یك مقام مسئول خبر داد؛

جزئیات راه اندازی پردیس های علم و فناوری تخصصی

جزئیات راه اندازی پردیس های علم و فناوری تخصصی

به گزارش گردو دانلود، سرپرست معاونت فناوری وزارت علوم ضمن اشاره به راه اندازی پردیس های علم و فناوری تخصصی در پارک های دانش و فناوری، دانشگاه ها و پژوهشگاه اظهار داشت: در استان سمنان پردیس تخصصی هوش مصنوعی ایجاد می شود.امید رضایی فر در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به راه اندازی پردیس های علم و فناوری تخصصی در پارک های علم و فناوری و یا دانشگاه ها اظهار داشت: پردیس های علم و فناوری توسط دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری در قالب توسعه فعالیتهای خود در حوزه فناوری و نوآوری در پهنه ای از اراضی یا محدوده مشخص تأسیس می شود و زمینه استقرار شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و فناور را فراهم می آورد. ضمن این که این فرصت برای پژوهشگاه های وزارت علوم ایجاد خواهد شد تا بتوان از ظرفیت ها جهت راه اندازی پردیس ها استفاده نماییم.
سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم اهداف تأسیس پردیس های علم و فناوری را ایجاد زمینه و بستر لازم برای رشد و توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط فناور و دانش بنیان، فراهم آوردن شرایط لازم برای جذب و استقرار شرکت ها مؤسسات و واحدهای فناور بزرگ برشمرد.
وی همینطور بسترسازی برای توسعه کارآفرینی مبتنی بر دانش و فناوری، بالابردن ظرفیت ایجاد اشتغال دانش آموختگان کمک و افزایش تعاملات مؤثر و هدفمند و درونی مراکز علمی و فناوری و تعامل با مؤسسات اقتصادی و اجرایی از دیگر اهداف راه اندازی این پردیس ها عنوان نمود.
رضایی فر افزود: دو مدل پردیس پیشبینی شده؛ نخست «پردیس مستقل» که راه اندازی آن برای دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی امکان پذیر است ولی این نوع پردیس به علت عدم حضور و همکاری پارک، مشمول مزایای قانونی مرتبط نخواهد شد.
این مقام مسئول وزارت علوم مدل دیگر پردیس های علم و فناوری را «پردیس مشترک» عنوان نمود و اظهار داشت: راه اندازی این مدل از پردیس با استفاده از امکانات و ظرفیتهای موجود توسط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی یا سایر سازمان های متقاضی شامل دولتی و غیردولتی و صرفا با همکاری یک پارک حائز شرایط لازم در چارچوب و مدل مشارکت و همکاری و انعقاد یک توافق نامه یا قرارداد همکاری امکان پذیر است.
وی اضافه کرد: این پردیس از امتیازات قانونی پارک برخوردار بوده و در صورت قطع همکاری پارک، مجوزِ صادر شده لغو می شود و ادامه کار پردیس منوط به دریافت مجوز جدید از شورای گسترش بعنوان پردیس مستقل است.
سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم ضمن از طریق اندازی پردیس های علم و فناوری در حوزه اقتصاد دیجیتال و کشاورزی اطلاع داد و اظهار داشت: همینطور مقرر است در استان سمنان پردیس های تخصصی هوش مصنوعی راه اندازی شود.


منبع:

1402/03/16
09:26:41
5.0 / 5
423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود