چاره دو شرکت ژاپنی و آمریکایی برای بالا بردن مدار تلسکوپ فضایی هابل

چاره دو شرکت ژاپنی و آمریکایی برای بالا بردن مدار تلسکوپ فضایی هابل

به گزارش گردو دانلود، دو شرکت اخیرا جزئیاتی را در مورد چگونگی بالا بردن مدار تلسکوپ فضایی هابل عرضه کرده اند.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس نیوز، شرکتهای استرواسکل (Astroscale) و مومنتوس (Momentus)، به درخواست اطلاعات از جانب ناسا که در دسامبر ۲۰۲۲ عنوان شد، پاسخ داد.

این درخواست به دنبال مفاهیم صنعتی برای حل کردن این مشکل است که چطور می توان مدار تلسکوپ فضایی هابل (HST) را که از آخرین مأموریت شاتل (Shuttle) در سال ۲۰۰۹ به آرامی درحال پایین آمدن است، بالا برد.

این دو شرکت، پیشنهاد همکاری خویش را برای اتصال یک وسیله نقلیه به تلسکوپ و بالا بردن مدار آن عرضه دادند. مفهوم آنها شامل استفاده از فناوری های شرکت استرواسکل برای اتصال و افزایش عمر ماهواره ها و به کار بردن وسایل نقلیه انتقال مداری شرکت مومنتوس است.

در این پیشنهاد، یک وسیله نقلیه خدمات مداری مومنتوس که پرتاب آن با کمک یک پرتاب گر کوچک انجام می گیرد، به هابل نزدیک می شود و با فناوری استرواسکل به آن متصل می شود. این وسیله نقلیه قبل از باز شدن، مدار هابل را که هم اکنون در ارتفاع حدود ۵۲۷ کیلومتری قرار دارد، ۵۰ کیلومتر بالا می برد. سپس، میتوان از این وسیله نقلیه برای حذف زباله های مداری در مدارهای نزدیک به هابل بهره برد.

جان رود (John Rood) مدیر اجرایی مومنتوس، در اطلاعیه ای اظهار داشت: متوجه شدیم که مجموعه محصولات ما می توانند برای پشتیبانی از یک مأموریت بزرگ ناسا مفید باشند. خوشحالم که برای عرضه یک راه بسیار مقرون به صرفه با ناسا همکاری کردیم تا بتواند عملیات این سرمایه گذاری علمی میلیارد دلاری را با استفاده از تکنولوژی جدید خدمات رباتیک در فضا ادامه دهد.

استرواسکل هم اکنون درحال توسعه همه عناصر مورد نیاز برای انجام دادن چنین کاری است، اما سخنگوی شرکت اظهار داشت که آنها تصمیم گرفتند با یکدیگر همکاری کنند، چونکه می دانستند که این فرصتی برای تقویت اکوسیستم خدمات فضایی در مقیاس بزرگتر با عرضه یک چاره تجاری کوچک و کاملا آمریکایی برای ناسا است. این شرکت تصریح کرد که این مشارکت، میزان خطر برنامه ریزی را کمتر می کند و به شرکت ها امکان می دهد تا در هزینه ها شریک باشند.

ناسا، در درخواست اطلاعات عنوان نمود، انتظار دارد هر شرکتی که امکان دارد بعدا هابل را باردیگر تقویت کند، این کار را بدون مبادله وجه انجام دهد. ناسا بودجه مأموریت تقویت مجدد را تهیه نخواهد کرد، اما متذکر شد که این مأموریت می تواند نمایشی از قابلیت های سرویس ماهواره ای باشد که امکان دارد مشتریان تجاری یا دولتی دیگر را جذب نماید.

سخنگوی ناسا در مصاحبه با اسپیس نیوز گفت، این آژانس، هشت پاسخ را دریافت کرده است که هم اکنون تحت بررسی قرار دارند، اما فاش نکرد که چه کسی پاسخ ها را ارسال کرده است. استرواسکل و مومنتوس، تنها شرکت هایی هستند که پاسخ خویش را منتشر نموده اند.

ناسا تصریح کرد که درخواست اطلاعات صرفاً تلاشی جهت کمک به ناسا در تعیین اینست که چگونه مدار هابل را میتوان باردیگر تقویت کرد. پاسخ های داده شده به این درخواست، پیشنهاد نیستند، بلکه اطلاعاتی هستند که دولت باید آنها را هنگام تعیین کردن گام بعدی در نظر بگیرد.

درخواست اطلاعات ناسا حدودا سه ماه بعد از اعلام امضای توافق نامه قانون فضایی با شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) برای پژوهش در مورد مأموریت تقویت مجدد هابل با استفاده از فضاپیمای دراگون(Dragon) عنوان شد. این مأموریت پیشنهادی می تواند بخشی از مأموریت های سرنشین دار خصوصی برنامه پولاریس (Polaris) باشد که توسط جرد آیزاکمن (Jared Isaacman) میلیاردر آمریکایی بنیان گذاری شده اند.

ناسا و اسپیس ایکس هیچ جزئیاتی را در مورد این پژوهش که قرار بود نزدیک به ۶ ماه بعد از آغاز آن به پایان برسد، منتشر نکرده اند. یکی از سخنگویان ناسا در ۱۲ مه تایید نمود که این پژوهش حالا کامل شده است. پژوهش امکان سنجی به نتیجه رسیده و ناسا حالا درحال ارزیابی داخلی یافته ها و کوشش برای تعیین مراحل بعدی است.

هابل در شرایط خوبی قرار دارد و مورد توجه خیلی از ستاره شناسان است، اما مدار این تلسکوپ فضایی به سبب کشش جو به تدریج درحال فروپاشی است و ناسا پیش از این، احتمال ۵۰ درصد را برای ورود مجدد آن به زمین تا سال ۲۰۳۷ تخمین زده بود.

پژوهش ها در مورد بالا بردن مدار هابل، در بحبوحه فعالیتهای خدمات ماهواره ای در صنعت انجام می شوند؛ از تلاش ها برای افزایش عمر ماهواره های ارتباطی مدار زمین ایستا گرفته تا سوخت گیری و تعمیر فضاپیماها. همچنین، علاقه فزاینده ای به حذف زباله های فضایی و کنترل ورود مجدد ماهواره های از کار افتاده وجود دارد.

ران لوپز (Ron Lopez)، رئیس و مدیرعامل استرواسکل، در اطلاعیه ای از همکاری این شرکت با مومنتوس اطلاع داد و اظهار داشت: نیاز هابل به تقویت مجدد باید زنگ خطر مهمی باشد در خصوص اینکه چرا صنعت فضایی، به زیرساخت های فضایی پویا و پاسخ گو نیاز دارد تا بتواند فرصت های اکتشاف جهان را افزایش دهد. گسترش خدمات و مونتاژ در فضا به ما این امکان را می دهد تا نحوه مدیریت سرمایه گذاری های خود در فضا را باردیگر تصور نماییم. این بنیادی است که عصر جدید فضایی برپایه آن ایجاد می شود.منبع:

1402/02/26
14:35:45
5.0 / 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود