پرتاب دومین بالون فشار فوق العاده ناسا از خاک نیوزیلند

پرتاب دومین بالون فشار فوق العاده ناسا از خاک نیوزیلند

گردو دانلود: به گزارش گردو دانلود، ناسا بعنوان بخشی از یک مأموریت علمی، دومین بالون فشار فوق العاده خویش را از خاک نیوزیلند پرتاب کرد.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، برنامه بالون علمی (Scientific Balloon Program) ناسا در یک مأموریت با هدف پرواز ۱۰۰ روزه یا بیشتر در جو فوقانی زمین، دومین «بالون فشار فوق العاده» (SPB) خویش را از فرودگاه واناکا در نیوزلند به فضا پرتاب کرد.

دبی فربرادر (Debbie Fairbrother)، مدیر برنامه بالون علمی ناسا اظهار داشت: داشتن دو بالون فشار فوق العاده برای پرواز در عرض های جغرافیایی میانی نیم کره جنوبی زمین، بیشتر از ۱۵ سال هدف ناسا بوده است و بسیار هیجان زده هستم که این کار را انجام داده ایم. با این دو پرواز، خویش را برای حمایت بیشتر و پیشرفته تر از علم در سالهای آینده آماده می نماییم.بالون دوم که رصدخانه فضایی «EUSO-۲» روی آن کار می کند، یک مأموریت علمی متعلق به دانشگاه شیکاگو (UChicago) است که برپایه داده های جمع آوری شده در طول مأموریت سال ۲۰۱۷ صورت می گیرد.

رصدخانه EUSO-۲، ذرات پرتوهای کیهانی با انرژی فوق العاده را از فاصله فراتر از کهکشان ما هنگام نفوذ به جو زمین، شناسایی خواهد نمود. منشا این ذرات به خوبی مشخص نمی باشد. بنابراین، داده های جمع آوری شده از EUSO-۲ می توانند به حل کردن این معمای علمی کمک کنند. علاوه بر اینکه EUSO-۲ یک مأموریت علمی به حساب می آید، هدف کلی آن، آزمایش کردن و بررسی کیفی فناوری بالون فشار فوق العاده برای پرواز است.

این پرتاب، دومین و آخرین کارزار پرتاب بالون سال ۲۰۲۳ ناسا در نیوزیلند است. اولین بالون روز یکشنبه ۱۶ آوریل در ساعت ۱۱: ۴۲ بامداد به وقت نیوزیلند پرتاب شد.

فربرادر اظهار داشت: ناسا از عموم مردم دعوت می کند که این مأموریت ها را در سفرهای جهانی آنها در عرض های جغرافیایی میانی نیم کره جنوبی زمین دنبال کنند. مسیر پرواز بالون، تحت تأثیر سرعت و جهت باد در ارتفاع قرار دارد. این بالن ها بیشتر وقت خویش را روی آب می گذرانند و برای عبور از هر گذرگاه زمینی، ناسا با وزارت امور خارجه آمریکا همکاری دارد تا مجوز پرواز بر فراز کشورها را هماهنگ کند.

ردیابی پروازها، اینجا به صورت عمومی در دسترس می باشد. علاوه بر این، ناسا اطلاعات پرتاب و ردیابی بالون را در وبسایت www.nasa.gov/balloons و در سرتاسر پلت فرم های رسانه اجتماعی خود منتشر می کند.

منبع:

1402/02/24
13:22:15
5.0 / 5
361
تگهای خبر: دانشگاه , سایت , فناوری , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳