زمین اولین پیام بیگانه را از مریخ دریافت می کند

زمین اولین پیام بیگانه را از مریخ دریافت می کند

گردو دانلود: دانشمندان مقرر است اولین پیام بیگانه را بصورت یک سیگنال از مریخ شبیه سازی کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، «مؤسسه ستی»(SETI Institute) مقرر است یک سیگنال رمزگذاری شده را از یک فضاپیما که به دور سیاره سرخ می چرخد، به سه تلسکوپ بزرگ در سیاره ما ارسال نماید.
بگفته پژوهشگران، ایده این است که دانشمندان برای تجربه عمیقا دگرگون کننده ای آماده شوند که هنگام تماس گرفتن موجودات فضایی با ما، برای همه نوع بشر رخ خواهد داد.
می دانیم که حدود پنج تا ۲۰ دقیقه طول می کشد تا یک سیگنال رادیویی از زمین به مریخ برسد اما این گروه پژوهشی، جزییات کلیدی شبیه سازی خودرا همچون نوع سیگنال و مواردی که شامل آن می شود، مخفی نگه می دارند. مخفی کاری بدین سبب است که انتقال سیگنال رمزگذاری شده با عموم مردم به اشتراک گذاشته خواهد شد تا آنها نیز در رمزگشایی کمک کنند.
مدارگرد مریخ متعلق به «آژانس فضایی اروپا»(ESA)، پیام رمزگذاری شده را در روز چهارشنبه ساعت سه پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۲: ۳۰ به وقت تهران) انتقال خواهد داد و زمین آنرا ۱۶ دقیقه بعد و بعد از درنوردیدن ۱۸۰ میلیون مایل در فضا، دریافت خواهدنمود. بعد از ارسال سیگنال، دانشمندان آنرا پردازش خواهند کرد و برای رمزگشایی در دسترس عموم قرار خواهند داد.
این سیگنال توسط «مدارگرد ردیابی گاز»(TGO) پروژه «اگزومارس»(ExoMars) به زمین ارسال خواهد شد که جو مریخ را از سال ۲۰۱۶ مطالعه می کند.


«دانیلا دی پائولیس»(Daniela dePaulis)، هنرمند پروژه «نشانه ای در فضا»(A Sign in Space) اظهار داشت: بشریت در طول تاریخ، بدنبال یافتن معنا در پدیده های قوی و دگرگون کننده بوده است. دریافت پیامی از یک تمدن فرازمینی، یک تجربه عمیقا دگرگون کننده برای همه نوع بشر خواهد بود. پروژه «نشانه ای در فضا»، فرصت بی سابقه ای را برای تمرین و آمادگی برای این سناریو بوسیله همکاری جهانی ارائه می دهد و یک جستجوی لایتناهی را برای یافتن معنا در همه فرهنگ ها و رشته ها تقویت می کند.
پروژه «نشانه ای در فضا» مقرر است اولین پروژه ای باشد که چنین شاهکاری را انجام می دهد. پژوهش های دیگر، سیگنال هایی را به فضا فرستادند اما برعکس آنرا انجام ندادند.
«آرایه تلسکوپ آلن»(ATA)، «رصدخانه گرین بانک»(GBT) در ویرجینیای غربی و «ایستگاه نجومی رادیویی مدیسینا»(Medicina Radio Astronomical Station) در شمال ایتالیا، برای جمع آوری سیگنال از مریخ با یکدیگر همکاری خواهند کرد.
هنگامی که موسسه ستی سیگنال بیگانه را دریافت کند، گروه ها با همکاری پایگاه داده «Open Data Archive» و شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز «Filecoin»، داده های پردازش شده را بصورت ایمن ذخیره خواهند کرد.
موسسه ستی برای تعامل با مردم، یک رویداد پخش زنده را در رسانه های اجتماعی میزبانی خواهدنمود که مصاحبه با اعضای کلیدی گروه همچون دانشمندان، مهندسان و هنرمندان را در بر دارد و در سرتاسر جهان، بصورت زنده پخش می شود.
موسسه ستی درباره ی این رویداد نوشت: هر کسی که در حوزه رمزگشایی و تفسیر پیام کار می کند، می تواند در مورد این پروسه در سرور «A Sign in Space Discord» صحبت کند.
منبع:

1402/03/05
13:58:42
5.0 / 5
344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵