تلسکوپ رمزگشای جهان تاریک پرتاب شد

تلسکوپ رمزگشای جهان تاریک پرتاب شد

گردو دانلود: شرکت «اسپیس ایکس»، تلسکوپ فضایی «اقلیدس» را برای نقشه برداری از جهان تاریک پرتاب کرد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) روز اول ژوئیه یک تلسکوپ فضایی جدید را در مأموریتی بی سابقه به مدار زمین پرتاب کرد تا به نقشه برداری از جهان تاریک بپردازد.
تلسکوپ «اقلیدس»(Euclid) متعلق به «آژانس فضایی اروپا»(ESA)، ساعت ۱۱: ۱۱ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی با موشک «فالکون ۹»(Falcon ۹) از مجتمع پرتاب فضایی ۴۰ در «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال»(CCSFS) به فضا پرتاب شد. مرحله نخست موشک تنها هشت دقیقه بعد روی یک سکوی فرود شناور بدون سرنشین در نزدیکی اقیانوس اطلس فرود آمد.
«جوزف اشباخر»(Josef Aschbacher)، مدیر کل آژانس فضایی اروپا بعد از پرواز اظهار داشت: ما یک ماموریت داریم. من برای این ماموریت بسیار هیجان زده هستم، برای اینکه می دانم در راه رسیدن به «نقطه لاگرانژ ۲» است. این اعجاب انگیز است و من بسیار خوشحال و هیجان زده هستم.
تلسکوپ فضایی اقلیدس که برای جستجوی ماده تاریک نامرئی و انرژی تاریک طراحی شده، حدود ۴۱ دقیقه بعد از پرتاب از موشک خود جدا شد و الان درحال سفر کردن به نقطه لاگرانژ ۲ است که تقریباً ۱.۵ میلیون کیلومتر از سیاره ما فاصله دارد. نقاط لاگرانژ، مدارهای نسبتا پایداری هستند که ماهواره ها در آنها از حداقل سوخت استفاده می نمایند. مقصد اقلیدس یک مکان محبوب است و «تلسکوپ فضایی جیمز وب»(JWST) ناسا نیز در نقطه لاگرانژ ۲ می چرخد.


اعتقاد بر این است که ماده تاریک و انرژی تاریک، بیشتر جهان را می سازند، اما ما نمی توانیم این پدیده ها را در طول موج های نور ببینیم، بلکه می توانیم جهان تاریک را بوسیله تأثیرات آن بر اجرام دیگر ردیابی نماییم. کیهان شناسانی که تاریخچه فضا را مطالعه می کنند، بدنبال درک چگونگی رفتار جهان تاریک هستند تا اثرات زمان بر کیهان ما را دریابند. ادغام کهکشان ها، انبساط جهان و حرکات ستارگان منفرد، همگی در معرض نیروهای انرژی تاریک و ماده تاریک هستند.
تلسکوپ اقلیدس، چشم خودرا به سمت مناطق بیرون از کهکشان راه شیری هدف خواهد گرفت تا بیش از یک سوم آسمان فراکهکشانی را نقشه برداری کند. این کاوشگر اعماق فضا در ماموریت ۶ ساله خود، از میلیاردها هدف مانند کهکشان ها و ستاره ها نقشه برداری خواهدنمود. دو وسیله اقلیدس که به ترتیب بر طول موج های نور مرئی و فروسرخ تمرکز می کنند، اطلاعات را برای دانشمندان ثبت خواهند کرد.
تلسکوپ اقلیدس در ماموریت طولانی خود، حرکات این اجرام دور را به همراه ترکیب شیمیایی آنها آشکار خواهدنمود. باتوجه به اینکه اقلیدس از جو تداخلی زمین و نور سرگردان فاصله دارد، چشمان تیزبین به آن امکان می دهند تا تصاویری حداقل چهار برابر واضح تر از تصاویر ثبت شده با تلسکوپ های زمینی به دست بیاورد.
«کارول ماندل»(Carole Mundell)، مدیر علوم آژانس فضایی اروپا اظهار داشت که ماموریت اقلیدس، ۱۵ سال درحال ساخت بوده است، اما او همچنان نفس خودرا حبس کرده بود و دریافت سیگنال بعد از پرتاب و جدایی فضاپیما را انتظار می کشید.
وی ادامه داد: در ۶ سال آینده این ماموریت، ما رازهای جهان تاریک را کشف خواهیم کرد. بنابراین، افتخار بزرگی است که در اینجا هستم.منبع:

1402/04/12
07:01:55
5.0 / 5
327
تگهای خبر: شركت , طراحی , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود