پرتاب JUICE به فردا موکول شد

پرتاب JUICE به فردا موکول شد

به گزارش گردو دانلود، آژانس فضایی اروپا پرتاب «ماموریت کاوشگر قمرهای یخی مشتری» معروف به ˮJUICE ˮ را به علت خطر برخورد صاعقه به سکوی پرتاب تا فردا به تعویق انداخت. این پرتاب حالا برای روز جمعه ۱۴ آوریل ساعت ۸: ۱۴ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی برنامه ریزی شده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مأموریت کاوشگر قمرهای یخی مشتری(JUICE) که قرار بود امروز ساعت ۱۵: ۴۵ به وقت ایران پرتاب شود، حالا سفر ۸ ساله خود به بزرگترین سیاره منظومه شمسی را احیانا از روز جمعه ساعت ۱۵: ۴۴ به وقت ایران پرتاب خواهد نمود.
این فضاپیما که برای کاوش سه قمر از چهار قمر اصلی سیاره مشتری موسوم هب کالیستو، گانیمد و اروپا طراحی شده است، در مسافرت خود با موشک «آریان ۵» از پایگاه فضایی اروپا واقع در کورو، گویان فرانسه به فضا خواهد رفت.
این پرتاب، پرتاب ماقبل آخر موشک «آریان ۵» ساخته شرکت آریان اسپیس(Arianespace) خواهد بود که بعد از بیشتر از ۳۰ سال خدمت، بزودی بازنشسته می شود.
با عنایت به پیچیدگی های مسیری که JUICE را به سیاره مشتری می رساند، موشک باید در یک پنجره یک ثانیه ای بلند شود. خوشبختانه پنجره های یک ثانیه ای پرتاب این مأموریت تا پایان ماه آوریل هر روز در دسترس خواهند بود.
مأموریت JUICE مقرر است در ماه ژوئیه سال ۲۰۳۱ به مشتری برسد و سه سال و نیم بعد از آنرا به دور این سیاره بچرخد و در عین حال سه قمر از چهار قمر اصلی آنرا از نزدیک رصد کند.
از آنجاییکه مأموریت «اروپا کلیپر» متعلق به ناسا سال آینده پرتاب می شود، آنرا با جزئیات زیاد مطالعه خواهد کرد، در حالیکه مأموریت JUICE تنها دو پرواز نزدیک از کنار این قمر که تخمین زده می شود شاید میزبان حیات باشد، انجام خواهد داد و بیشتر زمان خویش را بر روی قمرهای گانیمد و کالیستو متمرکز خواهد نمود.
این فضاپیما در دسامبر سال ۲۰۳۴ تلاش خواهد نمود تا مدارهای خویش را تغییر دهد و از مشتری به سمت گانیمد، بزرگترین قمر این سیاره و همینطور بزرگترین قمر منظومه شمسی حرکت نماید. با انجام این کار، JUICE به نخستین فضاپیمای تاریخ تبدیل می شود که به دور قمری غیر از ماهِ زمین می چرخد.
دانشمندان از این جهت به قمرهای مشتری علاقه مند هستند که بنظر می رسد در آنها اقیانوس های عظیمی از آب مایع پنهان شده که توسط پوسته های یخی به ضخامت ده ها کیلومتر پنهان شده اند.
این اقیانوس ها امکان دارد شرایط مطلوبی برای وجود نوعی حیات داشته باشند. باآنکه بعید است که JUICE مدرکی دال بر وجود حیات در قمرهای مشتری پیدا کند، اما این مأموریت به دانشمندان کمک می نماید تا بهتر بفهمند که آیا شرایط مناسب به منظور زندگی در این قمرها وجود دارد یا خیر.
با اینکه احتمال این که گانیمد در مقایسه با اروپای کوچکتر میزبان حیات باشد، بسیار کمتر است، اما دانشمندان می خواهند شرایط را در این دو جهان اقیانوسی پوشیده از یخ مقایسه کنند.
مأموریت JUICE در یک محیط خشن با سطوح بسیار بالایی از تشعشعات ساخته شده توسط ترکیب میدان مغناطیسی قدرتمند مشتری و ذرات آبستن ساطع شده از این سیاره و درونی ترین قمر آتشفشانی آن معروف به آیو(Io) انجام وظیفه خواهد نمود.
منبع:

1402/01/25
13:03:57
5.0 / 5
494
تگهای خبر: شركت , طراحی , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود