راه اندازی مرکز تخصصی جلبک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد

راه اندازی مرکز تخصصی جلبک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد

به گزارش گردو دانلود، مرکز تخصصی جلبک با بیشتر از ۲۰۰ سویه باکتری بومی جمع آوری شده از نقاط مختلف ایران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات راه اندازی می شود.به گزارش گردو دانلود به نقل از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر بهاره نوروزی عضو هیات علمی دانشکده علوم و فناوری های همگرای واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در این خصوص، اظهار داشت: امروزه با شناسایی اهمیت جلبک ها در زندگی روزانه بشر، توسعه کیفی و ورود به بازار عرضه و تقاضای آن، بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفته است. جلبک ها، در واقع گروه وسیع و متنوعی از موجودات زنده عموماً فتوسنتز کننده را می سازند که از نظر شکل، فیزیولوژی و زیستگاه طبیعی تفاوت های قابل ملاحظه ای با یکدیگر دارند.
وی با اشاره به اینکه از ریزجلبک ها میتوان برای تولید گسترده ای از متابولیت ها مانند پروتئین، چربی، کربوهیدرات، کارتنوئیدها و یا ویتامین ها برای سلامت، تغذیه و مواد افزودنی، مواد آرایشی و برای تولید انرژی استفاده کرد، اضافه کرد: از این نوع از جلبک ها به منظور افزایش ارزش غذایی مواد غذایی و خوراک دام با عنایت به ترکیب شیمیایی آنها، میتوان استفاده نمود. همینطور آنها نقش بسیار مهمی در پرورش آبزیان دارند و میتوان آنها را در لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده نمود.
به گفته نوروزی، از انواع پلی ساکاریدهای استخراجی از ماکرو جلبک ها یا جلبک های دریایی که به سه گروه جلبک های قهوه ای، قرمز و سبز طبقه بندی می شوند، میتوان در ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و دارویی استفاده نمود.
این استاد دانشگاه افزود: با عنایت به پیگیری ها و حمایت معاونت فناوری و نوآوری واحد علوم و تحقیقات و همکاری دانشکده علوم و فناوری های همگرای این واحد، مقرر شده تا مرکز تخصصی جلبک در واحد علوم و تحقیقات راه اندازی شود و به بهره برداری برسد.
وی اضافه کرد: این در حالیست که مرکز تخصصی جلبک واحد علوم و تحقیقات با در اختیار داشتن مجموعه کشت میکروبی سیانوباکتری ها با بیشتر از ۲۰۰ سویه باکتری بومی جمع آوری شده از نقاط مختلف ایران (آب های شور، شیرین، خاک های زراعی و شالیزار) و ثبت جهانی آن با کد هرباریومی Alborz در سایت NYBG Steere herbarium، از سال ۲۰۱۸ تا کنون خالص سازی و شناسایی مولکولی شده است.
نوروزی با اشاره به اینکه سویه ها با نامهای اختصاصی در بانک ژن ثبت شده و دارای کد دسترسی هستند، خاطرنشان کرد: واحد علوم و تحقیقات با وجود توانمندی های علمی و پژوهشی و وجود لابراتوار های تخصصی، الان در زمینه های مختلف تولید، تاکسونامی، بهره برداری (تولید بیودیزل، مواد دارویی و آرایشی، مواد غذایی و غیره) و مطالعات اقتصادی و تجاری سازی درحال فعالیت است.


منبع:

1402/03/28
06:58:01
5.0 / 5
331
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱