خروپف افراد را در معرض سکته مغزی قرار می دهد

خروپف افراد را در معرض سکته مغزی قرار می دهد

گردو دانلود: نتایج یافته های جدید پژوهشگران «دانشگاه گالوی» ایرلند نشان میدهد که مشکلات خواب مانند خروپف ممکنست خطر سکته مغزی را افزایش دهد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسکای، یک مطالعه نشان داده است افرادی که مشکلات خواب مانند خروپف دارند، ممکنست بیش از سایرین در معرض خطر سکته مغزی باشند. احتمال سکته مغزی در افرادی که خروپف می کنند حدودا دو برابر بیش از افرادی است که خروپف نمی کنند.
پژوهشگران در این تحقیق ۴۴۹۶ نفر را مورد بررسی قرار داد که ۲۲۳۸ نفر از آنها قبلاً سکته کرده بودند و ۲۲۵۸ نفر تا آن زمان سکته نکرده بودند.
از شرکت کنندگان در مورد الگوها و عادات خوابشان همچون مدت زمان خواب، کیفیت خواب، چرت زدن، خروپف کردن یا خرخر کردن در طول خواب و مشکلات تنفسی پرسیده شد.
نتایج نشان داد که خواب زیاد یا کم خوابی، چرت های طولانی، داشتن کیفیت خواب ضعیف، خروپف، خرخر کردن و آپنه خواب - که در آن تنفس مختل می شود - می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. این خطر برای کسانی که از بیش از پنج مورد ذکر شده را تجربه می کردند نیز بیشتر بود.
کارشناسان گفتند که یافته های آنها که در مجله «Neurology» انتشار یافته است، نشان نمی دهد که مشکلات خواب مستقیما موجب سکته مغزی می شود بلکه اظهار کرده اند که میان آن دو ارتباطاتی وجود دارد.
پیشگیری از سکته مغزی
در ادامه همین طور مشخص شد افرادی که خروپف می کنند حدودا دو برابر بیش از افرادی که خروپف نمی کنند در معرض سکته مغزی قرار دارند. پژوهشگران دریافتند افرادی که بیش از ۹ ساعت یا کمتر از پنج ساعت می خوابند، نسبت به افرادی که بطور متوسط ۷ ساعت می خوابند، بیشتر در معرض سکته مغزی هستند.
«کریستین مک کارتی» نویسنده این مطالعه، از دانشگاه گالوی ایرلند، اظهار داشت: نتایج مطالعه ما نه فقط نشان میدهد که مشکلات خواب فردی ممکنست خطر سکته مغزی را در افراد افزایش دهد، بلکه داشتن بیش از پنج مورد از این علایم ممکنست خطر مبتلاشدن به سکته مغزی در این افراد را در مقایسه با کسانی که مشکل خواب ندارند، پنج برابر افزایش دهد. نتایج ما نشان میدهد که مشکلات خواب باید زمینه ای برای پیش گیری از سکته مغزی باشد.
برخی از دلیلهای خروپف چیست؟
خروپف زمانی رخ می دهد که جریان هوا بوسیله دهان و بینی مسدود می شود و زبان، دهان، گلو یا مجاری تنفسی در بینی هنگام تنفس فرد می لرزد. این ارتعاش زمانی اتفاق می افتد که این قسمت های بدن در هنگام خواب شل و باریک می شوند.
سازمان سلامت ملی انگلیس(NHS) می گوید، به علت عوامل ذکر شده در پایین احتمال این که یک فرد خروپف کند، بیشتر است:
• اضافه وزن
• استعمال دخانیات
• مصرف الکل
• وضعیت خواب(عمدتاً وقتی به پشت بخوابند)
آیا بریتانیایی ها خیلی بیشتر خروپف می کنند؟
تحقیقات مستقلی که توسط Mute Snoring و One Poll در سال ۲۰۲۲ انجام شد، ۲۰۰۰ بزرگسال را در بریتانیا، ایالات متحده و استرالیا بررسی کرد و عادات خواب و خروپف آنها را تحلیل و بررسی کرد.
در بریتانیا، این چیزی است که این مطالعه نشان داد:
• ۷۲ درصد از مردم گفتند خروپف بر زندگی روزمره آنها تأثیر می گذارد
• ۴۶ درصد از مردم از خروپف خود خجالت زده شدند
• حدود ۴۰ درصد از مردم برای بیدار ماندن در روز به غذاهای شیرین روی آوردند
• این تحقیق همین طور نشان داد که ۶۷ درصد از افرادی که خروپف می کنند در برایتون بودند
آنها همین طور دریافتند که تعداد مردان بریتانیایی که خروپف می کنند(۵۹ درصد) با اختلاف قابل توجهی از زنان(۴۶ درصد) بیشتر است.
در این گزارش آمده است: جالب است که وقتی صحبت از سن خروپف کنندگان بریتانیا می شود، برخلاف استرالیا، تعداد قابل توجهی از بریتانیایی های جوان اعتراف می کنند که خروپف می کنند.
منبع:

1402/01/20
10:55:49
5.0 / 5
489
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود