دوربین تراهرتز هر چیز مخفی را نشان داده است از تومور تا مواد مخدر

دوربین تراهرتز هر چیز مخفی را نشان داده است از تومور تا مواد مخدر

به گزارش گردو دانلود، دانشمندان دانشگاه لوفبورو نشان دادند که یک دوربین موج تراهرتز می تواند تصاویر سه بعدی از مواد میکروسکوپی که در داخل اشیاء کوچک پنهان شده است، ثبت کند.به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، دانشمندان دانشگاه لوفبورو نشان دادند که یک دوربین موج تراهرتز می تواند تصاویر سه بعدی از مواد میکروسکوپی که در داخل اشیاء کوچک پنهان شده است، ثبت کند.
محقق اصلی این پروژه، دکتر لوآنا الیویری می گوید باآنکه این تحقیق در مراحل اولیه است اما می تواند اثرات مهمی در حوزه های غربالگری سرطان و امنیت داشته باشد. این پروژه توسط برنامه ERC Horizon ۲۰۲۰ تأمین مالی شده است.
این تحقیق که با همکاری استاد مارکو پکنیانتی، دکتر لوک پیترز، دکتر خوانتوترو و تیمی از متخصصان مرکز تحقیقات نوظهور فوتونیک (EPICX) انجام شده، نشان داده است که میتوان از امواج تراهرتز برای یافتن و تشخیص اشیاء جاسازی شده در یک فضای محدود، بهره برد و خصوصیت هایی مانند ترک و حباب را در فضای سه بعدی میکروسکوپی تشخیص داد.
امواج تراهرتز بخشی بسیار ناشناخته از طیف الکترومغناطیسی با فرکانس های مختلف بین مایکروویو و مادون قرمز است. این امواج دارای خصوصیت های جالبی مانند توانایی آنها در نفوذ به اشیاء مات بدون ایجاد صدمه در آنها هستند، که این پرتوها را بسیار مفید می کند.
با این حال، یکی از اشکالات اصلی در زمینه تصویربرداری تراهرتز، توانایی محدود در مشاهده اشیاء میکروسکوپی است.
دکتر الیویری و تیم EPICX با تشکیل یک رویکرد منحصر به فرد، که تلفیقی از طیف وسیعی از روش های تشخیص پیشرفته است، بر این محدودیت غلبه کردند.
روش آنها اجازه می دهد تا اشیاء کوچکتر با وضوح بیشتری دیده شوند. محققان ثابت کردند که این روش می تواند با استفاده از مکعب های ۴ میلی متر در ۴ میلی متر در ۶۰۰ میکرومتر با اشعه تراهرتز، تصاویر سه بعدی از موارد میکروسکوپی را ضبط کند.
این روش تصویربرداری محققان به آنها اجازه می دهد تا اطلاعات را از اعماق مختلف جدا و متمایز کنند و تصاویر سه بعدی مفصلی از مکعب ها با دقت بسیار بالا ایجاد کنند. این فناوری به آنها اجازه می دهد تا ماهیت شیمیایی و فیزیکی وسایل موجود در آنها را بگونه ای مشاهده کنند که قبلاً امکان پذیر نبود.
دکتر الیویری و تیم وی توانستند خصوصیت هایی را که در داخل مکعب ها به اندازه ۶۰ میکرون پنهان شده اند، ببینند که تقریبا معادل عرض یک موی انسان است.
دکتر الیویری در مورد اهمیت این مطالعه اظهار داشت: این رویکرد به ما امکان می دهد چیزهایی را ببینیم که با روش های رایج خیلی کوچک یا خیلی مبهم هستند. امواج تراهرتز به ما اجازه می دهد تا از راه اشیاء که با نور قابل مشاهده شفاف نیستند تصاویر سه بعدی تولید نماییم.
دوربین موج تراهرتز می تواند تصاویر سه بعدی از دنیای میکروسکوپی را ضبط کند. دکتر پیترز اظهار داشت: در پزشکی، از تصویربرداری تراهرتز میتوان برای تشخیص سرطان های پوستی که برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، استفاده نمود. در حوزه امنیت، میتوان از آن برای بهبود وضوح اسکنرهایی بهره برد که برای جستجوی افراد برای سلاح های پنهان یا مواد منفجره استفاده می شود، بدون اینکه احتیاج به مزاحمت برای افراد باشد.


منبع:

1402/04/09
13:57:02
5.0 / 5
430
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود