هزینه موشک ماموریت آرتمیس ۱۳ میلیارد دلار خواهد بود

هزینه موشک ماموریت آرتمیس ۱۳ میلیارد دلار خواهد بود

گردو دانلود: گزارش بازرس کل ناسا نشان میدهد که هزینه موشک بزرگ «سامانه پرتاب فضایی» از مقدار پیش بینی شده فراتر رفته است و احتمالاً به 13 میلیارد دلار خواهد رسید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، گزارش جدیدی که درباره ی توسعه موشک ماه نورد جدید ناسا انجام شده است، گرانی و تاخیرهای قابل توجهی را نشان میدهد که امکان دارد به برنامه های این آژانس فضایی برای بردن فضانوردان به ماه لطمه برسانند.
توسعه موشک بزرگ«سامانه پرتاب فضایی»(SLS) در نوامبر ۲۰۱۱ شروع شد. این موشک در نوامبر ۲۰۲۲ یک پرواز آزمایشی موفقیت آمیز داشت که شش سال بعد از نخستین پرتاب آن در اواخر سال ۲۰۱۶ بود. سامانه پرتاب فضایی برای بازگرداندن انسان به ماه در نظر گرفته شده که هدف برنامه «آرتمیس»(Artemis) ناسا است اما افزایش هزینه های مربوط به قراردادهای اعطا شده به شرکت های «اروجت راکت داین»(Aerojet Rocketdyne) و «نورثروپ گرومن»(Northrop Grumman) که برای ارائه سیستم های رانش سامانه پرتاب فضایی منعقد شده است، می تواند این هدف را تهدید کند.
این اطلاعات از گزارش ۵۰ صفحه ای «پل مارتین»(Paul Martin) بازرس کل ناسا به دست آمده اند که روز ۲۵ مه توسط «دفتر بازرسی کل آمریکا»(OIG) منتشر گردید. هزینه چهار قرارداد تقویت کننده و موتور موشک، ابتدا در مجموع هفت میلیارد دلار برای یک بازه زمانی ۱۴ ساله پیش بینی شده بود اما حالا پیش بینی می شود که حداقل ۱۳.۱ میلیارد دلار در یک بازه زمانی تقریباً ۲۵ ساله هزینه داشته باشد.
در این گزارش آمده است: ناسا همچنان خزش محدوده، افزایش هزینه و تاخیرهای برنامه ریزی را در قراردادهای مربوط به ارائه تقویت کننده و موتور «آراس-۲۵»(RS-25) خود تجربه می کند که به افزایش حدود شش میلیارد دلار هزینه و بیش از شش سال تاخیر در برنامه منجر می شود.
این افزایش قابل توجه در زمان و هزینه، ناشی از انواع مشکلات مدیریتی بلندمدت و در رابطه با یکدیگر بود که هم بر توسعه سامانه پرتاب فضایی و هم بر برنامه گسترده تر آرتمیس تأثیر گذاشت. بر طبق گزارش مارتین، تعدادی از این مشکلات نشان دهنده نقض بالقوه الزامات قرارداد فدرال هستند.
هدف این بود که استفاده از موتورهای آراس-۲۵ و تقویت کننده های به دست آمده از شاتل فضایی و پروازهای فضایی سرنشین دار «Constellation» با موشک جدید سامانه پرتاب فضایی، صرفه جویی قابل توجهی را در هزینه ها و برنامه ریزی ها نسبت به توسعه سیستم های جدید به همراه داشته باشد اما این گزارش نشان میدهد که بروز پیچیدگی در توسعه، بروزرسانی و یکپارچه سازی سیستم های جدید با بهره گیری از اجزای به جامانده، بسیار بالاتر از آن چه پیش بینی می شد، بوده است.
این گزارش برای برطرف نمودن مشکلات پیش آمده، سفارش هایی را بمنظور افزایش شفافیت، مسئولیت پذیری و مقرون به صرفه بودن قراردادهای تقویت کننده و موتور سامانه پرتاب فضایی به مدیریت ناسا ارائه کرده است. با این وجود، ارزیابی ها همچنان نشان می دهند که مدیریت هزینه هنگفت سامانه پرتاب فضایی برای ناسا سخت خواهد بود و به برنامه های بلندمدت «ماه تا مریخ»(Moon to Mars) لطمه خواهد رساند.
در ادامه گزارش آمده است: بدون توجه بیشتر به این نکات مهم، ناسا و قراردادهای آن از هزینه ها و نقشه های برنامه ریزی شده فراتر می روند که به کاهش دسترسی به منابع مالی، تاخیر در پرتاب ها و از میان رفتن اعتماد عمومی نسبت به توانایی آژانس منجر می شود.
لازم به ذکر است که این گزارش در زمان بروز تغییرات در بخش فضایی ارائه شده است. در طول زمان توسعه سامانه پرتاب فضایی، برخی از شرکت های فضایی خصوصی که سیستم های موشکی و پیشران فضایی را توسعه می دهند، پدید آمده اند که از میان آنها می توان به موشک «استارشیپ»(Starship) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) و فرودگر قمری شرکت «بلو اوریجین»(Blue Origin) اشاره نمود. شاید این فناوری ها بتوانند راه های بسیار مقرون به صرفه تری را برای بازگشت به ماه فراهم آورند.
منبع:

1402/03/06
14:39:54
5.0 / 5
333
تگهای خبر: شركت , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱