس که متعلق به منطقةالبروج (زودیاک) است، خواهد بود و در طول شب، در اطراف صورتواره قوری (Teapot asterism) حرکت می کند. در علم نجوم، به مجموعه دو یا چند ستاره، صورتواره یا آستریسم می گویند. درحالی که صورتواره از صورت فلکی متفاوت می باشد، اما می تواند قسمتی از یک یا چند صورت فلکی باشد.

ابرماه جولای ۲۰۲۳، نخستین ابر ماه سال

ابرماه، ماه کامل در نزدیک ترین فاصله به زمین در یک مدار مشخص است. این که در سال چند مرتبه شاهد وقوع ابرماه در آسمان باشیم، بستگی به روش بررسی و تعریف ما از ابرماه دارد. برای مثال، تعریف ابرماه برمبنای نظر Richard Nolle، اخترشناس آمریکایی با تعریف Fred Espenak، اخترفیزیکدان سابق ناسا متفاوت می باشد. از ین جهت، تاریخ وقوع ابرماه در دو تقویم متفاوت خواهد بود؛ در صورتیکه Nolle یک ماه کامل را ابرماه می نامند، ممکنست در نظر Espenak، آن ماه، یک ابر ماه نباشد، یا بالعکس.

ماه کامل در جولای ۲۰۲۳ یک ابرماه است. طبق محاسبات Fred Espenak،، اخترفیزیکدان سابق ناسا، این نخستین ماه کامل امسال است و ماه ۳۶۱۹۳۴ کیلومتر از زمین فاصله خواهد داشت (برای مقایسه، میانگین فاصله ماه و زمین ۳۸۴.۴۰۰ کیلومتر یا ۲۳۸.۸۵۵ مایل است). در حقیقت، هرچه ماه به زمین نزدیک تر شود، در آسمان بزرگ تر و درخشان تر ظاهر می شود.ماه کامل جولای را چه می نامند؟

در فرهنگ های مختلف، غالبا اسامی متفاوتی را به ماه کامل نسبت می دهند و این نام ها خاصیت های خاصی را در ذهن ها تداعی می کند. به عنوان مثال، ماه کامل جولای را گاهی «ماه نیمه راه تابستان» می نامند، چونکه در اواسط تابستان در نیمکره شمالی طلوع می کند. همچنین، به سبب وقوع طوفان های مکرر و رعد و برق در این ماه، نام متداول دیگر برای ماه کامل جولای، «ماه رعد» است.

ماه کامل جولای؛ «ماه آهوی نر»

بر اساس سالنامه Old Farmer's Almanac، «ماه آهوی نر» نام محبوبی است که بومیان آمریکا برای نامگذاری ماه کامل جولای، آنرا به کار می برند، برای اینکه در این زمان از سال، شاخ های جدید آهوان نر جوان رشد می کند و تا پایان ماه جولای، شاخ های آنها بطور کامل شکل می گیرد.

برخی دیگر از اسامی ماه کامل جولای که در فرهنگ های مختلف به کار می رود، به قرار زیر است:

چینی: ماه شبح گرسنه

سلتیک: ماه ادعا

ویکان: ماه عسل

چروکی: ماه ذرت رسیده

نیم کره جنوبی: ماه گرگ، ماه پیر و ماه یخی

به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، امشب، در تاریخ ۳ جولای ۲۰۲۳، مصادف با ۱۲ تیرماه ۱۴۰۲، نخستین ابر ماه سال در آسمان رخ می دهد. ابر ماه جولای در نیمکره شمالی به افق نزدیک تر خواهد بود، بدین سبب نه فقط بزرگ تر به نظر می آید، بلکه ممکنست با رنگی شبیه به نارنجی دیده شود. در حقیقت، هنگامی که ماه در سطح پایین تری قرار می گیرد، ممکنست نور آن به رنگ های نارنجی، صورتی یا قرمز به نظر برسد. اگر امشب آسمان صاف باشد، مانعی برای مشاهده ابر ماه وجود نخواهد داشت و می توانید از مشاهده آن با چشم غیرمسلح، در تمام طول شب لذت ببرید.
1402/04/13
09:22:21
5.0 / 5
337
تگهای خبر: عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳