رئیس صندوق نوآوری مطرح كرد؛

افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP به ۷ درصد

افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP به ۷ درصد

به گزارش گردو دانلود، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی بر افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی (GDP) به ۷ درصد تا پایان برنامه هفتم توسعه بعنوان مهم ترین مأموریت این صندوق تاکید نمود.به گزارش گردو دانلود به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، نشست مشترک مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی و مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در محل این وزارت خانه برگزار گردید.
در آغاز این نشست دکتر محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی با اشاره به اینکه خوشبختانه مبحث دانش بنیان در کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار شده است، اظهار داشت: این جایگاه به واسطه حمایت های ویژه مقام معظم رهبری و اهتمام دولت سیزدهم به اقتصاد دانش بنیان بوده است. از طرفی شرکتهای دانش بنیان هم در سنوات اخیر خوش درخشیده و توانسته اند در چالش های بزرگ کشور وارد شوند و مسائل را حل کنند.
وی در ادامه، افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی کشور را از مهم ترین مأموریت های صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۴۰۲ اعلام نمود و اظهار داشت: این مساله جهت گیری محوری ما را نشان می دهد، هرچند که در برنامه هفتم توسعه هم بر افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان به هفت درصد تولید ناخالص داخلی تاکید گردیده است.
حوزه سلامت از حوزه های پیشران دانش بنیان در کشور است
خیاطیان در قسمت دیگری از سخنان خود حوزه سلامت را از حوزه های پیشران دانش بنیان در کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه سلامت، از نسبت قابل توجهی در مقایسه با تعداد کل شرکتهای دانش بنیان در کشور برخوردار می باشند. با عنایت به نقش وزارت بهداشت در سیاست گذاری این بخش، صندوق نوآوری به دنبال همکاری هایی است که جهشی بزرگ تر و اساسی تر را در زمینه شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه سلامت رقم بزند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با تشریح ماهیت فعالیت شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه سلامت، اظهار نمود: دانش بنیان های این حوزه به صورت کلی در دو دسته فعالیت می کنند؛ دسته اول در حوزه دارو و فرآورده های پیشرفته است که تعدادشان به نزدیک ۶۰۰ شرکت می رسد و دسته دوم شرکتهای دانش بنیان فعال در طراحی و تولید تجهیزات پیشرفته پزشکی است که نزدیک به ۴۰۰ شرکت هستند. در مجموع تعداد کل شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه سلامت ۹۲۵ شرکت است که ۱۱ درصد از جمعیت دانش بنیان های کل کشور را می سازند.
وی در قسمت دیگری از سخنان خود با تشریح عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در چهار سال گذشته، اظهار نمود: در سالهای گذشته صندوق نوآوری نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد تومان در چهار بخش تسهیلات، ضمانت نامه، توانمندسازی و سرمایه گذاری با همکاری دیگر اجزای زیست بوم تأمین مالی فناوری از شرکتهای دانش بنیان حمایت به عمل آورده است. در این حوزه صندوق نوآوری توانست با اهرمی کردن منابع سه هزار میلیارد تومانی خود، همکاری وسیعی را با شبکه بانکی کشور، بازار سرمایه، صندوق های پژوهش و فناوری، شتابدهنده ها و دیگر اعضای این زیست بوم در جهت پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، فناور و استارت آپ ها رقم بزند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، همچون تلاشهای صندوق نوآوری و شکوفایی در توسعه زیست فناوری کشور را معطوف به افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی عنوان نمود و اظهار داشت: امروز میزان صادرات شرکتهای دانش بنیان در آستانه یک میلیارد دلاری شدن است و ما تلاش داریم فروش آنها را به ۱۰ برابر افزایش دهیم.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: وزارت بهداشت با عنایت به ظرفیت دانشگاهی خود، مأموریت توسعه فناوری هم برای خود قائل است و اگر بتوانیم ابزارهای همکاری مناسب را جهت اجرای این مأموریت تعریف نماییم جهش های بزرگی در حوزه فناوری سلامت رقم خواهد خورد.
خیاطیان در انتها تصریح کرد: ما ابزارهای متنوع و کارآمدی را برای این هدف تعریف کرده ایم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می تواند روی صندوق نوآوری بعنوان همکار تخصصی خود در حوزه توسعه فناوری حساب باز کند. در این حوزه پیشنهاد می نماییم میز مشترکی به منظور هماهنگی و هم افزایی برای اجرای برنامه ها و حل مشکلات شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت تشکیل گردد.
هدفگذاری برای کاهش ارزبری تجهیزات پزشکی
دکتر مصطفی قانعی، عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و دبیر ستاد توسعه زیست فناوری هم در این جلسه با اشاره به اینکه با همکاریهای اخیر میان وزارت بهداشت، صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، هدفگذاری های خوبی در جهت کاهش ارزبری تجهیزات پزشکی صورت گرفته است، اظهار داشت: بر مبنای بررسی های به عمل آمده، امروز دو محصول انسولین و پلاسما از ارزبرترین کالاهای سلامت در کشور بشمار می آیند.
قانعی در قسمت دیگری از سخنان خود اظهار نمود: وزارت بهداشت در دهه های گذشته دست به شرکت داری زد که البته موفق نبود و این مساله نشان داده است که هرگاه دولت دست به تصدی گری می زند ناکام می ماند. با این همه امروز شرکتهای دانش بنیان توانسته اند بدون دخالت دولت، نقش مهمی در تأمین نیازهای حوزه سلامت کشور ایفا کنند.
نقش شرکتهای دانش بنیان در مدیریت هوشمندانه و منسجم در نظام سلامت کشور
مصطفی زمانیان، دیگر عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی هم در این جلسه در سخنانی اظهار داشت: یکی از نکاتی که در سنوات گذشته کمتر به آن توجه شده است، ورود فناوری های نرم به حوزه سلامت است. شرکتهای دانش بنیان صرفاً در زمینه تأمین امکانات زیرساختی و تجهیزات توانایی ندارند بلکه امروزه این شرکت ها از این قابلیت برخوردار می باشند که با تبدیل کلان داده ها، مدیریت هوشمندانه، منسجم و کاربردی را در نظام سلامت کشور داشته باشند.
سهم ۱۷ درصدی شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت از حمایت های صندوق نوآوری
همچنین دکتر سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در این جلسه مشترک با اشاره به اینکه امروز سهم شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت از حمایت های صندوق نوآوری به ۱۷ درصد می رسد، تصریح کرد: سهم شرکتهای حوزه سلامت از جمعیت شرکتهای دانش بنیان کل کشور ۱۱ درصد است، اما سهم ۱۷ درصدی آنها از خدمات صندوق نوآوری نشان داده است که هم این شرکت ها با توان تحسین برانگیزی درحال فعالیت هستند و هم صندوق نوآوری بر این حوزه متمرکز بوده است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه توضیح داد: تنها کافی است به نقش شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت در مساله کرونا اشاره نماییم. صندوق نوآوری در اواخر سال ۱۳۹۸ فراخوانی داد که شرکتهای دانش بنیان توانمند در حوزه تأمین تجهیزات کرونا می توانند از تسهیلات فوری صندوق بهره مند شوند و تا تاریخ چهارم فروردین ۱۳۹۹، مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان منابع به این شرکت ها اختصاص داده شد تا بتوانند تجهیزات در ارتباط با مقابله با ویروس کرونا را تأمین کنند و جا دارد که بگوییم الحق شرکتهای دانش بنیان هم در طول دوره کرونا توانستند کشور را از سایه بحران بیرون بیاورند.
وی اکوسیستم حوزه سلامت را بسیار پویا و بزرگ توصیف کرد و اظهار داشت: اجزای این اکوسیستم شامل پارک های علم و فناوری تخصصی حوزه سلامت، سازمان غذا و دارو، هیئت امنای صرفه جویی ارزی، صندوق های پژوهش و فناوری تخصصی حوزه سلامت، صندوق های جسورانه بورسی، مراکز درمانی و در نهایت خود وزارت بهداشت، هر یک توانسته اند نقش خویش را در توسعه این اکوسیستم بازی کنند.
اعطای ۴.۵ میلیارد تومان تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت
ملکی فر در ادامه ضمن اشاره به میزان تسهیلات اعطایی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت، خاطرنشان کرد: تابحال ۱۱۲۰ فقره تسهیلات به ارزش ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به شرکتهای دانش بنیان حوزه‌ی سلامت اعطا شده است و ۲۵۷ فقره تسهیلات به ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان هم در دست عقد قرارداد با این شرکت هاست.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه از میان ۷۰ صندوق پژوهش و فناوری کشور، چهار صندوق به صورت تخصصی در حوزه سلامت فعالیت می نمایند و سهامدار بعضی از این صندوق ها هم وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی هستند. با این همه سرمایه این صندوق ها امروز ۵۲ میلیارد تومان است که به نظر می آید هنوز مقدار مطلوبی برای توسعه اساسی فناوری های حوزه سلامت نیست.
هم سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری با صندوق های پژوهش و فناوری تخصصی حوزه سلامت.
وی همینطور ضمن اشاره به این که صندوق نوآوری و شکوفایی تابحال بیشتر از هشت برابر سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری حوزه سلامت به این صندوق کمک کرده است، خاطرنشان کرد: ما در سنوات گذشته نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری به این صندوق ها پرداختیم و ۱۲۸ میلیارد تومان تسهیلات هم به این شرکت ها اعطا شده است. در مکانیزم هم سرمایه گذاری هم وارد ۶۰ میلیارد تومان هم سرمایه گذاری با صندوق های پژوهش و فناوری تخصصی حوزه سلامت شده ایم.
به گفته دکترملکی فر، امروز هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان از منابع چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی صندوق های جسورانه بورسی و صندوق های خصوصی به حوزه سلامت اختصاص دارد.
معاون صندوق نوآوری و شکوفایی در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به مکانیسم معرفی طرح های ملی و اولویت دار به شرکتهای دانش بنیان از جانب این صندوق نوآوری، اظهار داشت: در این حوزه ما لزوم ها و نیازهای نهادهای مختلف را دریافت و متناسب با آن نیاز، از شرکتهای دانش بنیان توانمند برای این نیازها دعوت به عمل می آوریم. در حوزه سلامت هم از وزارت بهداشت دعوت می نماییم تا مانند سوابق همکاری گذشته، نیازهای فناورانه خویش را به صندوق نوآوری عرضه نماید و صندوق هم شرکتهای دانش بنیان توانمند در این حوزه را به وزارت بهداشت معرفی خواهد نمود.

1402/04/07
19:43:55
5.0 / 5
391
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲