نیویورک درحال غرق شدن زیر وزن خود است

نیویورک درحال غرق شدن زیر وزن خود است

به گزارش گردو دانلود، دانشمندان می گویند به نظر می آید شهر نیویورک سالانه با سرعت چند میلی متر، درحال غرق شدن زیر وزن سنگین خود است.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گروهی از دانشمندان در یک پژوهش جدید و جالب توجه که در مجله Earth's Future انتشار یافته است، دریافته اند که شهر نیویورک به آرامی درحال فرو رفتن زیر وزن خود است.

این مشکل به علت یک پدیده طبیعی رایج به نام فرونشست درحال روی دادن است که در آن چیزهای سنگین مانند ساختمان ها به تدریج، در طول زمان سنگینی می کنند و فرو می روند یا تغییرات چشم گیر در زمین، منجر به فرو رفتن اشیا در آن می شود.

این پدیده می تواند علل مختلفی داشته باشد، اما حرکات ناگهانی در رسوبات نرم یا بارهای سنگین که رسوبات نرم را به سمت پایین فشار می دهند، نمونه های بارز آن هستند.

اگر محاسبات این پژوهش جدید درست باشد، شهر نیویورک به آرامی با سرعتی در حدود ۱ تا ۲ میلی متر در سال درحال فرورفتن است. با اینکه این مقدار، زیاد به نظر نمی رسد، اما باید توجه داشت که این یک میانگین است و بعضی از نقاط بسیار سریعتر درحال غرق شدن هستند.

این تغییرات در شهری که بیشتر از ۸ میلیون نفر در آن زندگی می کنند، امکان دارد تهدیدی برای مناطق کم ارتفاع آن باشد. بنابراین، پژوهشگران خاطر نشان می کنند که سرمایه گذاری در توسعه استراتژی های کاهشی برای مقابله با خطر فزاینده سیل و بالا آمدن سطح دریا خیلی مهم است. با این وجود، ساخت دیوارهای دریایی عظیم امکان دارد بهینه ترین چاره نباشد.

تام پارسونز، زمین شناس سازمان زمین شناسی ایالات متحده و همکارانش در دانشگاه رود آیلند در این پژوهش تاکید نمودند، هدف این مقاله افزایش آگاهی است که هر ساختمان بلند دیگری که در محیط های ساحلی، رودخانه یا دریاچه ایجاد می شود، می تواند به خطر سیل در آینده کمک نماید.

این پژوهش که توسط پارسونز و گروهش انجام شد، شامل تعیین جرم کل بیشتر از یک میلیون ساختمان در شهر نیویورک بود. نتایج نشان داد که وزن تجمیعی این سازه ها بالغ بر ۷۶۴ میلیارد کیلوگرم است.

پژوهشگران سپس شهر نیویورک را به شبکه ای از مربع های ۱۰۰ در ۱۰۰ متر تقسیم کردند و فشار رو به پایین ناشی از وزن ساختمان ها را با در نظر گرفتن نیروی گرانش محاسبه کردند.

تخمین های عرضه شده فقط وزن ساختمان ها و متعلقات آنها را در نظر می گیرند و سطوح آسفالت شده مانند جاده ها و پیاده روها و همینطور پل ها، راه آهن ها و دیگر سازه ها در شهر نیویورک در نظر گرفته نشده اند.

پژوهشگران بعد از تحلیل و بررسی داده های ماهواره ای در مورد ارتفاع سطح زمین، مدلهای خویش را مقایسه کردند و نقشه تخمینی فرونشست در شهر نیویورک را ترسیم کردند. این گروه پژوهشی اخطار می دهد که این مشکل امکان دارد به علت آثار در ارتباط با افزایش شهرنشینی، مانند تخلیه آب زیرزمینی بدتر شود.

نتایج این پژوهش اخطار می دهد، نیویورک نماد شهرهای ساحلی درحال رشد در سرتاسر جهان است که مشاهده می شود درحال فرونشست هستند، به این مفهوم که یک چالش جهانی مشترک برای کاهش خطر افزایش طغیان وجود دارد.

منبع:

1402/02/29
15:28:55
5.0 / 5
334
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵