ارائه مشاوره حقوقی رایگان به دانش بنیان ها؛

صیانت از حقوق مالکیت فکری دانش بنیان ها با تاسیس مجتمع حل اختلاف

صیانت از حقوق مالکیت فکری دانش بنیان ها با تاسیس مجتمع حل اختلاف

به گزارش گردو دانلود، رئیس و قاضی مجتمع حل اختلاف شرکتهای دانش بنیان و نخبگان تصریح کرد: حقوق مالکیت فکری دانش بنیان ها با تاسیس مجتمع حل اختلاف تخصصی صیانت می شود.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، محمد حسن کیانی رئیس و قاضی مجتمع حل اختلاف شرکتهای دانش بنیان و نخبگان در مورد انگیزه ایجاد مجتمع حل اختلاف تخصصی برای امور دانشی و نخبگانی اظهار داشت: با عنایت به وجود بیشتر از ۷۰۰۰ شرکت دانش بنیان، بیشتر از ۹۰ هزار اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و حدود ۲۰ هزار عضو بنیاد ملی نخبگان و صدها شرکت مستقر در پارک ها و مراکز رشد و هم اهمیت عرضه خدمات در خور شأن به نخبگان و فعالان و شرکتهای حاضر در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور، خلا وجود مجتمع حل اختلاف با تمرکز بر امور نخبگانی و کسب و کار مبتنی بر دانش و فناوری احساس شد.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس با پیگیری پارک فناوری پردیس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حمایت قوه قضاییه و موافقت مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه، مجتمع حل اختلاف ویژه شرکتهای دانش بنیان و نخبگان با دو شعبه رسیدگی تاسیس شد و از آغاز سال ۱۴۰۱ به مجتمع تخصصی ارتقا پیدا کرد.
رئیس و قاضی مجتمع حل اختلاف شرکتهای دانش بنیان و نخبگان اضافه کرد: ارجاع پرونده ها به این مجتمع از راه دفاتر خدمات قضایی صورت می گیرد و افرادی که تمایل به استفاده از خدمات مجتمع حل اختلاف دانش بنیان و نخبگان را دارند، از راه رفتن به دفاتر خدمات قضایی می توانند درخواست ها و دادخواست های خویش را به منظور رسیدگی ارجاع نمایند. همینطور در جهت صلح و سازش در دعاوی، هم علاوه بر رجوع در چاچوب توافق طرفین اختلاف، امکان ارجاع از دادگستری به این مجتمع وجود دارد.
کیانی در مورد صلاحیت های رسیدگی این شورا هم اظهار داشت: به صورت کلی شوراهای حل اختلاف در کلیه امور حقوقی و جرائم قابل گذشت و جنبه خصوصی جرائم غیرقابل گذشت برای صلح و سازش و... البته در قالب صلاحیت های پیشبینی شده در قانون شوراها فعالیت دارند. اما به صورت مشخص مجتمع حل اختلاف تخصصی شرکتهای دانش بنیان و نخبگان علاوه بر صلاحیت های پیشبینی شده در قوانین مرتبط، درصدد حل اختلافات در رابطه با انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای قراردادهای اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه های فناورانه و دانش بنیان کشور است که در صورت توافق طرفین اختلاف امکان رسیدگی دارند. همینطور مشروط به توافق قراردادی، شورا می تواند به صورت تخصصی به اختلافات در رابطه با نقض مالکیت معنوی شامل حقوق نرم افزارهای کامپیوتری، دانش فنی، اختراع، علامت تجاری، طرح صنعتی، اسرار تجاری و... ورود نماید.
وی اضافه کرد: رسیدگی به اختلافات در رابطه با قراردادهای قانونی از دیگر صلاحیت های این مجتمع است؛ به شرط آنکه شرط داوری مجتمع حل اختلاف دانش بنیان در متن آن قید شده باشد و یا رضایت طرفین دعوا در خصوص رسیدگی این مجتمع وجود داشته باشد.
کیانی اظهار داشت: در استان تهران شرکتهای دانش بنیان، واحدهای فناوری مستقر در پارک ها و مراکز رشد، تیم های استارتاپی مستقر در کارخانه های نوآوری، شتابدهنده های مراکز نوآوری، کارگزاران عرضه خدمات فناوری و کسب و کار، مخترعین، اعضای بنیاد ملی نخبگان، پژوهشگران و نخبگان، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و سرمایه گذاران فعال در حوزه فناوری و نوآوری کشور، نهادهای مالی و VCها می توانند در چتر این مجتمع قرار گرفته و از خدمات حقوقی و قضایی آن بهره مند شوند.
وی افزود: برای تسهیل عرضه خدمات، امکان برگزاری جلسات رسیدگی در دفاتر مستقر در شهر تهران و در صورت اقتضا به صورت غیرحضوری و آنلاین وجود دارد.
در همین راستا و بعنوان یک نمونه، به دنبال ثبت دادخواست توسط یکی از سهامداران یک شرکت دانش بنیان عضو پارک فناوری پردیس از راه دفاتر خدمات قضایی و ارجاع پرونده اختلافی به مجتمع حل اختلاف تخصصی شرکتهای دانش بنیان و نخبگان، بررسی این پرونده در دستور کار این شورا قرار گرفت.
در این پرونده که در شعبه شماره ۲۶۲۸ مجتمع حل اختلاف شرکتهای دانش بنیان رسیدگی شد، پس از ابلاغ قضایی و تعیین وقت، اولین نشست رسیدگی با حضور طرفین اختلاف و حضور سرپرست و قاضی مجتمع و اعضای شعبه مربوطه برگزار و طی آن اظهارات طرفین دریافت شد.
سپس به دستور قاضی مجتمع جهت جلب نظریه کارشناسی و حسابرسی دارایی و سود و زیان شرکت، پرونده به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع و پس از جلسات مشاوره با طرفین اختلاف و تسلیم نظریه کارشناس رسمی دادگستری با برگزاری جلسه دوم و کسب رضایت طرفین، با تایید اعضای شعبه ۲۶۲۸ و تایید قاضی مجتمع، رای صلح و سازش صادر و طی گزارش اصلاحی این پرونده با تأمین خواسته خواستار پرونده مختومه شد.
گفتنی است به استناد ماده ۹ قانون جهش تولید دانش بنیان مبحث تشکیل شعب تخصصی رسیدگی به اختلافات علمی و فناوری در دادگاه ها و شوراهای اختلاف، مجتمع ۲۶ حل اختلاف تخصصی شرکتهای دانش بنیان و نخبگان بعنوان نخستین مجتمع شورای حل اختلاف تخصصی حوزه دانش بنیان کشور به منظور رسیدگی تخصصی به اختلافات فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری تاسیس شده است. این مجتمع با دو شعبه رسیدگی و حضور ۶ نفر بعنوان اعضای شعب که از نخبگان و افراد موثر زیست بوم نوآوری و فناوری در حوزه های مختلف علمی کشور هستند؛ به عرضه خدمات حقوقی و قضایی در رابطه با حل اختلاف می پردازد.

1402/03/23
10:51:50
5.0 / 5
413
تگهای خبر: آنلاین , اساتید , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود