جهان و هوش مصنوعی،

قوانین ایالات متحده آمریکا در هوش مصنوعی کدامند؟

قوانین ایالات متحده آمریکا در هوش مصنوعی کدامند؟

به گزارش گردو دانلود، خراسان رضوی توسعه سریع هوش مصنوعی، درخواست هایی برای مقررات فوری در این عرصه برانگیخته است که برخی کشورها این قوانین را انجام می دهند یا قصد انجام آنرا دارند.


پیشرفت های سریع در حوزه هوش مصنوعی (AI)، مانند چت بات محبوب جی پی تی (ChatGPT) ساخته شده OpenAI که توسط مایکروسافت پشتیبانی می شود، تلاشهای دولت ها را برای توافق بر سر قوانین حاکم بر استفاده از فناوری پیچیده می کند. جی پی تی یک برنامه هوش مصنوعی است که اخیرا به علت توانایی خود در نوشتن سریع پاسخ به طیف گسترده ای از سوالات، توجه عموم و بخصوص قانون گذاران ایالات متحده را به خود جلب کرده چونکه با رشد بیش از اندازه به سریع ترین برنامه مصرف کننده در تاریخ تبدیل گشته است و ۱۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.
دولت بایدن گفته است که به دنبال نظرات عمومی در مورد اقدامات بالقوه پاسخگویی برای سیستم های هوش مصنوعی (AI) است چونکه سوالاتی در مورد تأثیر آن بر امنیت ملی و آموزش وجود دارد. همینطور اداره ملی مخابرات و اطلاعات، آژانس وزارت بازرگانی که به کاخ سفید در مورد سیاست های مخابراتی و اطلاعاتی مشاوره می دهد، به علت وجود علاقه نظارتی فزاینده به مکانیسم پاسخگویی هوش مصنوعی، خواستار دریافت اطلاعات در این حوزه است. این آژانس می خواهد بداند که می توانیم برای اطمینان از این که سیستم های هوش مصنوعی قانونی، موثر، اخلاقی، ایمن و قابل اعتماد هستند، اقداماتی انجام داد یا خیر.
سیستم های هوش مصنوعی مسئول می توانند مزایای زیادی به همراه داشته باشند اما تنها در صورتیکه به پیامدها و صدمه های احتمالی آنها دقت نماییم. به جهت اینکه این سیستم ها به پتانسیل کامل خود دست یابند، شرکت ها و مصرف کنندگان باید بتوانند به آنها اعتماد کنند.
بایدن اظهار داشت که «باید بررسی کرد، آیا هوش مصنوعی خطرآفرین است یا خیر. به نظر من، شرکتهای فناوری مسئولیت دارند که از ایمن بودن محصولاتشان پیش از عمومی کردن آنها مطمئن شوند».


چت بات جی پی تی که بعضی از کاربران را با پاسخ های سریع به سوالات شگفت زده کرده است، توسط OpenAI مستقر در کالیفرنیا ساخته شده و توسط شرکت مایکروسافت (MSFT.O) پشتیبانی می شود؛ گروه اخلاق فناوری، مرکز هوش مصنوعی و سیاست دیجیتال، از کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده خواسته است که OpenAI را از انتشار نسخه های تجاری جدید GPT-۴ با اشاره به اینکه این نسخه غرض آمیز، فریبنده و خطری برای حریم خصوصی و امنیت عمومی است، متوقف نماید.
اتحادیه اروپا خواهان قوانین قوی تر هوش مصنوعی برای حفاظت از آینده است و از سازمان ها می خواهد در یک ابتکار جهانی با هدف اجرای مقررات هوش مصنوعی در کوشش برای کنترل برنامه های هوش مصنوعی مانند چت بات جی پی تی مشارکت کنند.
از آنجاییکه توسعه هوش مصنوعی (AI) همچنان از تصویب قوانین حاکم بر استفاده از آن پیشی می گیرد، کمیسیون اروپا رهبری تلاشهای مشترک با ایالات متحده را بر عهده می گیرد. هدف ایجاد یک کد رفتار داوطلبانه است که شرکت ها می توانند آنرا اتخاذ کنند و شکاف بین قابلیت های هوش مصنوعی و اقدامات نظارتی را پر کند.
آئین نامه رفتار داوطلبانه در شورای تجارت و فناوری ایالات متحده / اتحادیه اروپا پیشنهاد شده است و در جلسه شورای تجارت و فناوری ایالات متحده / اتحادیه اروپا (TTC)، مارگرت وستاگر، معاون اجرایی کمیسیون اروپا، این پیشنهاد را عرضه کرد.
وی اظهار نمود: ما در مورد فناوری صحبت می نماییم که هر ماه توسعه می یابد، ازاین رو آن چه در جلسه شورای تجارت و فناوری ایالات متحده / اتحادیه اروپا به نتیجه رسید، اینست که باید ابتکار عمل را به کار بگیریم تا هرچه بیشتر کشورهای دیگر از یک کد رفتاری هوش مصنوعی برای کسب و کارها برای ثبت نام داوطلبانه استفاده نمایند.


کاهش خطرات و تصویب مقررات فوری هوش مصنوعی
در بین چشم انداز اقتصادی ابزارهای مولد هوش مصنوعی، نگرانی هایی در مورد خطرات احتمالی آنها برای دموکراسی در هنگام استفاده برای اطلاعات نادرست و تصمیم گیری ایجاد می شود چونکه کارشناسان برجسته هوش مصنوعی بر ضرورت اولویت بندی تلاشهای جهانی برای کاهش خطر انقراض انسان ناشی از هوش مصنوعی تاکید می کنند.
از زمان راه اندازی چت بات جی پی تی، گوگل و مایکروسافت همینطور شرکتهای پیشرو فناوری اطلاعات ایالات متحده، خدمات هوش مصنوعی مولد خویش را معرفی کرده اند که آغاز عصر جدیدی در نوآوری دیجیتال است با این وجود، سرعت قوانین دولت برای رسیدگی به تاثیرات منفی احتمالی این فناوری کند بوده است و به قول وستاگر، حتی اگر توافقی در یک سال حاصل شود، اجرای این قانون امکان دارد دو تا سه سال دیگر زمان ببرد.
دراین میان، وستاگر یک توافقنامه بین المللی را بین کشورهای گروه هفت و شرکای دعوت شده مانند هند و اندونزی پیشنهاد کرد که اگر شرکتهای این کشورها که حدود یک سوم جمعیت جهان را نمایندگی می کنند، به یک کد رفتار متعهد شوند و به تصویب برسند، می تواند موثر واقع شود.


همکاری جهانی برای مقررات هوش مصنوعی و کدهای رفتار
طی چهارمین نشست وزیران جلسه شورای تجارت و فناوری ایالات متحده / اتحادیه اروپا در سوئد، معاون اجرایی اتحادیه اروپا، وستاگر و وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن فرصت های اقتصادی و خطرات اجتماعی در رابطه با فناوری های هوش مصنوعی را تصدیق کردند.
آنان در مورد اجرای یک نقشه راه مشترک برای هوش مصنوعی قابل اعتماد و مدیریت ریسک بحث کردند و بر احتیاج به کدهای رفتار داوطلبانه تاکید نمودند. جلسه شورای تجارت و فناوری ایالات متحده / اتحادیه اروپا گروههای متخصصی را برای شناسایی استانداردها و ابزارهایی برای هوش مصنوعی قابل اعتماد بوجود آورده که حالا شامل تمرکز بر سیستم های هوش مصنوعی مولد است.
وستاگر می خواهد پیش نویس آئین نامه رفتاری را با نظرات صنعت عرضه و از کشورهایی مانند کانادا، بریتانیا، ژاپن و هند حمایت کند.
نمایندگان بخش خصوصی همینطور در مورد احتیاج به استانداردها و ارزیابی برای تنظیم موثر هوش مصنوعی ابراز نگرانی کردند و بر اهمیت همکاری داوطلبانه بین اتحادیه اروپا، ایالات متحده، گروه هفت و سایر کشورها برای تسریع پیشرفت در این حوزه تاکید نمودند.


شرکت ها بیشتر از هر زمان دیگری درحال توسعه، استقرار و تعامل با فناوری های هوش مصنوعی (AI) هستند ازاین رو هر گونه مقرراتی را که امکان دارد بر شرکت هایی که در این فضای پیشرفته فعالیت می نمایند تحت تأثیر قرار دهد، زیر نظر داریم.
برای شرکت هایی که در اروپا فعالیت می نمایند، چشم انداز توسط برخی از قوانین قانونی اتحادیه اروپا درحال اجرا و معلق کنترل می شود، بخصوص قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا که انتظار می رود اواخر سال جاری تصویب شود. بریتانیا به تازگی نشان داده است که امکان دارد رویکرد متفاوتی در این عرصه داشته باشد.
برای شرکت هایی که در ایالات متحده فعالیت می نمایند، چشم انداز مقررات هوش مصنوعی کمتر روشن است. تا به امروز، هیچ بررسی جدی در مورد مشابه ایالات متحده با قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا یا قوانین فدرال فراگیر برای کنترل استفاده از هوش مصنوعی صورت نگرفته است همینطور هیچ قانون اساسی ایالتی درحال اجرا نیست، باآنکه قوانین حفظ حریم خصوصی ایالتی وجود دارد که امکان دارد بر سیستم های هوش مصنوعی که انواع خاصی از داده های شخصی را پردازش می کنند، نظارت کنند.
با این اوصاف، به تازگی، فعالیتهای اولیه و خاص بخش خاصی را مشاهده کرده ایم که سرنخ هایی در رابطه با نحوه تفکر دولت فدرال ایالات متحده در مورد هوش مصنوعی و نحوه اداره آن در آینده به دست می دهد. به صورت خاص، موسسه ملی استانداردها و فناوری (NIST)، کمیسیون تجارت فدرال (FTC) و سازمان غذا و دارو (FDA) همگی راهنمایی های اخیر را عرضه کرده اند...
منابع

www.euronews.com

www.reuters.com

www.openaccessgovernment.org


منبع:

1402/03/27
16:26:31
5.0 / 5
337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳