مریخ نورد کنجکاوی یک کتاب سنگی را در مریخ کشف کرد!

مریخ نورد کنجکاوی یک کتاب سنگی را در مریخ کشف کرد!

به گزارش گردو دانلود، مریخ نورد «کنجکاوی» هنگام کاوش روی سطح مریخ، یک سنگ را کشف کرده که به یک کتاب شباهت دارد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، در مریخ نمی توان یک سنگ به شکل کتاب را از روی جلد آن قضاوت کرد. مریخ نورد «کنجکاوی»(Curiosity) ناسا در ۱۵ آوریل از روی چنین سنگی عبور کرد که مصادف با سه هزار و هشتصدمین روز مریخی از مأموریت طولانی مدت آن بود.
زمین شناسان هم مانند کتاب دارها باید سرنخ های پیرامون خویش را با دقت بررسی نمایند. مقامات ناسا می گویند شکل عجیب سنگ های مریخ مانند این نمونه معمولاً به علت چکیدن آب در این منطقه در میلیاردها سال پیش است؛ یعنی زمانی که سیاره سرخ بسیار مرطوب تر بود.
حالا، این سیاره بسیار خشک تر شده و میزان وزش باد در آن افزایش پیدا کرده است. مقامات «آزمایشگاه پیش رانش جت»(JPL) ناسا که مأموریت کنجکاوی را مدیریت می کنند، روز ۱۱ مه در مورد این یافته جدید گفتند: بعد از گذشت چندین سال از پرت شدن شن و ماسه توسط باد، سنگ نرم تغییر شکل داده است و فقط مواد سفت تر باقی مانده اند.
گزارش لابراتوار پیش رانش جت نشان داده است مریخ نورد کنجکاوی از اوت ۲۰۱۲ درحال کاوش در «دهانه گیل»(Gale Crater) مریخ بوده و نتایج کلیدی را در مقالات علمی پیرامون کشف آب مایع پایدار در مریخ باستان، شواهد بالقوه حیات باستانی در مواد آلی و بررسی تشعشعات روی سطح مریخ به دنبال داشته است.
مأموریت جانشین، مریخ نورد «استقامت»(Perseverance) است که در «دهانه جیزرو»(Jezero Crater) کار می کند و لوله های حاوی نمونه ها را برای آوردن به زمین در آینده ذخیره می کند. انتظار می رود که کوشش برای آوردن نمونه ها به زمین، در اواخر دهه ۲۰۲۰ با پرتاب مجموعه ای از فضاپیماهای ارتباطی و چند بالگرد کوچک افزایش یابد.1402/02/22
21:06:47
5.0 / 5
424
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود