معاونت علمی رئیس جمهور مطرح كرد؛

همکاری کلان دانشگاه و صنعت برای توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری

همکاری کلان دانشگاه و صنعت برای توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری

به گزارش گردو دانلود، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، دانشگاه صنعتی شریف و یک شرکت سرمایه گذاری با هدف توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری توافق نامه همکاری امضا کردند.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی در آیین امضای این توافق نامه همکاری مشترک، ضمن اشاره به آمادگی این معاونت برای میزبانی و پشتیبانی از توافقات صنعت و دانشگاه در ابعاد بزرگ اظهار داشت: معتقدیم به همان میزان که توافقات بزرگ نیازمند صرف زمان انرژی و هزینه است، تمرکز روی توافقات کوچک هم زمان بر و هزینه خواه است، بر همین اساس، شکل گیری توافقات بزرگ را در اولویت قرار داده ایم به صورتی که معاونت علمی، بخش عمده ای از تمرکز و سیاست کلی خویش را روی تشکیل همکاریهای بزرگ قرار داده است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری ضمن اشاره به این که راه اندازی شرکتهای بزرگ پیشران های اقتصاد دانش بنیان یک سیاست مهم و راهبردی در دوره فعلی معاونت علمی است، اضافه کرد: این همکاری سه جانبه هم از جنس همکاریهای کلان و بزرگ است و مورد حمایت ویژه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری قرار دارد.
دهقانی، ضمن اشاره به اینکه دو برند بزرگ و صاحب نام، یکی در زمینه علم و دانش و دیگری در صنعت امروز به یکدیگر متصل شده اند تازنجیره های ارزش را به تکامل برسانند، اظهار داشت: دانشگاه صنعتی شریف یک برند یکتا در بین دانشگاه های جهان است و شاید آن طور که باید و شاید، قدر این گوهر علمی را ندانیم اما این دانشگاه، در کانون توجه جهان قرار دارد. نیروی انسانی خلاق و دانش آموخته ای که هریک سهمی از حرکت چرخ های توسعه و اقتصاد کشور بر عهده دارند نشان دهنده اهمیت بالای این دانشگاه بعنوان یک ظرفیت بزرگ دانشی است.
وی اضافه کرد: از طرفی این هلدینگ سرمایه گذاری، مجموعه ای توانمند، صاحب نام منحصر به فرد است که دارای پویایی و توانمندی بسیار بالاست در کنار ضلع حمایتی معاونت علمی می تواند یک اتفاق ویژه را رقم بزند و توفیق این دو مجموعه می تواند انگیزه آفرین و الگویی برای دیگر مجموعه ها و ترغیبشان به شکل دادن همکاری هایی از این دست باشد. اگر غدیر ارزش آفرینی کلان صورت دهد می تواند ضمن جریان سازی و الگوسازی برای دیگران، برای مردم هم حاوی ثمرات و برکات فراوان باشد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تکیه بر اینکه باید رسوخ دانش و فناوری به صنایع بزرگ، شکل جدیدی از اقتصاد را ترسیم کند، اضافه کرد: برون رفت از وضعیت کنونی و ارتقای اقتصاد یک فرض واجب است و ورود دانشگاه شریف و این هلدینگ به این حوزه نشان از هوشمندی دست اندرکاران این دو مجموعه دارد. فناوری ظاهر و نتایج بسیار خوبی دارد اما رسیدن به نتایج مطلوب، نیازمند ممارست، صبوری و دوراندیشی است. در این راه نباید انگیزه ها کم رنگ شود و حمایت های لازم، به شکل مستمر و پایدار صورت بگیرد، این امر نیازمند درایت، بلندنظری است. مسؤلان این طرح، باید بدانند که این طرح ها زمان بر است، اما در نهایت شیرین و ثمربخش خواهد بود.
گامی برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری
در این توافق نامه حل مسائل صنعتی و توسعه رویکرد نیاز محوری در فعالیتهای پژوهشی و فناورانه مورد هدف قرار گرفته است. همینطور توسعه منابع انسانی و نیروهای دانشی در کنار پشتیبانی از توسعه شرکتهای دانش بنیان و رفع نیازمندی های آنها از دیگر محورها و نگاههای این توافق نامه همکاری است. همینطور با هدف مؤثر ساختن یافته های پژوهشی و فناوری و خلق ارزش از راه توسعه تعاملات صنعت و دانشگاه، از دیگر محورهای کلیدی این توافق نامه سه جانبه به حساب می آید.
یکی دیگر از محورهایی که در شمار اولویت های این توافق نامه سه جانبه قرار دارد، ایجاد زیرساخت های فیزیکی برای توسعه زیست بوم نوآوری است.
اما تسهیل تأمین مالی و سرمایه گذاری در شرکتهای فناور؛ ۸-۱- مشارکت در تعریف و پشتیبانی از طرح های کلان ملی فناوری و نوآوری و همینطور مشارکت در تجاری سازی طرح های دانش بنیان از دیگر محورهای این توافق نامه به حساب می آید.
این توافق نامه مقرر است با همکاری سه طرف ضمن پشتیبانی از تکمیل، توسعه و ثبت اختراعات، ارزش گذاری فناوری و شرکتهای خلاق و فناور و برگزاری رویدادهای حوزه نوآوری به صورت مشترک، گامی در راه توسعه فناوری و نوآوری در صنعت بردارد.
معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در این راه متعهد شده ضمن ایجاد فضای استفاده از ظرفیتهای مادی و معنوی این معاونت، در راه تسهیل استفاده از قانون جهش تولید دانش بنیان برای اجرای هر چه بهتر اهداف یاد شده گام بردارد.


منبع:

1402/03/12
13:35:46
5.0 / 5
329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱