اتاق عمل سیار ابداع شد

اتاق عمل سیار ابداع شد

گردو دانلود: گردو دانلود: سیستم SurgiField یک اتاق عمل استریل کوچک و قابل حمل است که می توان آنرا در عرض چند دقیقه بر روی بدن بیمار نصب کرد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، مکان هایی مانند مناطق فقیرنشین در کشورهای فقیر، میدان جنگ یا محل وقوع فاجعه وجود دارند که پزشکان در آنها مجبورند خارج از اتاق عمل استریل، عمل جراحی انجام دهند. اینجاست که سیستم سرجی فیلد(SurgiField) وارد می شود، برای اینکه اساساً یک اتاق عمل کوچک و قابل حمل است که می تواند ظرف چند دقیقه یک اتاق عمل استریل را فراهم آورد.
سیستم SurgiField ازطریق یک شرکت بیرون آمده از دل موسسه فناوری ماساچوست(MIT) موسوم به سرجی باکس(SurgiBox) تولید شده و از سه بخش عبارت از یک حباب پلاستیکی یکبار مصرف شفاف به نام SurgiBubble، یک ماژول کنترل هوشمند مجهز به پمپ هوا(SCM) و یک باتری لیتیوم-یون قابل شارژ تشکیل شده است.
بر اساس گزارش ها، هر سه بخش SurgiField را می توان در یک کوله پشتی حمل کرد و تنها ظرف چند دقیقه کنار هم قرار داد و برپا کرد.


هنگامی که این سیستم درحال استفاده است، حباب پلاستیکی شفاف که از پیش استریل شده، روی ناحیه مورد نظر از بدن بیمار قرار می گیرد. لبه های پایینی آن روی پوست بیمار مهر و موم می شود و شکلی لوله ای به خود می گیرد که ازطریق یک قاب جمع شونده نگه داشته می شود. سپس ماژول کنترل هوشمند مجهز به پمپ هوا، بوسیله شیلنگی که دو ماژول را به هم متصل می کند، جریان هوا را در داخل حباب حفظ می نماید و هوای درون حباب ازطریق یک فیلتر HEPA تصفیه می شود.
هنگامی که زمان عمل جراحی فرا می رسد، جراح بوسیله دو حفره تعبیه شده برای ورود دست ها به دستگاه، دست های خودرا به داخل حباب فرو می برد. سپس چون پلاستیک حباب شفاف است، بسادگی می تواند به آن چه انجام می دهد، نگاه کند.
بعد از اتمام جراحی، حباب(SurgiBubble) برداشته و دور انداخته می شود و بقیه سیستم باردیگر بسته بندی می شود.
گفتنی ست که به عنوان قسمتی از یک برنامه کمکی، ماه گذشته ۵۰ سیستم SurgiField به اوکراین اهدا شد و بر اساس گزارش های واصله از فرماندهی عملیات جنوب اوکراین، این سیستم تا حالا جان ۳۱ نفر را نجات داده است.


این سیستم برای پزشکان بدون مرز بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. حتی این امکان وجود دارد که این فناوری بتواند به استفاده غیر اضطراری برسد و آنرا در مکان هایی که حتی می توان عمل های جراحی معمولی را انجام داد، گسترش داد.
مایک تئودورسکو و دِبی تئودورسکو که این شرکت را تأسیس کرده اند، می گویند: ما فکر می نماییم که SurgiBox می تواند برای کاهش هزینه های مراقبت های بهداشتی و همین طور انعطاف پذیری بیشتر برای پزشکان و بیماران مفید واقع شود. مجموعه ای از هزینه های مربوط به پاکیزه کردن اتاق عمل، آماده کردن آن برای جراحی بیماران و آماده سازی بیمار برای اتاق عمل وجود دارد که با سیستم جدید ما هزینه ها به شدت کاهش پیدا می کند.
منبع:

1402/03/04
12:18:39
5.0 / 5
333
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳