با اعلام اسامی فضانوردان،

گام بعدی برای سرنشینان مأموریت سفر به ماه آرتمیس 2 چیست؟

گام بعدی برای سرنشینان مأموریت سفر به ماه آرتمیس 2 چیست؟

گردو دانلود: در روز دوشنبه سوم آوریل، ناسا اسامی سرنشینان ماموریت سفر به ماه آرتمیس ۲ را اعلام نمود اما چه برنامه ای پیش روی این مسافران به قمر زمین بعد از نیم قرن است؟


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضانوردان ناسا کریستینا کوک (Christina Koch)، ویکتور گلاور (Victor Glover)و رید وایزمن (Reid Wiseman) و فضانورد کانادایی جرمی هانسن (Jeremy Hansen) برای ماموریتی ۱۰ روزه به ماه انتخاب شده اند. ماموریتی که آنها را به فاصله ای از زمین می برد که در تاریخ بشریت کمتر کسی به آن جا رسیده است. به زودی، آنها یک برنامه ی آموزشی فشرده ی ۱۸ ماهه ویژه برای هر مرحله از مأموریت آرتمیس ۲ را آغاز خواهند کرد. این مأموریت مقرر است در ماه نوامبر سال ۲۰۲۴ از زمین برخیزد.
انبوه کاندیداهای مأموریت آرتمیس ۲ و فضانوردی تا به امروز، آموزش های گسترده ای برای آماده شدن برای جنبه های مختلف پروازهای فضایی دیده است. همچون ی آنها میتوان به تمرین پیاده روی فضایی در لابراتوار شناور خنثی (NBL) در هیوستون اشاره نمود. این لابراتوار یک استخر عظیم با عمق ۴۰ فوت ۱۲ متر است که ۶.۲ میلیون گالن (۲۳.۵ میلیون لیتر) آب در آن جا می گیرد و یک ماکت شبیه سازی شده از ایستگاه فضایی بین المللی در آن قرار دارد. ناسا اخیرا از لابراتوار شناوری خنثی برای آموزش فضانوردان برای کار بر روی سطح ماه در شرایط کم نور شبیه به قطب جنوبی ماه بهره برده است. این مکانی است که مقرر است در سال ۲۰۲۵ فضانوردان مأموریت آرتمیس ۳ روی آن فرود بیایند.
از زمان مأموریت آپولو تا کنون، فضانوردان دوره های گسترده ای را در زمینه زمین شناسی و علوم سیاره ای گذرانده اند. در دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰، این آموزش برای بهبود درک فضانوردان از توپوگرافی ماه طراحی شد. پس از آپولو و در دوران شاتل فضایی و ایستگاه فضایی تمرکز بیشتر به علم زمین معطوف شد. اما حالا، فضانوردان درحال آموزش برای مطالعه مجدد سطح ماه هستند.
با انتخاب چهار سرنشین مأموریت آرتمیس۲، حالا میتوان لباس های مخصوص پرواز را برای آنها آماده کرد. فضانوردان هم همزمان آغاز به تمرین در داخل کپسول اوریون می کنند. خدمه ی این پرواز آموزش فشرده خویش را از ماه ژوئن آغاز خواهند کرد. در کنار آنها، تیم های کنترل پرواز شبیه سازی هایی را آغاز خواهند کرد که تمامی سناریوهای هر مرحله از مأموریت را پوشش می دهند، از سوار شدن به کپسول اوریون برای پرتاب گرفته تا خروج از فضاپیما بعد از فرود آن در اقیانوس آرام ۱۰ روز پس از آغاز مأموریت. خدمه همینطور آموزش های گروهی در زمینه ی ارتباطات دریافت خواهند کرد تا آنها را بعنوان یک تیم منسجم بهتر با هم پیوند دهند.
ناسا ماه نوامبر ۲۰۲۴ را برای پرتاب مأموریت آرتمیس تحت نظر دارد. این دومین پرواز موشک عظیم سامانه پرتاب فضایی (SLS) و سومین پرواز برای کپسول اوریون خواهد بود. این دو اواخر سال قبل با هم در مأموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱ به مدار ماه پرواز کردند و اوریون در سال ۲۰۱۴ سفری بدون سرنشین به مدار زمین داشته است.
در مدار زمین و اطراف ماه، فضانوردان آرتمیس ۲، سیستم های مانور و کنترل اوریون و ماژول خدماتی را آزمایش خواهند کرد که هر چهار فضانورد در ۱۸ ماه آینده در شبیه سازی ها این مأموریت ها را تمرین خواهند کرد.
از الان تا لحظه ی پرتاب، سرنشینان آرتمیس ۲ و سایر تیم های ناسا به بررسی پارامترهای مأموریت، بررسی عملکرد سیستم فضاپیما، کالیبراسیون سیستم هدایت و انجام آزمایش های بی شمار دیگر برای آماده سازی می پردازند. آنها تحت آموزش عملی گسترده ای در مورد عملیات اوریون، سامانه پرتاب فضایی و سایر سخت افزارهای پرتاب قرار خواهند گرفت و درمورد آزمایش های علمی خاصی که در طول مأموریت باید صورت گیرد آموزش می بینند.
علاوه بر عنصر انسانی، خیلی از سخت افزارهای آرتمیس ۲ هنوز در انتظار مونتاژ کامل هستند. ماژول های کامپیوتری کپسول اوریون مأموریت آرتمیس ۱ پیش از این با موفقیت به کپسول اوریون آرتمیس ۲ منتقل شده اند و بخش های پیشران موشک به صورت کامل در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا قرار دارند.
منبع:

1402/01/18
16:49:56
5.0 / 5
474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳