ثبت یك سلفی بی نظیر از زمین

ثبت یك سلفی بی نظیر از زمین

گردو دانلود: اخترفیزیكدانان دانشگاه كلرادو بولدر(University of Colorado Boulder) با بهره گیری از تلسكوپ فضایی هابل اهتمام كردند زمین را به صورتی دیگر و بعنوان یك سیاره فراخورشیدی مشاهده كنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، برای این کار دانشمندان مجبور بودند از ماه بعنوان یک آینه غول پیکر استفاده کنند و نور خورشید را که از جو سیاره ما عبور کرده بود، ثبت کنند.
"آلیسون یانگ بلاد"(Allison Youngblood) محقق این مطالعه از دانشگاه کلرادو بولدر اظهار داشت: این تصویر همان چیزی است که یک فضانورد هنگام ایستادن روی سطح ماه می تواند ببیند.
این نخستین مطالعه است که طی آن پژوهشگران با بهره گیری از تلفیقی از یک ابزار فضایی(تلسکوپ هابل) و ماه موفق به ثبت چنین سلفی از زمین شده اند. علاوه بر این، این امر می تواند دانشمندان را در تحقیق درباره نحوه جستجوی سیارات دوردست برای به دست آوردن اطلاعاتی درباره ازن موجود در جو و بررسی سیاراتی که ممکنست از حیات پشتیبانی کنند، یاری دهد.
یانگ بلاد اظهار داشت: تلسکوپ قدرتمند هابل به ما در انجام چنین کاری کمک کرد. ما نیز به نوبه خود با در دست داشتن اطلاعاتی می توانیم زمین را تجزیه و تحلیل نماییم تا گازهای موجود در جو آنرا بطور کامل شناسایی نماییم. در دهه های آینده، یکی از اهداف بزرگی که پژوهشگران سیاره به دنبال آن خواهند بود، ازن خواهد بود. هنگامی که نور فرابنفش خورشید با جو اکسیژن در جو واکنش نشان میدهد ازن ایجاد می شود. در بررسی امکان حیات حضور یک نشانگر حیات به تنهایی کافی نیست. بعنوان مثال، اگر شما ازن و متان را در کنار هم دیدید، این ممکنست نشانگر این باشد که امکان حیات در آنجا وجود دارد.
در ۲۱ ژانویه سال ۲۰۱۹، مدار زمین سیاره را مستقیماً بین خورشید و ماه قرار داد و به نخستین ماه گرفتگی سال منجر گردید. دانشمندان نیز از این واقعه استفاده کردند و موفق به ثبت این تصویر شدند. طی یک ماه گرفتگی کلی، تمام نوری که می بینید از ماه منعکس شده، از جو زمین عبور کرده است. دانشمندان با بازگرداندن جهت هابل به سطح ماه این بازتاب را ثبت کردند البته انجام این کار آنقدر که در گفتن ساده است در عمل ساده نبود و کاری چالش برانگیز بود اما شانس با دانشمندان یار بود و با کوشش های زیاد موفق به انجام این کار شدند. دانشمندان سیگنال های فرابنفش ازن را در جو زمین کشف کردند که این می تواند به آنها در انجام تحقیقات آینده کمک نماید.
منبع:

1399/05/19
20:34:57
5.0 / 5
1403
تگهای خبر: دانشگاه , عكس , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴