آیا گرمای جهانی تشدید می شود؟

اخطار دانشمندان در مورد آغاز پدیده ال نینو

اخطار دانشمندان در مورد آغاز پدیده ال نینو

به گزارش گردو دانلود، به دنبال اخطار «اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا» در مورد اعلام آغاز پدیده آب و هوایی «ال نینو» و این که این پدیده امکان دارد گرمای جهانی را تشدید کند، دانشمندان حوزه آب و هوا توضیحاتی در این حوزه عرضه کردند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ای پی نیوز، دانشمندان و کارشناسان هواشناسی اعلام نموده اند که پدیده آب و هوایی «ال نینو»(El Nino) رسما شکل گرفته است. این پدیده ی احیانا قوی، آب و هوای سراسر دنیا را تغییر می دهد و به زمینی که درحال گرم شدن است، گرمای طبیعی بیشتری می دهد.
«اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا»(NOAA) روز پنجشنبه با صدور اطلاعیه ای در خصوص آغاز پدیده ال نینو، از رسیدن آن اطلاع داد و اعلام نمود که این ال نینو امکان دارد کاملا مشابه بقیه نمونه ها نباشد.
در این حوزه «میشل لوروکس»(Michelle L’Heureux)، دانشمند حوزه آب و هوا و رئیس «دفتر پیشبینی ال نینو/لانینا» در اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا اظهار داشت: این پدیده، یک یا دو ماه زودتر از خیلی از نمونه های ال نینو شکل گرفت که این مورد فضای لازم برای رشد را به آن می دهد. این ال نینو به احتمال ۵۶ درصد قوی در نظر گرفته می شود و ۲۵ درصد احتمال دارد که به سطوح فوق العاده برسد.
لوروکس اظهار داشت: اگر سه سال است که مانند آمریکای جنوبی از خشکسالی شدیدی رنج می برید، یک شیب به سمت رطوبت می تواند خوشایند باشد. شما سیل نمی خواهید اما مطمئنا قسمتهایی از جهان هستند که از آغاز ال نینو سود می برند.
این دانشمند حوزه آب و هوا تصریح کرد: طی چند ماه آینده و در طول تابستان نیم کره شمالی، ال نینو بیشتر در نیم کره جنوبی احساس خواهد شد و با کمترین تاثیرات در آمریکای شمالی همراه خواهد بود.
وی ادامه داد: ال نینو بشدت استرالیا را به سمت آب و هوای خشک تر و گرم تر متمایل می کند. همچنین، شمال آمریکای جنوبی احیانا خشک تر و جنوب شرقی آرژانتین و قسمتهایی از شیلی احیانا مرطوب تر خواهند بود. هند و اندونزی هم تا ماه آگوست به خشکی تمایل خواهند داشت. باآنکه ال نینو به صورت سنتی به معنای طوفان های کمتر در اقیانوس اطلس است، اغلب با طوفان های استوایی بیشتر در اقیانوس آرام همراه خواهد بود.
ال نینو در ماه دسامبر تا فوریه، شدیدترین ضربه را می زند و مسیر طوفان زمستانی را به سمت استوا تغییر می دهد. یک سوم تا نیمی از جنوب آمریکا همچون کالیفرنیا، احیانا در ال نینو مرطوب تر خواهد بود.
لوروکس اظهار داشت که شمال غربی اقیانوس آرام و قسمتهایی از دره اوهایو امکان دارد خشک و گرم شوند.
این دانشمند در ادامه تصریح کرد که بعضی از بزرگترین اثرات احیانا در اندونزی گرم تر و خشک تر و مناطق مجاور آسیا دیده خواهند شد. همچنین، مناطقی از جنوب آفریقا خشک خواهند شد.
«کیم کاب»(Kim Cobb)، دانشمند حوزه آب و هوا در «دانشگاه براون»(Brown University) هم در مورد این پدیده اظهار داشت: اگر این ال نینو نشان دهنده بزرگترین سطح از رویدادها باشد، کوتاهترین زمان تکرار را در سابقه تاریخی رقم خواهد زد.
چنین فاصله کوتاهی بین پدیده های ال نینو سبب می شود که جوامع، زمان کمتری را برای مرتفع ساختن صدمه های وارده به زیرساخت ها، کشاورزی و اکوسیستم هایی مانند صخره های مرجانی داشته باشند. یک ال نینو معمولاً فعالیت طوفان را در اقیانوس اطلس خاموش می کند و به نواحی ساحلی در ایالات متعدد که از سالهای شلوغ اخیر خسته شده اند، کمک می نماید. اما این دفعه پیشبینی نمی شود که چنین اتفاقی بیفتد چونکه دمای بی سابقه اقیانوس اطلس امکان دارد بادهای ال نینو را که معمولاً خیلی از طوفان ها را از بین می برند، خنثی کند.
«کریستوفر کارناوسکاس»(Kristopher Karnauskas)، دانشیار «دانشگاه کلرادو بولدر»(CU Boulder) اظهار داشت: طوفان ها هنگامی که روی آب های گرم دریا حرکت می کنند، تقویت می شوند و رشد می کنند. مناطق گرمسیری اقیانوس اطلس هم فوق العاده گرم هستند. بنابراین، اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا و دیگران سال جاری فصل طوفان اقیانوس اطلس را حدودا متوسط پیشبینی می کنند.
وقوع یک ال نینوی قوی در گذشته، به ایجاد گرمای جهانی رکوردشکن در سال هایی مانند ۲۰۱۶ و ۱۹۹۸ منجر گردیده است. دانشمندان در اوایل سال جاری گفته بودند که احتمال دارد سال آینده یک رکورد گرما ثبت شود؛ بخصوص به این علت که ال نینوها معمولاً در زمستان به اوج قدرت خود می رسند اما این ال نینو کار خویش را زودتر از حد معمول شروع کرده است.
«مارشال شپرد»(Marshall Shepherd)، استاد هواشناسی «دانشگاه جورجیا»(UGA) هم در رابطه با نتایج ال نینو اظهار داشت: وقتی که آغاز ال نینو با پس زمینه گرم شدن آب و هوا ترکیب شود، پیامدهایی را برای قرار دادن سال ۲۰۲۳ بعنوان گرم ترین سال ثبت شده به همراه دارد.
ال نینو، گرم شدن طبیعی، موقت و گاه به گاه بخشی از اقیانوس آرام است که اکثرا با جابه جایی مسیرهای هوایی برای طوفان، الگوهای آب و هوا را در سراسر دنیا تغییر می دهد. جهان در اوایل سال جاری، از یک «لانینا»(La Nina) خارج شد که به صورت غیرمعمول طولانی و قوی بود. لانینا که طرف مقابل ال نینو به حساب می آید، خشکسالی را در غرب آمریکا افزایش داد و فصل طوفان اقیانوس اطلس را تشدید کرد. معنای این امر به شکلی اینست که بعضی از شرایط آب و هوایی سه سال قبل مانند خشکسالی، برعکس خواهند شد.
«ازهر احسان»(Azhar Ehsan)، دانشمند «دانشگاه کلمبیا»(Columbia University) هم اظهار داشت: از طرفی، کشورهای شمال شرق آفریقا که در اثر خشکسالی صدمه دیده اند، بعد از تحمل شرایط خشکسالی به مدت چندین سال، شاهد بارندگی های مفید خواهند بود.
بعضی از پژوهش های اقتصادی نشان داده اند که لانینا نسبت به ال نینو، خسارات بیشتری را در آمریکا و در سطح جهانی به همراه دارد.
پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ در یک مجله اقتصادی انتشار یافت، نشان داد که ال نینو برای آمریکا و اروپا رشد اقتصادی را به همراه داشته اما برای استرالیا، شیلی، اندونزی، هند، ژاپن، نیوزلند و آفریقای جنوبی پرهزینه بوده است.
در مقابل، پژوهشی که به تازگی انتشار یافته است، نشان داده است که ال نینو در سطح جهانی بسیار پرهزینه تر از آن چیزی است که پیش تر تصور می شد و برآورد می کند که خسارت ناشی از آن به تریلیون ها دلار می رسد. بانک جهانی تخمین زده که ال نینو در سالهای ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸، ۴۵ میلیارد دلار برای دولت ها هزینه داشته است.
آمریکا هم به رغم برخی مزایای ال نینو، با خطراتی روبه رو است. احسان در این حوزه تصریح کرد که افزایش بارندگی در کالیفرنیا، اورگن و واشنگتن، خطر رانش زمین و جاری شدن سیل را در این مناطق بالا می برد.
وی ادامه داد: باآنکه ال نینو از نظر تغذیه منابع آب، مزایایی را در بر دارد اما خطرات خاصی را هم به همراه می آورد که باید در نظر گرفته شده و مدیریت شوند.1402/03/20
10:29:31
5.0 / 5
394
تگهای خبر: دانشگاه , عكس , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود